Z małym opóźnieniem świątecznym prezentujemy kolejne tłumaczenie wiadomości ze śwata Debiana.
Tym razem w tłumaczeniu brały udział cztery osoby, w imieniu których serdecznie zapraszam do lektury!

Witaj w pięćdziesiątym pierwszym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Nareszcie strony WWW Debiana znowu funkcjonują poprawnie, ale nie wszystkie serwery lustrzane są już zaktualizowane. FSF Europe poszukuje dotacji by zabezpieczyć swoje działania w przyszłości. Niektóre frakcje polityczne wydały jasne oświadczenia dotyczące używania Wolnego Oprogramowania. Tak poczyniła nowa partia Queensland Greens i ogłosiła, że ich strony WWW działają na Wolnym Oprogramowaniu z wykorzystaniem systemu operacyjnego Debian. Wesołych świąt dla wszystkich obchodzących urodziny Jezusa.
Masowe testowanie instalacji Pbuildera. Junichi Uekawa oznajmił o dwoich działaniach mających na celu przetestowanie instalacji pakietów w środowisku pbuildera. Około 300 pakietów nie udało się zainstalować, dwadzieścia z nich to pakiety jądra, a około pięćdziesięciu to pakiety Emacsa 20, który nie instaluje się gdy stdin jest przekierowany do /dev/null.
Źródła instalatora Debiana przeniesione na Alioth. Joey Hess ogłosił, że przeniósł kod źródłowy nowego debian-installera do repozytorium CVS w serwisie Alioth. Powinno to ułatwić pracę tłumaczom i deweloperom, którzy nie mają kont na głównych serwerach Debiana.
Howto tłumaczenia Debian-Installera. Christian Perrier zaprezentaował micro-HOWTO tłumaczenia instalatora Debiana. Ci, którzy chcieliby pomóc w tłumaczeniu debian-installera, powinni najpierw przeczytać ten dokument. Zawiera on propozycję, aby w pierwszej kolejności tłumaczyć powszechnie używane sformułowania. Christian przedstawił także podsumowanie stanu tłumaczenia na poszczególne języki.
Wspieranie Wolnego Oprogramowania poprzez kupowanie książek. Thorsten Ehlers powiedział nam o projekcie Bookzilla, który sprzedaje online książki niemieckiemu dystrybutorowi. Prowizja (5 % ceny) w całości przekazywana jest fundacji Free Software Foundation Europe. Wybrano właśnie FSF, ponieważ pracuje nad ogólnymi i politycznymi sprawami z których korzyści czerpią wszystkie projekty. Thorsten dodał, że jeśli ktoś planuje kupić książki, płyty CD albo DVD, powinien rozważyć ich kupno w Bookzilli, aby jednocześnie wesprzeć Wolne Oprogramowanie.
Drugie urodziny debianforum.de. Niemieckojęzyczne forum dla użytkowników Debiana debianforum.de obchodzi swoje drugie urodziny. Odpowiadając na pytania typu „Jak zainstalować program X” debianforum.de stało się ważnym miejscem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników w krajach niemieckojęzycznych. Forum wkrótce osiagnie 100 tysięcy postów.
Wydobywanie kluczy SSH z bazy LDAP. Matt Zimmerman zainteresował się sposobem, w jaki wydobywane są klucze SSH z bazy LDAP Debiana – chciał upewnić się, że klient łączy się z odpowiednią maszyną. Nadesłał skrypt w Pythonie, który to sprawdza. Clint Adams dodał taki sam w Z Shell, a Andrew Suffield jako ostatni dostarczył odpowiednik w Perlu.
Alternatywne Pakiety z jądrem Linuksa. Robert Millan umieścił swe alternetywne pakiety z jądrem Linuks w repozytorium APT na serwerze gluck, więc zainteresowani mogą je używać dopóki administratorzy serwera ftp nie umożliwią mechanizmu override. Zauważył on, także, że Debian nie dostarcza rozwiązania niedoświadczonym użytkownikom dla „install & forget”, jak to jest w przypadku reszty pakietów, więc spróbował to naprawić.
Wsparcie dla systemu plików Lustre Cluster? Nick Pavlica zastanawiał się czy projekt Debian może być zainteresowany w dodaniu obsługi systemu plików Lustre Cluster. Jörg Wendland zauważył, że powinna ona zostać włączona do nowego podprojektu Enterprise, a Andres Salomon nawet zaplanował stworzenie pakietów zawierających wymagane do tego narzędzia i poprawki.
Definiowanie zależności przy budowaniu pakietów. Roland Stigge zauważył, że wiele pakietów (około 1871) deklaruje niezależne od architektury zależności przy budowaniu wobec debhelper, ale używają jego części w celu clean. Andreas Metzler odpowiedział , że takie błędy zostaną odnalezione wtedy, gdy dany pakiet zostanie poddany demonowi budowania. Jest to jednak w porządku dla pakietów niezależnych od architektury (binary-all).
Raport z wystawy Linux World Expo. Alexander Schmehl napisał raport na temat obecności Debiana na tegorocznej wystawie Linux World Expo we Frankfurcie. Debian, KDE i PostgreSQL połączyły swoje stoiska, przez co wyglądały na większe i bardziej przyciągały gości. Jeden z zainteresowanych zwiedzających zastanawiał się, czy istnieje firma wspierająca około 10 000 instalacji Debiana, a inny był zmartwiony stanem Javy w wydaniu stabilnym i zaoferował pieniądze na poprawki.
HP rozszerza wsparcie dla Debiana. John Ribeiro doniósł, że Bdale Garbee (szef działu technologii linuksowych w HP i deweloper Debiana) na ostatniej konferencji Linux Bangalore w Indiach ogłosił plany HP dotyczące rozszerzenia wsparcia dla Debiana. HP sponsorowało Debiana na wiele sposobów w ciągu ostatnich lat, ale ciągle brakowało ofert wsparcia dla Debiana. Michael Schulz z HP w Niemczech później potwierdził tą deklarację.
Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Adam Byrtek, Bartosz Feński aka fEnIo, Kalina Detko, Marcin Paweł Kobierzycki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →