Jak powszechnie wiadomo Gadu-Gadu jest najbardziej rozpowszechnionym komunikatorem w Polsce. Jakiś czas temu właściciel GG – firma SMS-Express.com nie chcąc tracić zysków z reklam usiłowała zablokować dostęp do własnej sieci innym komunikatorom (konnekt, tlen.pl, etc). Nic z tego nie wyszło, bo metoda okazała się tak skuteczna, że nawet jeśli łączyliśmy się przy pomocy oryginalnego klienta można było dostać komunikat 'używaj oryginalnego GG’. Potem w tajemniczych okolicznościach blokady zniknęły. Ale jak może się okazać SMS-Express ma w rękawie inne metody walki z konkurencją, już nie tak jawne…

Gadu-Gadu w swoim protokole ma możliwość potwierdzania wiadomości – serwer odsyła do nas informacje o dostarczeniu, zakolejkowaniu lub niedostarczeniu naszych wiadomości. Niestety oryginalny klient GG ich nie używa. Istnieją 4 (udokumentowane) typy potwierdzeń:

  • dostarczono (0x2)
  • zakolejkowano (0x3)
  • nie dostarczono (skrzynka przepełniona) (0x4)
  • nie dostarczono (0x6)

Kiedyś pisząc plugin zastanowiło mnie dlaczego te pakiety nie są numerowane od 0x1 i gdzie jest 0x5. Założyłem, że te pakiety wypadły z obiegu podczas procesu pisania samego GG. Nic nad czy można by się zastanawiać. Wczoraj okazało się, że dzięki wtyczce do tlenu o dziwnej nazwie zahadum można odnaleźć jeden z zaginionych pakietów. Zahadum w wersji 0.9.4.0 dodano support potwierdzeń wiadomości GG, tak aby użytkownik wiedział kiedy może sobie „darować”, bo jego wiadomości nie dojdą do adresata i idą mówiąc poetycko są przekierowywane do /dev/null. Wynikły z tego 2 dziwne sprawy:
Serwer GG ma limit zachowywanych wiadomości (około 25 sztuk), jeśli adresat jest wylogowany to każda wiadomość ponad limit nie jest zachowywana, a serwer (wg dokumentacji EKG) powinien o tym poinformować. Nic z tego. Po wysłaniu 70 wiadomości serwer odpowiada zakolejkowano, podczas gdy naprawdę żadna nasza wiadomość już nie dociera. Przykre, wysyłamy wiadomości i już nigdy się nie dowiemy, że nie dotarły do adresata.
Drugi przypadek, to cenzura słów, to tutaj ujawnił się pakiet 0x1 i o tym głownie jest ten tekst, ale do sedna: Zainstalowałem sobie nową wersje zahadum ucieszony, że w końcu dowiem się co się dzieje z moimi wiadomościami. Plugin dział idealnie, do czasu pewnej rozmowy z kolegą posiadającym konto w systemie tlen.pl oraz GG. Stwierdził, że mam do niego „pisać” na tlenie, bo nigdy nie pamięta mojego numeru GG, a nie jest u siebie. Odpisałem, że nigdy nie wiem czy aktualnie używa GG czy tlenu. W oknie rozmowy pojawiła się tajemnicza linijka „Status wiadomości: nieznana odpowiedź (0x0001)” – co jest? Serwer odrzucił wiadomość? Zapytałem czy wiadomość została dostarczona.. Zaprzeczył. Szybkie użycie CTRL+C i CTRL+V … i znów identyczny komunikat. Serwerowi bardzo nie podoba się ten tekst, ale czemu? Po kilku testach okazało się, że nie podoba mu się wyraz „tlen” (sic)! A właściwie każdy wyraz zawierający te litery w odpowiednim układzie (a więc i tlenek węgla, tlenie).
Zainteresowany odkryciem kolejnej „afery” postanowiłem to zachowanie przetestować na kimś innym. I co z tego wynikło? Nic. Na każdym innym kontakcie który sprawdziłem wiadomości z wyrazem tlen dochodziły bez problemów. Dlaczego? Przecież przed chwilą jeszcze serwer je odrzucał?! Trzeba przeprowadzić śledztwo. Okazało się, ze znajomy z jednej firmy także zaobserwował coś podobnego i również nie był w stanie zreplikować sytuacji. Udało się to tylko całkiem przypadkowo, podczas badania protokołu GG jakiś czas temu… Więc może to co przed chwilą widziałem było halucynacją? Możliwe, nie znam niezawodnego programu, ale jeśli nastąpił błąd to jak? Przecież plugin nie polubił by tak tylko jednego użytkownika i sygnalizowałby to na każdym kontakcie z którym prowadzono rozmowę. Poza tym dlaczego akurat słowo tlen? Na szczęście mam zapis ze sniffera, serwer odesłał jednak błąd. Więc to nie software. Tylko dlaczego taka sytuacja ma miejsce podczas rozmowy z tylko jednym użytkownikiem? Niestety nie mogę w 100% potwierdzić drugiego przypadku, który wytropił ten plugin. „Unable to duplicate” uzyskałem tylko raz. To mógł być czysty przypadek, ale bardziej prawdopodobne IMO jest, że to ma jakiś związek z próbą blokowania innych komunikatorów. W wiadomości która była kiedyś rozsyłana do użytkowników GG był link – mniej więcej taki http://www.gadu-gadu.pl/…/whatever.asp?fm=numer gdzie numer był naszym numerem GG. Do dziś nikt nie wie co stało się z listą ludzi którzy użyli tego odnośnika, potwierdzając tym samym, że nie używają oryginalnego klienta.
I prawdopodobnie chodzi o jakąś koniunkcję komunikacyjną między użytkownikami którzy użyli tego odnośnika. Oczywiście jest to tylko przypuszczenie i nie mogę tego potwierdzić. Chciałbym poprosić użytkowników komunikatora tlen.pl o zainstalowanie zahadum i monitorowanie sytuacji. Jeśli ktoś może niech wybada kiedy taka sytuacja ma miejsce. Jeśli mnie pamięć nie myli użytkownicy konnekta także mają możliwość odbierania potwierdzeń dostarczenia widomości z GG i pewnie też mogą to zaobserwować.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Natsume.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →