W tym tygodniu mamy spore opóźnienie w stosunku do oryginału, a to z racji tego, że koordynator tłumaczeń znowu coś grzebie u siebie w sieci i tłumaczenie odbywało się wszędzie tylko nie tam gdzie zawsze 😉
Ważne jednak, że jest już skończone. Czytelników prosimy o zgłaszanie błędów/literówek/itp, bo z w/w powodów korekta była dość skromna.
Niewiele brakło, a tłumaczenie ukazałoby się dopiero po Jesieni Linuksowej, ale na szczęście uparłem się by je skończyć przed… no czasem tak mam, że się upieram 😉
Zapraszam do lektury!

Witaj w czterdziestym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Według natural computing sąd rewizyjny niemieckiej prowincji Mecklenburg-Vorpommern przenosi swoje 100 systemów na Debiana GNU/Linuksa. Holenderska drużyna robot soccer Mission Impossible Twente używa Debiana woody jako systemu operacyjnego i jest z niego bardzo zadowolona.
Debian i LPI. Martin Michlmayr zrelacjonował konferencję zorganizowaną wspólnie z przedstawicielami Linux Professional Institute (LPI) oraz prowadzone na niej dyskusje. Do wyboru był zestaw pytań bazujący na specyfikacji rpm albo bazujący na specyfikacji dpkg, przy czym około 25% osób, które podjęły się testu w Sydney LPI lab wybrało zestaw pytań bazujący na dpkg. Ponadto, LPI pracuje nad rozwojem „Desktop Certification” i innych podobnych certyfikatów. Ludzie związani z podprojektem Debian desktop zachęcani są do kontaktowania się z Martinem. LPI obecny będzie także na World Summit on the Information Society (WSIS) i z jego inicjatywy rozdawane będą uruchamialne płyty z dystrybucją bazującą na Debianie (Morphiksie).
Spojrzenie w przeszłość lidera projektu. Martin Michlmayr wypunktował zadania, nad którymi pracował w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a które samodzielnie nie nadawały do przejrzystego ujęcia w sprawozdzaniach. Do tych zadań zalicza się kilka wewnętrznych działań w Debianie, sprawy prawne i finansowe oraz zagadnienia reklamowe i rozwojowe.
Debian w mediach. LinuxForce zauważył, że rok 2003 już teraz stał się rokiem medialnym Debian GNU/Linux. LinuxForce przygotował listę najbardziej znaczących artykułów o Debianie opublikowanych w tym roku. Znajdują się na niej między innymi najnowsze nagrody i ankieta Netcraftu, studium przypadku najlepszych praktyk w zarządzaniu systemem operacyjnym.
Sprawdzanie poprawności pakietów. Magosányi Arpád zastanawiał się, którego programu sprawdzającego zgodność z polityką powinno się używać, z racji tego, że wersje dostępne w testing nie sprawdzają względem najnowszej polityki. Steve Kowalik wyjaśnił, że linda to potrafi, ale odpowiednia wersja nie przeszła jeszcze do testing.
Przesyłanie tylko źródeł. Wolfgang Borgert doświadczył ostatnio problemów z przesyłaniem tylko źródeł pakietów. Daniel Jacobowitz wyjaśnił, że takie działania są niedozwolone, z racji tego, że przyczyniają się do niedbałości opiekunów, bo pakiety nie muszą być nawet budowane. W dodatku pakiety binary-all nie będą budowane przez buildds.
Debian w Wikipedii. Wikipedia, wolna encyklopedia, zawiera długi wpis dotyczący projektu Debian i jego dystrybucji. Pośród wielu tematów zawiera informacje o rekrutacji deweloperów, motywacji, rezygnacji oraz obiegu pakietów. Wikipedia jest encyklopedią napisaną i edytowaną przez społeczność i jest opublikowana na licencji GNU Free Documentation License. Od czasu gdy oryginalna wersja wpisu dotyczącego Debiana została napisana w grudniu 2001 roku, ponad kilkanaście osób brało udział w jej rozwoju.
Mini-zamrożenie niektórych pakietów. Steve Langasek zasugerował, aby opiekunowie pakietów krb4, PostgreSQL, Heimdal, cyrus-sasl2 oraz coreutils nie modyfikowali ich, dopóki nie zostaną one przeniesione do sekcji testing. W chwili obecnej kilka zależności międzypakietowych oraz poważnych problemów nie pozwala na to, aby zostały one przeniesione do tej sekcji. PostgreSQL jest opóźnione z powodu nieoczekiwanego błędu w połączeniu z Perlem 5.8.1, heimdal powoduje konflikty z PostgreSQL, a coreutils najpierw wymaga nowej wersji krb4.
Głosowanie nad nowelizacją statutu. Manoj Srivastava opublikował pierwsze wezwanie do głosowania nad ogólną uchwałą nowelizującą statut w celu wyklarowania części 4.1.5 statutu. Głosy muszą nadejść do środy, 29-ego października 23:59:59 UTC. Dodał więcej informacji, listę odcisków kluczy, statystyki dotyczące głosowania oraz wspomniał o repozytorium z kodem źródłowym systemu do głosowania.
Testowanie pakietów w trakcie budowania. Bill Allombert zasugerował korektę polityki i poprosił opiekunów, by umieszczali w skryptach budowania swoich pakietów automatyczne testy, ponieważ zasoby autobuildera wyglądają na mniej ograniczone niż zasoby portujących. Opiekunowie mogą testować tylko binaria przesyłanych pakietów. Mogą też testować tylko zbudowane pakiety, w momencie gdy są one częścią unstable i już mogą sprawiać problemy. Jednakże takie ograniczenia nie są już częścią polityki.
Pakietowanie obrazów instalatora. Goswin von Brederlow zastanawiał się, gdzie powinny być przesyłane obrazy nowego instalatora. Są obrazy dyskietek, płyt, wersje do instalacji z sieci i z dysku, a ich pojemność waha się od 1.4 MB przy dyskietkach, 5-20 MB przy obrazach sieciowych i dyskowych do 5/20/50 MB w przypadku obrazów płyt, razem około 100-150 MB dla każdej architektury.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • agsync — Synchronization mediator for AvantGo and Pocket PC.
 • amule — Another eMule P2P Client.
 • astats — Statistic generator for aMule.
 • boson — OpenGL wargame for KDE.
 • cabber — Easy and basic jabber console client.
 • debian-el — Emacs helpers specific to Debian users.
 • dmake — Make utility used to build OpenOffice.org.
 • gandalf1 — C library for image processing and computer vision.
 • isync — Synchronize a local maildir with a remote IMAP4 mailbox.
 • jspwiki — WikiWikiWeb clone written in Java.
 • juk — Music organizer and player for KDE.
 • luasocket — TCP/UDP socket library for Lua 5.0.
 • musiclibrarian — Simple GUI tool to organize collections of music.
 • nxml-mode — Emacs mode for editing XML documents using RELAX NG schemas.
 • putty-tools — Command-line tools for SSH, SCP, and SFTP.
 • pytone — Music jukebox with advanced features for DJs and a text-mode user interface.
 • qjackctl — User interface for controlling the JACK sound server.
 • quilt — Scripts for working with series of patches.
 • trang — Multi-format XML schema converter based on RELAX NG.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 16 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 181 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Tłumaczenie: Bartosz Zapałowski, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin Paweł Kobierzycki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →