Z lekkim opóźnieniem w stosunku do wersji oryginalnej, zapraszamy do lektury kolejnego odcinka polskiego wydania biuletynu Mozilla Links.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 8 – 9 grudnia 2003

Witamy ponownie Mozilla Links!

Jak być może już wiecie, tworzone właśnie Mozilla Firebird oraz Mozilla Thunderbird niedługo staną się głównymi przeglądarką i klientem poczty w całym projekcie; stanie się to najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2004 roku. Zatem zapewne Was ucieszy wiadomość, że niedawno wydano Mozillę Thunderbird 0.4. Wersja ta zawiera jak zwykle wiele poprawek i udoskonaleń, jak na przykład możliwość synchronizacji z książką adresową Palmów.
Coraz popularniejsza przeglądarka Mozilla Firebird posiadła niedawno komponent nazwany Download Manager, bardzo podobny do tego jaki jest dostępny w pełnej wersji Mozilli.
Jeżeli szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent dla swoich najbliższych, może wręczysz im płytę CD z Mozillą? Płytę taką możesz kupić w sklepie store.mozilla.org lub nawet samemu nagrać. Nie każdego dnia nadaża się okazja aby wręczyć komuś lub dostać od kogoś coś bardzo dobrego i tak użytecznego jak przeglądarka internetowa. Pamiętaj: żadnych pop-upów, przeglądanie w panelach, żadnych niebezpiecznych błędów i pełna możliwość dostosowania do własnych potrzeb.
Od tłumaczy: Pomysł jest mi znany od jakiegoś czasu i dlatego też postanowiłem ułatwić Wam sprawę. Już niedługo udostępnimy gotowe pliki do nagrania na płytę CD wraz ze świątecznym instalatorem. Innymi słowy zaglądaj na stronę „Mozilla na Święta” gdzie już wkrótce poznasz więcej szczegółów (najprawdopodobniej już w najbliższy weekend wszystko będzie gotowe). /Konrad Karpieszuk
Jak zwykle Wasze komentarze są mile widziane. Prosimy nadsyłać je pod adres newsletter-feedback@mozilla.org. Jeśli masz także jakieś uwagi do tłumaczy, napisz na mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl.
Percy Cabello / Mozilla Links
Zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek A. Stępień


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. Sonda Mozilla Links
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane Rozszerzenie: Mozilla Backup 1.1

(rozwijane przez: Pavel Cvrcek)
Mozilla Backup to przydatne narzędzie, dzięki któremu możesz spakować do jednego pliku zakładki, historię, sidebary, zapamiętane hasła, listę pobranych plików, cookies (ciasteczka), e-maile, książki adresowe i ustawienia, a następnie przywrócić je w nowym, lub przeinstalowanym systemie operacyjnym. Pozwala to w ciągu kilku sekund odtworzyć swoje środowisko pracy gdziekolwiek jesteś.
Program ten współpracuje z pakietem aplikacji Mozilla, a także z Mozilla Thunderbird i Mozilla Firebird. Na razie działa on tylko pod Windows.


Porada Mozilla Links: Mozilla Champions są tu, by Ci pomóc

(podziękowania dla Jaya Garcii za jego wkład w ten artykuł)
Mozilla Champions (Czempioni Mozilli) to grupa ochotników, którzy przyjęli na siebie zadanie dostarczania pomocy użytkownikom Mozilli. Jest to odłam grupy Netscape Champions, założonej w 1995 roku przez Chucka Simmonsa, Howarda Beckermana, Johna Olivera i kilka innych osób.
Po utworzeniu Mozilla Foundation, Netscape Champions zostali w niej gorąco powitani. Jak można przeczytać na stronie Mozilla Champions, członkami grupy mogą zostać ludzie, którzy chcą pomagać innym w używaniu Mozilli.
Mozilla Champions odpowiadają nawet na 1000 pytań miesięcznie, od bardzo prostych do bardzo skomplikowanych. Często robią to w kilka minut, bardzo rzadko dłużej, niż 24 godziny.
Możesz skontaktować się z Mozilla Champions przez różne grupy news na bezpiecznym serwerze snews://secnews.netscape.com (Netscape i Mozilla) lub przez serwer news Mozilli: news://news.mozilla.org.
Jeśli szukasz pomocy, możesz także zajrzeć na te strony:


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia )

Wydano Mozillę 1.6 Beta

Fundacja Mozilla wydała właśnie Mozillę 1.6 Beta. Wersja ta zawiera wsparcie dla autentykacji NTLM na wszystkich platformach i udoskonalenia z tym związane dla systemu Windows. Włączono funkcję automatycznego tłumaczenia stron (korzystającą z mechanizmu Google) oraz nową wersję ChatZilli (0.9.48). Ponadto od czasu wersji alfa poprawiono kilka wykrytych błędów bezpieczeństwa i stabilności.

Wydano Mozilla 1.5.1

Powstała Mozilla 1.5.1 dla systemu Mac OS X. Ta mała aktualizacja poprawia błędy stabilności jakie pojawiały się podczas pobierania plików w OS X 10.1 i jest zalecana dla wszystkich posiadaczy OS X 10.1.x.

Wydano Mozillę Thunderbird 0.4

Po dwóch kandydatach do wydania, jest już dostępna Mozilla Thunderbird 0.4. Wresję tą cechuje odnowiony wygląd, nowe ikony, lepsza integracja z systemem, możliwość kopiowania i wklejania obrazków w Windowsie, wiele poprawek i kilka innych nowych cech.

Mozilla Firebird z Nowym Download Managerem

Ostatnie codzienne wydania Mozilla Firebird cechuje nowy Download Manager (menedżer pobieranych plików). Sidebar pobierania i okienko postępu zostało zastąpione oknem pobierania zawierającym listę aktualnie trwających i ukończonych transferów. Anulowane i utracone próby pobrań występują na tej liście z opcją Ponów, dzięki czemu w każdej chwili można ponowić próbę. Przycisk Wyczyść umożliwia użytkownikom czyszczenie okna z ukończonych, anulowanych lub utraconych pobrań. Powstała ponadto nowa opcja umożliwiająca automatyczne usuwanie pozycji z listy.
Dla najprostszych zadań takich jak zapisywanie obrazków już znajdujących się w pamięci podręcznej przeglądarki oraz w przypadku plików, których pobranie trwałoby poniżej dwóch sekund, okienko menedżera pobrań się nie pojawia. Jeśli będziemy chcieli opuścić Firebirda gdy trwa jeszcze pobieranie jakiegoś pliku, ukaże się nam okienko z prośbą o potwierdzenie; uchroni nas to zapewne od frustracji jaka by nas dopadła jeśli przypadkiem stracilibyśmy ściągany plik. W systemie Windows gdy zakończą się wszystkie pobrania, w zasobniku systemowym ukaże się okienko informujące nas o tym, podobne do okienka informującego w Mozilli o nowych listach w skrzynce.
Więcej informacji w MozillaZine


3. Wewnątrz Mozilla.org

(dział prowadzi Alex Bishop)
Wydano Netscape Portable Runtime (NSPR) w wersji 4.4.1. NSPR pozwala programistom Mozilli na korzystanie z funkcji systemu operacyjnego w sposób niezależny od platformy.

Zaszła ważna zmiana dla programistów JavaScript – funkcje escape() i unescape() są obecnie zgodne ze standardem ECMAScript-262 (bug 44272). Oznacza to, że nie nadają się one do manipulacji adresami URL. Zamiast tego należy korzystać z funkcji encodeURI(), decodeURI(), encodeURIComponent() i decodeURIComponent().
Ponadto, Mozilla Firebird posiada teraz tryb offline (bug 171600), a Dougowi Turnerowi i Darinowi Fisherowi udało się uruchomić ten program na HP iPAQ 5555 Pocket PC.
Więcej informacji…


4. Projekty związane z Mozillą

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: Fast Component

Fast Component jest skryptem umożliwiającym bezbolesne przejście przez proces tworzenia wszystkich potrzebnych elementów, budowania plików i kreowania działającego komponentu XPCOM w kilku krokach. Jeśli tworzysz rozszerzenia Mozilli, którymi dzielisz się z innymi lub używasz w pracy, to narzędzie jest dla Ciebie. Inne tworzone pliki to skrypt budujący plik XPI oraz skrypt do testowania nowego komponentu. Plany na przyszłość przewidują stworzenie szablonów plików chrome dla interfejsu narzędzia. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów przeczytaj dokumentację.

Niezależne raporty statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport został opublikowany 7 grudnia 2003 roku i zawierał między innymi:
Bioinformatyczny pasek narzędziowy do przeszukiwania zasobów Światowego Banku Informacji o Proteinach – MSDbar – został opublikowany w wersji 0.5 z nowym wyglądem, możliwością przeszukiwania przy pomocy zasobów MSD, RCSB, PDBj lub OCA, identyfikatorami wyszukiwań oraz innymi nowymi oraz ulepszonymi możliwościami.
Dodatek umożliwiajacy przeglądanie stron WML (odpowiednika HTML dla telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przenośnych) w Mozilli/ Firebirdzie – wmlbrowser – pojawił się w wersji 0.4.1. Ta wersja posiada łatwą do zainstalowania formę oraz poprawkę umożliwiającą korzystanie z relatywnych odnośników.
Optimoz wydał nową wersję gestów myszy (Mouse Gestures), opublikował swój nowy nightly build. Jest to popularne rozszerzenie dla Mozilli 1.x oraz Firebirda. Zmiany w stosunku do poprzedniej wersji: obsługa wykonywania gestów przy pomocy prawego przycisku pod Linuksem, możliwość łatwej wymiany gestów: importowanie map gestów przy pomocy kliknięcia w specjalne linki na stronach lub publikacja własnych! Informacje na temat wymiany gestami są dostępne w Wiki.
MozWho – Portal z zakładkami. Wersja 0.3.9.1 od poprzedniej wersji różni się numerem niewiele, ale za to posiada znaczne udoskonalenia:

 • Szukanie zakładek wywołuje nowy URL, pozwalający na tworzenie zakładek, oraz operacje cofania i powtarzana operacji.
 • Używanie słów kluczowych oraz techniki %s do tworzenia skrótów przeszukujących zakładki
 • Oddzielna funkcja do konwersji zakładek do RDF w celu jego ładowania poza Mozillą.

MozManual to podręcznik dla początkujących użytkowników Mozilli. Zawiera krótki przewodnik po możliwościach programu. Szkic 0.8 jest już właściwie ostateczną wersją, pozostały jeszcze: poprawienie błędów i stworzenie hiperłącz wewnątrz dokumentu w formacie PDF. Dodatkowo zawiera przewodnik dla recenzentów do adresowania FAQ oraz podobnych elementów. Przewidywany czas opublikowania wersji 1.0 to 31 grudzień 2003 lub wcześniej.
URLFix poprawia błędy w URLach wpisanych przy pomocy złego układu klawiatury. Wersja 0.1.0.3 poprawia błąd związany z adresami IP.
ConQuery to serwis zapytań sieciowych realizowany przy pomocy menu kontekstowego w przeglądarce. 4 grudnia 2003 roku została opublikowana wersja 0.4 zawierająca nowe możliwości takie jak obsługa listy wartości w zapytaniach oraz selektywną instalację wtyczek.
Xprint pozwala aplikacjom X11 takim jak Mozilla, Firebird, Thunderbird lub Eclipse używać urządzeń takich jak drukarki i faksy lub tworzenie dokumentów w formatach PostScript, PDF, PCL itp. Ostatnio pojawiła się eksperymentalna wersja 009. Nowe możliwości:

 • nowy moduł ściągania czcionek dla PostScript DDX umożliwiający ściąganie czcionek TrueType, OpenType, PS Type42, PS Type 1 do każdej drukarki obsługujące PostScript Level 1 i 2 jako zoptymalizowanej i wygładzonej grafiki
 • udoskonalone wsparcie dla CUPS
 • eksport do PDF

http://www.mozilla.org/projects/xprint/, http://xprint.mozdev.org/
Moji, dodatek ułatwiający obcokrajowcom naukę języka japońskiego, w wersji 0.5 posiada słownik japońsko – angielski bazowany na edict.
Została opublikowana pierwsza wersja L10NZilla, programu wspomagającego proces tworzenia lokalizacji. Zawiera podstawową funkcjonalność wymaganą do archiwizacji, edycji, produkowania oraz budowania statystyk z każdego tłumaczenia aplikacji bazowanych na Mozilli.
StumbleUpon to pasek narzędziowy służący do szukania oraz publikowania adresów godnych polecenia stron WWW. Ostatnio została opublikowana wersja 1.9. Zawiera poprawki, skróty klawiaturowe ułatwiające obsługę, opisy wszystkich przycisków oraz zoptymalizowany kod. Wersja 1.9 jest pierwszą wersją dostępną przez CVS hostowany przez mozdev.
EasyGestures dodaje do interfejsu gesty myszy oraz konfigurowalne akcje. Godne uwagi są 3 nowe funkcjonalności, 8 nowych akcji oraz zmieniony kod odinstalowujący.
DictionarySearch to dodatek pozwalający na szukanie angielskich słów w internetowym słowniku. Wersja 0.1 umożliwia łatwe oglądanie wyjaśnień angielskich słów w serwisie dictionary.com. Wystarczy wskazać słowo, którego znaczenie chcemy poznać, potem kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „Dictionary Search for …”. Nowy panel w przeglądarce wyświetli znaczenie wybranego słowa.
ReloadEvery automatycznie przeładowuje strony internetowe co określoną liczbę sekund lub minut. Wersja 0.1 tego rozszerzenia dodaje do menu kontekstowego opcję przeładowywania co określony czas aktualnie oglądanej strony.


5. Sonda Mozilla Links

W poprzednim wydaniu pytaliśmy się o główny powód, dla którego preferujecie produkty Mozilli. Oto Wasze odpowiedzi:

 - Dostępność kodu źródłowego  20% |]]]] - Bezpłatność          5% |] - Zgodność ze standardami   21% |]]]] - Większe możliwości      38% |]]]]]]]] - Roszerzalność         3% |] - Bezpieczeństwo        13% |]]]  (*) Wyniki mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

Sonda tego wydania

 Od jak dawna używasz produktów Mozilli jako Twoich głównych programów pocztowych bądź przeglądarek internetowych?  - 5 miesięcy lub mniej - od 6 miesięcy do jednego roku - od roku do dwóch lat - więcej niż dwa lata 

Zagłosuj na stronie http://newsletter.mozdev.org


Produkty Mozilla.org

Na całym świecie są już dostępne płyty CD z Mozillą za jedyne 3,95 dolarów. Jest to wspaniała sposobność aby wesprzeć Fundację Mozilli oraz mieć własną kopię ulubionych aplikacji internetowych, którą będziecie mogli podzielić się ze swoimi przyjaciółmi.
Za 16,95 dolarów możesz również zapisać się na płyty z Mozillą i otrzymywać każdą z wydawanych Mozilla CD przez rok.
Odwiedź teraz store.mozilla.org!
Na zamówienie są również dostępne podkoszulki z Mozillą za jedyne 12.95 dolarów.


6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
Copyright © 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź stronę newsletter.mozdev.org.
Twoje chęci współpracy oraz komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika są mile widziane. Prosimy kierować je na adres: newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na pięć różnych języków: niemiecki, włoski, japoński, polski i holenderski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →