Radosław Janeczko na liście dyskusyjnej serwisu OpenPoland.org ogłosił jego oficjalne otwarcie. Zapraszamy na strony http://www.openpoland.org/, a poniżej publikujemy pełny tekst wiadomości, której celem jest przybliżenie idei serwisu i jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc w jego budowie.

Witam!
Po kilku miesiącach prac, serwis OpenPoland.org otwiera oficjalnie swoje podwoje. Korzystając ze wskazówek wielu osób zmieniła się nieco jego zawartość, ale cel wciąż jest ten sam: edukowanie, informowanie i popularyzacja Wolnego Oprogramowania w Polsce. OpenPoland.org ma być swego rodzaju pigułką, po przełknięciu której każda niezorientowana do tej pory osoba będzie wiedziała czym jest Open Source, w jaki sposób go stosować i jakie korzyści to daje, gdzie szukać szerszych informacji na jego temat – stanie się świadomym użytkownikiem.
Serwis wciąż wymaga wiele pracy, ale przypuszczam, że już w obecnej postaci może okazać się przydatny wielu osobom. W tym momencie OpenPoland.org składa się z następujących działów:
* Baza wiedzy – zbiór materiałów wyjaśniających istotę Wolnego Oprogramowania, przedstawiających dostępne rozwiązania oraz korzyści płynące z ich stosowania
* Zasoby w sieci – zbiór odnośników do najistotniejszych stron WWW poświęconych tematyce Wolnego Oprogramowania
* Wdrożenia – dział zawierający opisy najciekawszych i najistotniejszych wdrożeń WO, służących za żywy przykład wszystkim, którzy mogą wątpić w jego rzeczywistą wartość
* Katalog firm – okresowo aktualizowany katalog firm świadczących usługi związane z WO na terenie naszego kraju, służący pomocą osobom szukającym wdrożeniowców w najbliższym otoczeniu
* Baza użytkowników Wolnego Oprogramowania – ma spełniać 2 funkcje: pomogać w nawiązywaniu kontaktów osobom zainteresowanym WO oraz pomagać w szukaniu pracodawcy/pracownika na stanowiska, na których wymagane są umiejętności związane z Wolnym Oprogramowaniem
W planie jest jeszcze kilka rzeczy, które, w miarę możliwości, będą z czasem wprowadzane.
Chciałbym podziękować wszystkim, którzy do tej pory w różny sposób przyczynili się do rozwoju serwisu, w szczególności takim osobom, jak (kolejność przypadkowa): Wojciech Kaczmarek Paweł Kwiatkowski Adam Kruk Łukasz Jachowicz Szymon Błaszczyk Daniel Koć oraz wszystkim nadsyłającym propozycje logo, pomysły, uwagi itp.
Jeszcze kilka słów na temat aktualnych potrzeb. Najistotniejszą sprawą w obecnej chwili jest kompletowanie zasobów „Bazy wiedzy”, szczególnie artykułów opisujących konkretne rozwiązania i oprogramowanie. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy czują się dobrze w danej dziedzinie, by zechcieli opisać możliwości Wolnego Oprogramowania w tym zakresie. Propozycje artykułów, które ja uważam za istotne, można znaleźć w poszczególnych działach „Bazy wiedzy” – chętnie poznam także Wasze.
Kolejna prośba skierowana jest do osób obdarzonych umiejętnościami plastycznymi – potrzebne są bannery, które pomogą popularyzować serwis, szczególnie w środowisku osób nie obeznanych z Wolnym Oprogramowaniem.
Jeszcze raz zapraszam wszystkich do współpracy, nadsyłania artykułów, pomysłów i uwag, newsów związanych z tematyką serwisu, uzupełniania katalogu firm i bazy użytkowników. Razem możemy przyczynić się do popularyzowania Wolnego Oprogramowania w naszym kraju, sprawić, że zaistnieje ono w świadomości większości Polaków, co na pewno zaowocuje pozytywnymi skutkami.
pozdrawiam serdecznie

Radosław Janeczko


OpenPoland.org – Open Source dla Polski
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →