Producenci własnościowych systemów operacyjnych, gdy tylko poczują się zmuszeni przez rynek, potrafią zachwycić się Open Source. Bardzo dobrym tego przykładem jest Wind River, firma specjalizująca się w systemach wbudowanych, producent Real Time Operating System (RTOS) o nazwie VxWorks.

Jak zauważył Tony Tryba, wiceprezes firmy, wielu jej klientów stosuje, w obszarze infrastruktury sieci, Linuksa równolegle z VxWorks. Z tego powodu Wind River postanowiła przystąpić do Open Source Development Labs ( OSDL) oraz zamierza zostać członkiem Eclipse – projektu przeznaczonego dla programistów a zapoczątkowanego przez IBM.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Wind River, przewodzi ona wśród przedsiębiorstw oferujących systemy wbudowane, jednak w ostatnim czasie zaczęła coraz mocniej odczuwać konkurencję ze strony Embedded Linux.
Podczas współpracy w ramach OSDL Wind River nie chce zajmować się Embedded Linux, lecz przede wszystkim dalszym rozwojem specyfikacji dla Carrier Crade Linux i wprowadzenia tej technologii do przemysłu telekomunikacyjnego.
Zgodnie z dotychczasową polityką Wind River VxWorks był silnie reprezentowany przez funkcje transportu danych w urządzeniach dla Telecom-Carrier oraz dla dostawców usług internetowych. Z kolei klasyczne systemy uniksowe były często wykorzystywane do sterowania i zarządzania tymi urządzeniami. Jednak w ostatnim czasie wielu klientów zamieniło Uniksa na Linuksa, między innymi ze względu na dostępną już specyfikację Carrier Grade Linux.
Carrier Grade Linux pochodzący z OSDL ma określić standardy, którym będzie musiała sprostać wersja Linuksa dla Telecom-Carrier i dostawców usług internetowych. System operacyjny oraz osprzęt wykorzystywany w sieciach telekomunikacyjnych powinny spełniać szczególne warunki. Komputery muszą być, na przykład, odporne na działanie wysokiej temperatury, pola elektromagnetycznego i elektrostatycznego. Dodatkowo maszyny oraz oprogramowanie muszą umożliwiać tworzenie klastrów, co ma zapewnić łatwe przejęcie funkcji jednego systemu przez inny w razie ustania pracy tego pierwszego. Ponadto Carrier Grade Linux definiuje , między innymi, narzędzia służące do rozwoju i wykorzystania aplikacji obsługujących rozmowy, transmisję danych i połączenia komórkowe. Do tego dochodzą jeszcze rozszerzone funkcje rozpoznawania błędów, jak też szybkie fail-over systemu operacyjnego, aplikacji, połączeń ethernetowych oraz przyłączana pamięć masowa.
Oprócz Carrier Grade Linux OSDL wspiera wspólne działania firm promujących Linuksa, takich jak: Hewlett-Packard, IBM, Intel i NEC, np. przez rozwój specyfikacji Data Center Linux, co ma umożliwić zastosowanie Open Source w centrach obliczeniowych w/w firm.
Od połowy tego roku również Linus Torvalds i Andrew Morton pracują na rzecz OSDL w zakresie koordynacji dalszego rozwoju linuksowego jądra.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek_germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →