W niedzielne południe, punktualnie o 12 wystartowało Install Party #4. W siedzibie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych spotkało się prawie 40 osób zainteresowanych Linuksem.

Imprezę rozpoczął Tomek Prokopowicz (kooordynator Lokalnej Grupy Eksperckiej Elbląg) kilkoma słowami wstępu oraz przedstawieniem planu spotkania (zobacz zdjęcie). Każdy z obecnych przedstawił się i powiedział, co spowodowało, że znalazł się w tym miejscu. Następnie Marcin Piotr Grondecki z Elbląskiej Grupy Użytkowników Linuksa/Unixa przedstawił historię wolnego oprogramowania.(zobacz zdjęcie) Kolejnym punktem programu była prezentacja różnic pomiędzy hackerem a crakerem prowadzona przez Daniela Horeckiego z ELUUGu. (zobacz zdjęcie) Jej istonym elementem, poza przybliżeniem definicji, było pokazanie logów (czyli plików tekstowych, które rejestrują każde ważne zdarzenie w komputerze) z próby włamania na serwer wraz z omówieniem kolejnych działań podejmowanych przez crackera.

Prapremiera Polskiej Dystrybucji Knoppixa była następnym punktem programu. PKD (Polish Knoppix Distribution) jest jednym z Linuksów, którego można używać nie instalując go na swoim komputerze. (zobacz zdjęcie) Uruchamiany jest z płyty CD, co sprawia, że każdy może się z nim zapoznać nie ryzykując przypadkowej utraty danych. W przerwie Marcin Zając pokazał jakie multimedialne produkcje mogą powstawać na komputerze – m.in. Demo, które wygrało mistrzostwa świata w tej dziedzinie. Później Daniel Horecki (ELUUG) zaprezentował różorodność środowisk graficznych dostępnych w Linuksie. (zobacz zdjęcie) Jest ich znacznie więcej niż w powszechnie używanym systemie operacyjnym (gdzie jest jeden), o czym przkonali się uczestnicy Install Party naocznie. W przerwie Później Tomek Prokopowicz pokrótce przedstawił drogę jaką powinna przebyć osoba, która już wie, że chciałaby poznać Linuksa. Każdy z obecnych pierwszy krok uczynił pojawiając się na IP – tutaj mógł zasięgnąć opinii, otrzymać dowolną dystrybucję i pomoc przy instalacji.

Ostatnim punktem programu była instalacja na komputerach dostarczonych przez uczestników – na jednym z nich z powodzeniem zainstalowano wcześniej wspomniane PKD, natomiast na drugim Mandrake’a. W trakcie instalacji rozpoczął się kolejny turniej ping-ponga. (zobacz zdjęcie). Aby kolejne IP spełniło oczekiwania przeprowadzono szybkie zebranie opinii w postaci plusów i delt (czyli czegoś co można zmienić) wśród zgromadzonych. (zobacz zdjęcie). Należy dodać, że wszyscy uczestnicy IP zostali dopisani do listy dyskusyjnej, poprzez którą mogą uzyskać pomoc oraz… dowiedzieć się o kolejnej imprezie tego typu.

Prezentacje oraz zdjęcia z imprezy można znaleźć na stronie http://softel.com.pl/~blados/ip4. Install Party przygotowała Lokalna Grupa Ekspercka Elbląg oraz Elbląska Grupa Użytkowników Linuxa/Unixa. Kontakt pod adresem ip@eswip.elblag.pl oraz na kanale IRC #eluug. Organizatorzy dziękują Bartkowi z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Krzyśkowi ze Słupskiej Grupy Użytkowników Linuksa/Uniksa, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Biuro Regionalne w Elblągu oraz wszystkim uczestnikom IP.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: blados.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →