W imieniu zespołu tworzącego polską edycję dwutygodnika Mozilla Links zapraszam do lektury kolejnego numeru.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 9 – 23 grudnia 2003

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Z przyjemnością chcemy donieść, że następne wydanie Mozilla Links (ukaże się ono w styczniu 2004 roku) będzię już dostępne oficjalnie także w języku holenderskim i polskim (będą wkrótce dostępne także edycje japońska i niemiecka). Więc już teraz, jeśli tego nie zrobiłeś/łaś, możesz zasubskrybować Mozilla Links i otrzymywać go co dwa tygodnie w wybranym przez Ciebie języku. Odwiedź: newsletter.mozdev.org
Od tłumaczy: powyższa informacja oznacza ni mniej ni więcej, że zmieniliśmy serwer i sposób subskrybcji. Strona www.vivamozilla.civ.pl/mozilla-links-pl będzie nadal dostępna i zachęcamy do odwiedzenia jej już za kilka dni – znajdziecie tam szczegółowe informacje na temat zmian. Teraz wyjaśnię jedynie, że nikt nie musi odnawiać subskrybcji – cała baza adresów subskrybentów została pomyślnie przeniesiona na serwer mozilla.org.
Jeśli jesteś zainteresowany tłumaczeniem biuletynu na inne języki, poinformuj nas o tym. Dla ułatwienia Ci zadania przygotowaliśmy dokument o nazwie Mozilla Links Translation Guidelines, znajdujący się pod adresem: http://newsletter.mozdev.org/trans-guide.html
W tym wydaniu cały dział Ulepszanie Mozilli dostarczający informacji na temat sposobów poprawy współpracy Mozilli z nami poświęciliśmy samodzielnej przeglądarce Mozilla Firebird (obecnie w stadium technology preview).
A dla tych wszystkich, którzy wciąż szukają prezentów na ten świąteczny okres polecamy uwadze Mozilla Coffee. Firma RJ Tarpleya oferuje kilka rodzajów kawy oznaczonych marką Mozilli; połowa dochodów z ich sprzedaży trafia do Fundacji Mozilla. Wśród nowości RJ zaoferuje już wkrótce także nowe paczuszki z kawą z logiem Mozilli; będą one dostępne także w Mozilla Store. Zawierać będą nowy rodzaj nie skażonej pestycydami lub nawozami kawy rosnącej w rezerwacie Maquipucuna w Ekwadorze. Dochody zostaną przekazane także Fundacji Maquipucuna (http://www.arches.uga.edu/~maqui/), zatem masz szansę wspomóc jednym zakupem dwie fundacje non-profit na raz!
RJ Tarpley oferuje zniżkę dla czytelników Mozilla Links. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu (nazwanym coupon code section) słowo Mozilla, a zakup będzie nas kosztował o 5 dolarów mniej.
Złóż zamówienie na: http://www.rjtarpleys.com/mozillacoffee.html (usługa dostępna tylko na terenie Stanów Zjednoczonych)
Jak zawsze czekamy na Twoje komentarze pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org
Percy Cabello / Mozilla Links
Zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek A. Stępień


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. Ankieta Mozilla Links
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane Rozszerzenie: RSS Reader Panel (dla Mozilla Firebird)

Dla przypomnienia: RSS (Really Simple Syndication) jest to ustandaryzowany format służący do prezentacji wiadomości w taki sposób, by mogły one zostać w łatwy sposób pobrane i skompilowane przez dedykowane aplikacje.
RSS Reader Panel to proste i przydatne rozszerzenie, które dodaje panel z wiadomościami do sidebara. Kanały RSS trzymane są w wybranym folderze (domyślnie RSS List) w twoich zakładkach. Zakładki znajdujące się w tym specjalnym folderze wyświetlane są w jego górnej części, a nagłówki z kanałów RSS poniżej – wystarczy tylko kliknąć na któryś z nagłówków, a zostanie on wyświetlony w głównym oknie przeglądarki. Aby dodać kanał, przeciągnij do RSS Reader Panel któryś z linków do kanałów RSS (zazwyczaj plik RSS lub RDF), dostępnych na wielu stronach internetowych.
Wypróbuj to rozszerzenie i odkryj potęgę RSS.
Rzuć okiem na najpopularniejsze kanały RSS. Szukaj przycisku RSS lub XML z linkiem do pliku RSS lub RDF i przeciągnij go do RSS Reader Panel.


Porada Mozilla Links: Automatyczne Pobieranie

Jeśli często pobierasz pliki z Internetu i denerwuje cię, że Mozilla Firebird za każdym razem pyta gdzie je zapisać, możesz ją skonfigurować tak, aby automatycznie zapisywał pliki w wybranym folderze. Aby to zrobić:

 • W menu Narzędzia kliknij Opcje…
 • W oknie Opcji wybierz Pobieranie
 • Zaznacz Zapisz wszystkie pliki w tym katalogu:
 • Za pomocą rozwijanej listy wskaż folder, w którym mają być zapisywane wszystkie pobrane pliki.

I to wszystko. Następnym razem, kiedy będziesz pobierał jakiś plik, zostanie on automatycznie zapisany w wybranym folderze.


Super Wskazówka Mozilla Links: Zmiana rozmiaru pola wyszukiwania i pozycji sidebara

(nadesłane przez stronę Davida Tensera o Mozilla Firebird)
Ta wskazówka dotyczy tylko Mozilla Firebird. Będziesz musiał przeedytować plik userChrome.css, który znajduje się w folderze z twoim profilem. Aby to zrobić, w systemie Windows:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Otwórz
 • Gdy otworzy się okno, przejdź o jeden poziom wyżej.
 • Przejdź do katalogu Dane AplikacjiPhoenixProfiles*.sltchrome
 • Otwórz userChrome.css dowolnym edytorem tekstowym. Jeśli plik ten nie istnieje, otwórz userChrome-example.css a później zapisz go jako userChrome.css w tym samym miejscu.

W systemach uniksowych plik userChrome.css znajduje się w katalogu ~/.phoenix/profiels/*.slt/chrome.
Aby wyświetlić sidebar po prawej stronie okna przeglądarki, wstaw ten kod do pliku userChrome.css:

 /* Place the sidebar on the right edge of the window */  window > hbox {   direction:rtl;  }  window > hbox > * {   direction:ltr;  }  

Jeśli pasek wyszukiwania Mozilla Firebird jest dla ciebie zbyt mały, możesz zmienić jego rozmiar, a nawet sprawić, by dostosowywał się do rozmiaru okna, podobnie, jak pasek adresu. Wstaw ten kod:

 /* Make the Search box flex wider */  #search-container {   -moz-box-flex: 400 !important;  } 

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz na stronie Davida Tensera


Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę dnia do Mozilla Firebird. Możesz także udać się na MozillaTips.com po więcej ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod ten adres!


2. Aktualności

(dział prowadzony przez redakcję MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

Fundacja Mozilla rozpoczęła świąteczne zbieranie datków

Fundacja Mozilla prowadzi kampanię świątecznego obdarowywania. Osoby, które chcą wesprzeć Fundację mogą wpłacić 25, 50 lub 100 dolarów i otrzymać w zamian darmowe podarki. Za 25 dolarów otrzymamy płytę Mozilla 1.5 CD, za 50 będziemy mogli wybrać roczną subskrybcję na płyty Mozilla CD lub koszulkę z Mozillą. Ci którzy wpłacą 100 dolarów otrzymają oba upominki na raz. Możliwe jest dokonywanie zakupów także spoza terytorium USA.
Więcej informacji…

Powrót BugDay

BugDay – akcja, która powstała w sieci IRC polegająca na znajdowaniu błędów w oprogramowaniu z mozilla.org i mająca na celu wzbudzenie zainteresowania ludzi tym oprogramowaniem została w czasie ostatniego środowego spotkania na nowo odżywiona. W czasie BugDay wszyscy zainteresowani są proszeni o odwiedzenie kanału #mozillazine na serwerze irc.mozilla.org, gdzie członkowie społeczności Mozilli będą pomagali w wypełnianiu zgłoszeń o błędach na Bugzilli – narzędziu do zgłaszania błędów w produktach mozilla.org. Jeżeli kiedykolwiek chcieliście bardziej zaangażować się w rozwój Mozilli lub byliście już na Bugzilli, ale wystraszyła Was ona, BugDay to świetna okazja aby uzyskać pomoc i odpowiedzi na najtrudniejsze dla Was pytania. Następny BugDay planowany jest na początek stycznia.
Więcej informacji…

Dwa wywiady z Chrisem Hofmannem

Pracownik Fundacji Mozilla Chris Hofmann udzielił wywiadu dla NewsForge oraz Digital Web Magazine. W wywiadach Chris omówił przyszłe plany wydań, opowiedział o kilku ulubionych przez niego dodatkach dla Mozilli i ujawnił kilka ciekawych informacji na temat użycia technologii Mozilli w telefonach komórkowych i komputerach naręcznych.

Camino 0.8 pojawi się w marcu

Mike Pinkerton opublikował mapę drogową (ang. roadmap) opisującą plany dla Camino 0.8. Następne wydanie tej przeglądarki dla systemu Mac OS X będzie bazowało na Mozilli 1.7 (która ukaże się około marca przyszłego roku) i jej rozwój będzie nakierowany na stabilność i poprawę wewnętrznego zorganizowania aplikacji. Użytkownicy będą mogli zasugerować, które z błędów powinny zostać poprawione przed wydaniem wersji 0.8 w systemie nominacji podobnym do znanego z Mozilli. Najprawdopodobniej Camino 0.8 będzie ostatnim wydaniem wspierającym Mac OS 10.1 wraz z wszystkimi przyszłymi wersjami w tym 10.2 (Jaguar) i wyższymi. Nowe wydania będą wymagały Mac OS X 10.2.x lub nowszego.

Zapowiedziano na marzec Mozilla Developers Meeting in Europe 4.0

Mozilla Developers Meeting in Europe 4.0 odbędzie się w Brukseli w czasie weekendowej soboty 21 lutego i niedzieli 22 lutego przyszłego roku. Te odbywające się od trzech lat spotkanie będzie połączone z konferencją FOSDEM na temat open-source. Spotkanie wciąż jest jeszcze w fazie bardzo wczesnych planów; nie ma jeszcze żadnego oficjalnego kalendarza, a także nie wybrano jeszcze osób, które wystąpią z prelekcjami.
Patrz też artykuł MozillaZine

Mozilla częściowo wrażliwa na błąd Internet Explorera z adresem URL

Okazało się, że także Mozilla jest częściowo podatna na błąd polegający na wyświetlaniu oszukanego adresu URL jaki niedawno odkryto w Internet Explorerze. Błąd ten pozwala włamywaczowi oszukać użytkowników IE co do adresu jaki właśnie odwiedzają, na przykład w pasku adresu możemy mieć wyświetlony adres microsoft.com podczas gdy tak naprawdę połączymy się ze stroną sprytnyoszust.net. Błąd ten ktoś mógłby użyć także w groźniejszy sposób, na przykład oszukując nas, że jesteśmy na stronie PayPal, eBay czy jednego z licznych banków internetowych.
Oszustwo z paskiem adresu URL zostało pierwotnie wykryte przez Sama – Zap The Dingbat – Greenhalgha, który to dostarczył szczegółowego opisu i przykładowego sposobu wykorzystania dziury. Secunia – firma zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym – wydała ostrzeżenie na temat tego błędu, a Chris Hall zauważył, że podobny efekt jest widoczny także w pasku stanu (u dołu okna przeglądarki). Chociaż Mozilla odporna jest na oszukanie jej co do paska adresu, okazuje się, że występuje jednakże właśnie błąd w pasku stanu.
Strona testowa Secunii powoduje całkowite oszukanie Internet Explorera oraz oszukanie tylko paska statusu w Mozilli. Błąd ten został już opisany na Bugzilli jako bug 228176, stało się to 11 grudnia i powstała niedawno dla niego propozycja poprawki (prosimy jednak nie dodawać zbytecznych komentarzy do opisanego błędu, programiści doskonale zdają sobie sprawę z powagi sprawy). Póki co użytkownicy Mozilli są proszeni o niepoleganie tylko na tym co wyświetla się u nich w pasku statusu (u dołu strony), ale także o dokładne sprawdzanie tego co wyświetla im się w pasku adresu (górna część okna przeglądarki).
Test Secunia Internet Explorer Address Bar Spoofing:
Patrz teź artykuł MozillaZine


3. Wewnątrz Mozilla.org

(dział prowadzi Alex Bishop)
Została utworzona gałąź dla nadchodzącego wydania pakietu Mozilla 1.6, główne drzewo kodu zostało otwarte dla prac nad wersją 1.7 alfa. Prawdopodobnie finalne wydanie 1.6 nie będzie dostępne przed świętami, a raczej na początku stycznia.
Została takźe utworzona gałąź dla nadchodzącego wydania Mozilli Firebird 0.8. Pozwoli to na rozwój Firebirda 0.8 bez niepewności spowodowanej codziennymi zmianami w głównym drzewie. Jednakźe poprawki oznaczone jako krytyczne wejdą takźe do nowej gałęzi Firebird 0.8. Wydania z tej gałęzi dostępne są tutaj. Zawierają one nowy mechanizm obsługi plików błędnie wysyłanych z typem MIME text/plain (często tak się dzieje w przypadku źle skonfigurowanych serwerów) oraz nowy front-end dla XPInstall (kodu używanego do instalowania rozszerzeń, schematów wygladu etc.).
Powróćmy na moment do pakietu aplikacji Mozilla. Przeglądarka ma teraz odpowiednie UI do ograniczenia cookies danej strony tylko do aktualnej sesji. Ta możliwość obecnie dostępna jest tylko z menu Tools (Narzędzia), choć zapewne wkrótce zostanie dodana do okna dialogowego pytającego o zaakceptowanie cookies.
Więcej informacji…


4. Projekty związane z Mozillą

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: Launchy

Launchy pozwoli Ci na otwieranie linków oraz adresów pocztowych przy pomocy zewnętrznych programów takich jak Internet Explorer, Opera, Mozilla, Mozilla Firebird, Netscape, Outlook, BSPlayer, Windows Media Player i inne. Launchy samodzielnie wykrywa wszystkie aplikacje. Chcesz otworzyć link przy pomocy Winampa? Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wskazać „Open link with Winamp”. Chcesz wysłać e-mail na wybrany adres używając Outlooka? Po prostu kliknij prawym przyciskiem i wskaż „Send email using Outlook”. To wspaniały dodatek do testowania i używania z zewnętrznymi aplikacjami pocztowymi i multimedialnymi. Aktualnie jest to dodatek tylko dla Windows.
Poprzednie projekty tygodnia…

Niezależne raporty statusów.

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na MozDev oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport został opublikowany 21 grudnia 2003 i zawierał następujące informacje:
Forumzilla (aktualna wersja: 0.4.2) to dodatek dla Mozilli i Thunderbirda umożliwiający czytanie kanałów RSS. Trwa ulepszanie dodatku o możliwość czytania w aplikacjach pocztowych w układzie trójpanelowym. Dostępna jest bardzo wczesna, jeszcze pełna błędów, pre-alpha wersja.
Bugxula (aktualny build: 2003-12-08) to XULowy klient dla Bugzilli. Ostatnio zostało zaimplementowanych wiele usprawnień i poprawek, między innymi poprawiona współpraca z Bugzillą 2.17.5 (szuka config.cgi zamiast localconfig.rdf).
Książka MozManual – wersja finalna 1.0. Wprowadzenie do Mozilli, dla użytkowników stykających się z nią po raz pierwszy. Kompletny dokument PDF z zakładkami oraz hiperłączami. Posiada także przewodnik dla oceniających tworzących FAQ oraz podobne wydania.
Moji (aktualna wersja: 0.6), to zintegrowany słownik języka japońskiego przeznaczony dla osób, których językiem ojczystym nie jest japoński. Dostępne są teraz słowniki japońsko – francuski oraz japońsko – niemiecki. Pojawiły się poprawki w interfejsie użytkownika (nowe ikony, kolory pozwalające odróżnić kanji od słów wcześniej wybranych).
ConQuery (aktualna wersja: 0.5a) to kontekstowy interfejs sieciowych zapytań. Dodatek ten jest przeznaczony dla Mozilli, Mozilli Firebird oraz Netscape’a. Nowości w tym wydaniu to nowe możliwości okna tworzenia zapytania, które teraz pozwala na pełną kontrolę nad zmiennymi zapytania, obsługa wielokrotnych [:prompt] zmiennych oraz zwiększona użyteczność.
Launchy (aktualna wersja: 1.5.0) otwiera łącza i adresy pocztowe w zewnętrnych programach, posiada autodetekcję aplikacji oraz opcję deinstalacji. (Tylko dla Win32).
Właśnie wystartował projekt Keyword Repository, pomagający w nabieraniu doświadczenia z Custom Keywords Galore. Cel jest prosty: zbieranie jak największej ilości słów kluczowych, a potem wygenerowanie pliku zakładki, który użytkownicy będą mogli zaimportować do swoich przeglądarek.
Xprint to system zaawansowanego drukowania działający z aplikacjami X11. Nowy zestaw buildów Xprint 009 to lepsza wydajność, stabilniejsza obsługa rozszerzenia API czcionek XTT, lepsza obsługa formatu PDF oraz współpracy z CUPS.
Dowiedz się więcej na temat wszystkich tych projektów w pełnym raporcie.


5. Ankieta Mozilla Links

W poprzednim wydaniu pytaliśmy się od jak dawna używasz produktów Mozilli jako Twoich głównych programów pocztowych bądź przeglądarek internetowych. Oto Wasze odpowiedzi:

 - 5 miesięcy lub mniej      19% |]]]] - od 6 miesięcy do jednego roku  17% |]]]]] - od roku do dwóch lat      34% |]]]]]]]] - więcej niż dwa lata       30% |]]]]]]]  (*) Wyniki mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

Ankieta tego wydania: Gdzie mieszkasz?
– Afryka
– Azja
– Australia
– Ameryka Łacińska i Karaiby
– USA
– Europa (Zachodnia)
– Europa (Wschodnia)
Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org


Produkty Mozilli

Na całym świecie są już dostępne płyty CD z Mozillą za jedyne 3,95 dolarów. Jest to wspaniała sposobność aby wesprzeć Fundację Mozilli oraz mieć własną kopię ulubionych aplikacji internetowych, którą będziecie mogli podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.
Za 16,95 dolarów możesz również zapisać się na płyty z Mozillą i otrzymywać każdą z wydawanych Mozilla CD przez rok. Dostępne są również podkoszulki z Mozillą za jedyne 12.95 dolarów.
Odwiedź teraz http://store.mozilla.org!


6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych. Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź stronę http://newsletter.mozdev.org.
Twoje chęci współpracy oraz komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika są mile widziane. Prosimy kierować je na adres: newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na język holenderski, niemiecki, japoński i polski.

Copyright © 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →