Dzisiaj pojawiło się kolejne, czwarte już, wydanie dwutygodnika Mozilla Links. Równolegle pojawiła się także polska wersja, do której przeczytania zapraszam w imieniu zespołu tłumaczy.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 4 – 14 października 2003

Witamy ponownie z Mozilla Links!

Od tego numeru Mozilla Links jest tłumaczona także na język włoski, niemiecki i holenderski, dzięki czemu mamy już pięć różnych regionalnych wydań. Jeśli chcesz pomóc w przekładzie na jeszcze inne języki, przeczytaj przewodnik dla tłumaczy Mozilla Links, znajdujący się pod adresem: http://newsletter.mozdev.org/trans_guide.html.
Z przykrością musimy poinformować, że konkurs graficzny na nowe logo i wygląd graficzny oficjalnej strony biuletynu został odwołany z powodu bardzo słabego odzewu z Waszej strony. Obecnie koncentrujemy się na przygotowaniu HTML-owej wersji naszego periodyka, dzięki czemu uda nam się osiągnąć lepszy wygląd i większą funkcjonalność Mozilla Links. Miejmy nadzieję, że już za miesiąc otrzymasz biuletyn w nowym formacie. (Od tłumaczy: powyższy akapit dotyczy jedynie oryginalnego anglojęzycznego wydania Mozilla Links; na razie nie planujemy podobnych zmian w wydaniu polskim, wersja HTML pojawiać się będzie tylko jako artykuł na 7thGuardzie)
Chcielibyśmy podziękować Davidowi Boswellowi za jego wkład w prowadzenie Mozilla Links. David, administrator mozdev.org, strony skupiającej różnego typu projekty związane z Mozillą, regularnie przekazuje nam niezależny raport statusów. W przypadku braku czasu oddaje on swoje kompetencje dla Briana Kinga, opiekuna Projektu Tygodnia. Dziękujemy Wam obu!
Jak zawsze niecierpliwie czekamy na Wasze komentarze. Prosimy o podsyłanie ich na adres: newsletter-feedback@mozilla.org.
Także i my, tłumacze, czekamy na Wasze uwagi. Prosimy pisać na adres mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl.

Percy Cabello
Mozilla Links


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą: QuickManager i Niezależne Raporty Statusów
 5. Sonda Mozilla Links – Czy używacie rozszerzeń do Mozilli?
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane rozszerzenie: Googlebar

Jak zapewne wiesz, Mozilla, oprócz wielu innych funkcji, ma także możliwość wyszukiwania informacji w sieci za pomocą twojej ulubionej wyszukiwarki i wiesz także, że jedną ze standardowo zdefiniowanych wyszukiwarek jest Google.
Lecz jeśli chcesz wykorzystać pełnię możliwości Google i móc łatwo przeszukiwać sieć za pomocą wyspecjalizowanych wyszukiwarek, jak Google™ Groups, Google News, Froogle (zakupy) i innych, zaznaczać wyszukiwane wyrażenia, czy tłumaczyć na angielski, wypróbuj Googlebar. Nie jest on powiązany w żaden sposób z Google, ale spisuje się świetnie dodając funkcjonalność tej wyszukiwarki do Mozilli.
Wypróbuj go!

Porada Mozilla Links: Spraw, by Mozilla informowała cię o zmianach na stronach dodanych do Zakładek

(nadesłane przez Mozilla Tips, przeedytowane przez Percy Cabello)
Menedżer Zakładek Mozilli może automatycznie sprawdzać dla ciebie każdą stronę dodaną do Zakładek i poinformować cię, jeśli się zmieniła. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

 • Otwórz Menedżera Zakładek (Zakładki => Menedżer Zakładek)
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranej zakładce i wybierz Właściwości
 • Przejdź do zakładki Harmonogram i podaj w jakie dni Mozilla ma sprawdzać stronę, oraz wybierz zakres godzin i częstotliwość sprawdzania.
 • W zakładce Powiadomienie wybierz sposób, w jaki Mozilla ma cię powiadamiać o zmianach na stronie: zmienić ikonę zakładki, wyświetlić powiadomienie, otworzyć stronę w nowym oknie, czy odtworzyć dźwięk.

Mozilla Tips.

Super Wskazówka Mozilla Links: Tworzenie aplikacji z Mozillą

Jeśli jesteś gotów, by napisać rozszerzenie do Mozilli, o jakim zawsze marzyłeś, albo kolejną świetną aplikację, powinieneś się zainteresować tą książką. Jej autorzy, David Boswell, Brian King, Ian Oeschger, Pete Collins i Eric Murphy wyjaśniają w detalach wszystkie technologie stosowane w Mozilli i pozwalające rozszerzyć jej możliwości. Została opublikowana pod licencją Open Publication License i możesz ją przeczytać w całości na http://books.mozdev.org/chapters/index.html
Wersję papierową możesz nabyć poprzez księgarnię O’Reilly
Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilla Firebird.
Możesz także udać się na MozillaTips.com po więcej ciekawych poraddo twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org!

2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

Ukazała się Mozilla 1.4.1

Zostało wydane uaktualnienie do Mozilli 1.4. Mozilla 1.4.1 zawiera około 100 poprawek względem poprzedniej wersji, ponadto dodano do niej moduł sprawdzania pisowni w tworzonych listach, który dotąd w linii 1.4 nie był obecny. Użytkownicy systemu Windows, którzy mieli problemy z zainstalowaniem Mozilli 1.4 lub też zauważyli po jej włączeniu problemy z ekranem, będą na pewno ucieszeni z tego nowego wydania, w którym niedostatki te zostały zlikwidowane.

Więcej szczegółów na MozillaZine.

Mozilla Thunderbird 0.3 Release Candidate 3

Trzeci kandydat do wydania (ang. Relelease Candidate) Mozilla Thunderbird 0.3 jest już dostępny na platformy Windows, Mac OS X oraz Linux. Finalna wersja Thunderbirda 0.3 najprawdopodobniej zostanie wydana równocześnie z Mozillą 1.5.

Przeczytaj list na ten temat, jaki umieścił Scott MacGregor na forum MozillaZine, oraz pełny artykuł.

Mozilla posiada możliwość dodawania i edycji vCard-ów

Piątego października w rozwojowej wersji Kuriera Poczty Mozilli został dodany moduł wspierający vCard-y. vCard to rodzaj wizytówki w formacie .vcf dołączonej do Twojego listu. Aby stworzyć swoją własną vCard w Kurierze Poczty wybierz Edycja > Konfiguracja kont Kuriera Poczty i kliknij na nazwie konta. Zobaczysz pole wyboru „Attach my vCard to messages” oraz przycisk „Edit Card…” (jako że funkcja ta nie jest jeszcze dostępna w żadnym z polskich wydań Mozilli, treść tych opcji postanowiłem zostawić w brzmieniu oryginalnym – przyp. tłum.). Kliknięcie na tym przycisku przeniesie Cię do okna Edit Card przypominającego nieco okno edycji w Książce Adresowej (zwróć uwagę, że mimo to vCard nie będzie zapisywany w Książce Adresowej, a w pliku identity.id#.escapedVCard w katalogu z danymi aplikacji). Każde konto ma swoją oddzielną wizytówkę. Możesz zaznaczyć „Attach my vCard to messages” aby automatycznie dodawać wizytówkę do konta. Inną metodą na dodanie wizytówki jest wybranie odpowiedniej opcji w oknie komponowania listu.
Zwróć uwagę, że vCard jest załącznikiem, a nie tekstem dodawanym na końcu listu jak sygnaturka. Ponadto pamiętaj, że niektóre programy pocztowe nie potrafią obsługiwać vCard-ów. Do tego samego listu możesz dodawać sygnaturkę i vCard równocześnie.
Szczegóły na MozillaZine

AOL zwalnia członków zespołu nadzorującego rozstanie Netscape z Mozillą

Jak można się było spodziewać, 30 września America Online zwolniła ostatnie osoby, które były zatrudnione przy rozwoju Mozilli. Chociaż w lipcu AOL zdecydowała się na pożegnanie z Mozillą, zgodzono się na utrzymanie współpracy przez kilka kolejnych miesięcy z Asą Dotzlerem, Brendanem Eichem i Davidem Baronem jako członkami zespołu mającego nadzorować uniezależenienie się Mozilli od tej firmy. Uniezależnienie to miało polegać na utworzeniu Fundacji Mozilla oraz przeniesieniu strony mozilla.org z serwerów należących do Netscape na serwer meer.net.
Nie oznacza to jednak całkowitego zerwania kontaktów pomiędzy AOL a Mozillą. Po pierwsze jest jeszcze kilka kwestii w których rozstanie nie dobiegło końca, a ponadto gigant internetowy obiecał przekazać dodatkowy milion dolarów na rzecz Fundacji (będzie to kolejny milion, bo jeden został już przekazany w lipcu). Wszyscy członkowie zespołu nadzorującego uniezależnienie Mozilli najprawdopodobniej zostaną już wkrótce zatrudnieni przez Fundację Mozilla.
Szczegóły w artykule serwisu MozillaZine.


3. Wewnątrz Mozilla.org

(nadesłał: Alex Bishop)
Już coraz bliżej Mozilli Firebird 0.7, dostępne są kolejne wydania release candidate, które można pobrać z serwerów ftp.
Trwają także prace nad oficjalnym instalatorem dla Firebirda, ale raczej nie będzie on dołączony do wersji 0.7.
Główny programista przeglądarki Camino dla Mac OS X zaproponował nową metodę nadzoru włączania poprawek do kodu źródłowego tego programu, w celu przyspieszenia rozwoju i zachęcenia nowych osób do pracy nad tą przeglądarką. Dlatego też w Bugzilli możliwe jest teraz ustawienie specjalnych flag związanych z nowymi metodami nadzoru.
W wyniku procesu migracji serwerów Fundacji Mozilla serwer plików mozilla.org (ftp.mozilla.org) został przeniesiony w nowe miejsce. Ponadto, zmieniła się struktura wersji FTP tego serwisu (np. obecnie nightly-builds znajdują się w katalogu ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/mozilla/nightly/). Adresy URL wersji HTTP nie uległy zmianie (np. http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla/nightly/). Więcej informacji znajduje się w wiadomości Myka Meleza, wysłanej przed dokonaniem migracji.
W najnowszych buildach Pakietu Aplikacji Mozilla dostępna jest już nowa wersja klienta IRC ChatZilla. Wersja 0.9.40 ma poprawione błędy 221068, 220839, 217358, 207182 i 213782.
Szczegółowe informacje tutaj.

4. Projekty związane z Mozillą

(Dział prowadzi Brian King)

Projekt Tygodnia: QuickManager

Projekt QuickManager ma na celu rozwój narzędzia do szybkiego instalowania i zarządzania rozszerzeniami i schematami wyglądu. Wyświetla wszystkie popularne rozszerzenia i schematy wyglądu wraz z opisami, datą aktualizacji, numerem wersji i podglądem, o ile taki istnieje. Użytkownik może również ręcznie wprowadzić adres lub nazwę pliku rozszerzenia do zainstalowania. Aktualnie QuickManager jest dostępny tylko dla Thunderbirda, ale przyszłe wersje będą współpracowały z Mozillą i Firebirdem, a także będą posiadać nowe możliwości.
Dowiedz się więcej o tym oraz innych projektach tygodnia.

Niezależne raporty statusów

(Przygotował David Boswell)
Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Najnowszy raport, opublikowany 9 października, zawiera następujące informacje:

 • Został rozpoczęty projekt QuickManager, dodatku umożliwiającego instalację i zarządzanie rozszerzeniami i schematami kolorów.
 • Zostały rozpoczęte prace nad rozszerzeniem dla Thunderbirda Quote Colors, umożliwiającego kolorowanie różnych poziomów cytowań.
 • Zmieniła się osoba zarządzająca projektem Sardine, tym samym prace nad projektem zostały wznowione. Sardine to agent umożliwiający przystosowywanie aktywnej zawartości.
 • Opublikowane zostały dwie nowe kompilacje Jazilli, czyli Mozilli stworzonej w Javie. Nowe wersje mają dużo lepszą obsługę CSS.
 • kolekcja wtyczek dla Mozilla/Netscape HON, HONcode opublikowała HONcode Status v1.0 oraz HONlookup v1.0.
 • Na koniec października została zapowiedziana wersja 1.1 Mozedit, zaawansowanego edytora tekstowego umożliwiającego tworzenie witryn internetowych.
 • Camino, projekt przeglądarki Mozilla dla Cocoa/MacOS X, wznowił działalność listy mailingowej.

Przeczytaj o każdym z tych projektów w pełnym raporcie.


5. Sonda Mozilla Links

W poprzednim wydaniu pytaliśmy o system operacyjny, na którym regularnie korzystasz z produktów Mozilli. Oto wyniki:

 41% Linux 39% Windows 2000/XP 13% Windows 95/98/ME  2% Windows NT  2% MacOS  2% Other OS  1% Solaris  (*) Wyniki mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

W tym tygodniu chcielibyśmy się Ciebie zapytać o rozszerzenia Mozilli (Mozilla Extensions). Czy używasz regularnie Mozilla Extensions w swojej przeglądarce Mozilla?

 - Tak, 5 lub więcej. - Tak, 4. - Tak, 3. - Tak, 2. - Tak, 1. - Nie, Mozilla zawiera wszystko, czego potrzebuję. - Nie, z innych powodów. 

Oddaj swój głos tutaj.


6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
Copyright © 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanielub podobnych.
Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź stronę newsletter.mozdev.org.
Twoje chęci współpracy oraz komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika są mile widziane. Prosimy kierować je na adres: newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na pięć różnych języków: niemiecki, włoski, japoński, polski i holenderski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →