Jak już pisaliśmy nakładem wydawnictwa Helion ukazało się tłumaczenie książki Sama Williamsa „Free as in Freedom” (polski tytuł „W obronie wolności”). Pomimo, że oryginalny tekst książki jest objęty Licencją Wolnej Dokumentacji na jednej z pierwszych stron można przeczytać: „Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie w całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione”.
Po wysłaniu kilku e-maili i wykonaniu kilku telefonów otrzymaliśmy odpowiedź.

—-
Witam,
Jak wiecie nakładem naszego wydawnictwa ukazała się genialna książka Sama Williamsa „W obronie wolności”. Sporo wątpliwości (także użytkownikóww Waszego serwisu) wzbudziła adnotacja dotycząca ochrony praw autorskich znajdująca się na drugiej stronie książki tuż pod notka copyrightowa GFDL. Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to niestety nasz błąd i niedopatrzenie – podczas edycji książki ktoś nie wziął pod uwagę notki copyrightowej GFDL i umieścił klauzulę ochrony praw autorskich, która znajduje się na pozostałych naszych publikacjach.
Wydawnictwo Helion w tej chwili dołoży wszelkich starań aby notkę z książki usunąć – wiemy jednak, że spora część nakładu trafiła już do czytelników. Możemy liczyć w tym wypadku tylko na Waszą wyrozumiałość. Pragnę jednak podkreślić, że naszym zamiarem _nie było i nie jest ograniczenie dostępu do tekstu książki a co za tym idzie zaprzeczenie głównej idei tej książki._
Wydanie publikacji opisującej krucjatę Richarda Stallmana było dla nas ogromnym wyzwaniem, mamy nadzieję że docenicie nakład pracy poniesiony przez tłumacza i innych osób współpracujących nad jej redakcją. Chcemy aby książka trafiła do jak najszerszego grona czytelników, dlatego już wkrótce w serwisie internetowym helion.pl zamieścimy wersję elektroniczną książki, tak jak przewiduje licencja GFDL.
Pozdrawiam
Karol Przeliorz

Karol Przeliorz, Dział Prawny
tel. (32) 230 98 63 w.35
Wydawnictwo Helion, http://helion.pl
Informatyka w najlepszym wydaniu!
—-

Cieszymy się z pozytywnego zakończenia (mamy nadzieję) dość kontrowersyjnej sprawy. Liczymy, że Helion nie będzie zwlekał z udostępnieniem książki w formacie elektronicznym i gorąco zachęcamy do udostępniania też książki w takiej formie, żeby zgodnie z duchem licencji istniała możliwość wprowadzania do niej zmian, które zmienią statyczną książkę w żywy twór. Odpowiednią technologię (patrz WIKI) posiadamy od dawna. Teraz potrzeba jedynie odrobiny pomysłowości i dobrej woli. Skorzystać możemy na tym wszyscy – zarówno wydawnictwo (świetna forma reklamy!) jak i społeczność. Argument, że nikt nie kupi książki dostępnej online nie jest chyba najlepszy. Sam kupiłem.
W serwisie wydawnictwa Helion, przy opisie interesującej nas książki pojawiła się notka:

  W przygotowaniu jest elektroniczna wersja książki "W obronie wolności".  Zapraszamy niebawem!  

Trzymamy za słowo! 🙂
Zobacz też:
Angielska wersja książki online: http://www.faifzilla.org/
„W obronie wolności” na stronach wydawnictwa: http://helion.pl/ksiazki/wobron.htm
GNU Free Documentation License: http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html
Licencja GNU Wolnej Dokumentacji Tłumaczenie GNU Free Documentation License (wersja 1.1!): http://gnu.org.pl/text/GFDL-pl.html
Richard Stallman’s Personal Home Page: http://stallman.org/
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →