Co prawda nie należy to do ścisłej tematyki serwisu, jednak skoro tak często piszemy o Janosiku i Płatniku, a czytelnicy nie protestują zbyt głośno, informacja o nowej wersji tego ostatniego może was zainteresować.

Od niedługiego czasu dostajemy od jednej z firm PRowskich informacje prasowe Prokomu. Dziś dowiedzieliśmy się, że wczoraj ZUS zawarł z Prokomem roczną umowę na usługi wspomagające administrowanie i eksplotaowanie systemu informatycznego. Całość będzie kosztować podatników 113,5 miliona zł.

Przedłużenie umowy zbiegło się w czasie z opublikowaniem przez Gazetę Prawną artykułu (dostępnego na stronach bankier.pl) poświęconego nowej wersji „Płatnika”. Nie znajdziecie w nim zbyt pochlebnych opinii o nowym „dziecku” Prokomu.

Zastanawia mnie fakt, jak długo jeszcze w naszym kraju firmy, które tworzą mało przyjemne oprogramowanie, będą zdobywać kolejne kontrakty? Tak, wiem że zmiana producenta systemu wiąże się z ogromnymi kosztami.

Ale gdyby cały system ZUSu był dostępny wraz z kodem źródłowym, a umowa ZUS-Prokom oddawałaby temu pierwszemu pełne prawa do niego, zmiana dostawcy oprogramowania nie byłaby aż tak problematyczna. Mam nadzieję, że pomysł zwołania Rady Wolnego Oprogramowania zostanie zrealizowany, a sama Rada nie będzie kolejnym martwym organem bez wpływu na rzeczywistość.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →