Stali czytelnicy JabberPL wiedzą o zmianach od dawna. Kilka tygodni temu pojawiła się wersja rozwojowa serwisu, która z czasem przejmowała funkcjonalność wersji pierwotnej. Masa krytyczna została przekroczona. Niekompletna jeszcze oczywiście, wersja rozwojowa stała się na tyle użyteczna, że zdecydowaliśmy się usunąć pozostałości ancient regime. Jednak to dopiero początek drogi i liczymy, że pójdziemy nią razem z Tobą.

Dlaczego zmiana?
Początki serwisu sięgają czasów, kiedy opiekował się nim jedynie Robert Wróbel AKA Sparrow, który teraz wszelki swój wolny czas poświęca na rozwijanie jogger.pl. Była to mała strona wprowadzająca w tajniki Jabbera, która jak mogła najlepiej spełniała swoje zadanie strasząc przy okazji dość ekscentryczną szatą graficzną 😉 Jednak materiałów ciągle przybywało i konieczne okazało się zastosowanie jednego ze wspomagaczy wortalowych. Priorytetem był czas i łatwość wdrożenia. Wybrany został phpnuke. Mimo iż opinie o nim były i będą zawsze podzielone oraz diametralnie różne sam w sobie nie stanowił problemu. Podstawowym problemem i błędem był brak rozplanowania treści i tzw. architektury informacji. Co z początku nie wydawało się problemem, po pewnym czasie zaowocowało natłokiem informacji i chaosem w swej pierwotnej postaci. Serwis w pewnym stopniu spełniał swoje zadanie, ale z pewnością nie był dobrym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z Jabberem ani zdobycia podstawowych informacji. Nawet dzielny Mariusz 'marian’ Smykuła poległ przywalony zbyt dużą ilością informacji do przetworzenia. Z czasem jedynie najbardziej wytrwałe jednostki, które przystosowały się do niekorzystnego środowiska potrafiły się w nim poruszać i korzystać nawet z najprostszych funkcji. Serwis mógł wyświetlać banner: „wymagam przebudowy”, ale sam jego stan był odpowiednio wymowny. Nadszedł czas zmian.
Co chcemy osiągnąć?
Tym razem zanim zaczęliśmy cokolwiek robić przeanalizowaliśmy swoje błędy. Zaprojektowaliśmy strukturę serwisu i staramy się wypełniać szkielet segregując zgromadzone materiały. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, kiedy użytkownik nie może znaleźć poszukiwanej informacji, która ukrywa się w nieintuicyjnej i zagmatwanej strukturze dokumentacji. JabberPL.org ma być przede wszystkim zorientowany na końcowego użytkownika – nie geeka, który zacznie i tak od czytania JEPów na stronach Jabber Software Foundation. Doskonale wiemy, że garstka śmiałków nie poradzi sobie z tym ambitnym projektem i liczymy na zaangażowanie społeczności. Chcemy uniknąć efektu wąskiego gardła, kiedy tylko jedna lub dwie osoby edytują treść serwisu. Dlatego po testach i rozeznaniu terenu zdecydowaliśmy się użyć systemu zarządzania treścią Plone, który pozwala na efektywną pracę grupową. Obecnie serwis zamieszkuje serwer Michała Margula AKA AlchemyX, któremu przy okazji tego tekstu dziękujemy za pomoc.
Czekamy na Ciebie.
Z góry zakładamy, że nowy JabberPL będzie tworzony wspólnymi siłami przez dużą grupę zapaleńców. Kogo szukamy? Przede wszystkim poszukujemy autorów tekstów. W wielu przypadkach chodzi również o późniejszą opiekę nad swoim tekstem. Dobrym przykładem mogą być opisy komunikatorów, które są stale rozwijane – ich opisy i dokumentacja wymagają aktualizacji. Szukamy również recenzentów, którzy będą zatwierdzać dokumenty do publikacji oraz moderatorów. Chcemy także nawiązać współpracę z profesjonalny grafikiem. Przede wszystkim chodzi o stworzenie nowej szaty graficznej serwisu, prace nad logo oraz bannerami. W cenie są też czepialscy malkontenci. Tak! Wytykajcie nam błędy. Serwis nie jest jeszcze kompletny, ale wykrywanie błędów i ich usuwanie na tym etapie jest dla nas kluczowe. Więcej informacji o promowaniu Jabbera znajdziesz na stronie http://beta.jabberpl.org/rozwijaj/. Nawet jeżeli nie zamierzasz uczestniczyć w budowie serwisu może będziesz chciał pomóc w inny sposób. Jeżeli chciałbyś(-abyś) do nas dołączyć odwiedź http://beta.jabberpl.org/rozwijaj/Serwis
– Pomożecie?
– Pomożemy! – krzynęli robotnicy i poszli spac…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →