Analiza wykonana przez analityków rynku z firmy Forrester Research wykazała, że spór prawny wszczęty przez SCO, a dotyczący opłat za używanie Linuksa, odstraszył osiem z pięćdziesięciu dużych przedsiębiorstw, które zrezygnowały z jego wdrożenia. Inne przedsiębiorstwa odkładają w czasie realizację planów związanych z Linuksem.

Jeśli wierzyć dziennikowi USA Today powołującemu się na ww. ankietę, oskarżenia SCO mają duży wpływ na kręgi gospodarcze, w których rośnie nieufność do Linuksa, co pociąga za sobą malejącą gotowość, wśród dużych przedsiębiorstw, do inwestowania w rozwiązania Open Source. Wydaje się, że taką sytuację zaobserwowali nie tylko analitycy. Także SuSE, największy niemiecki dystrybutor Linuksa, zauważyła wydłużenie się cyklów sprzedaży/życia produktów Open Source. Przedstawiciel SuSE Joe Eckert złożył uspokajające oświadczenie, w którym poinformował, że nie ma paniki. Matthew Szulik, szef firmy Red Hat, uważa, że najsilniej zniechęcone do skorzystania z rozwiązań Open Source zostały te duże firmy, które i tak już wcześniej nastawione były sceptycznie względem tego typu oprogramowania. Z kolei Financial Times Deutschland uważa, że w przesiwieństwie do rodzimych dużych przedsiębiorstw, firmy z zagranicy niemal w ogóle nie przejęły się atakami przeciwnika Linuksa SCO.
SCO ustami swojego rzecznika Marc Modersitzki oświadczyła, że jej zamiarem nie było spowalnianie sprzedaży czegokolwiek, lecz ochrona naszej własności intelektualnej. Wbrew nadziejom SCO, firmie tej nie udało się złamać konsekwentnej postawy firm wspierających Linuksa takich, jak Hewlett-Packard, IBM, Red Hat, Turbolinux, Penguin Computing oraz Qcorps Residential, które zajęły twarde stanowisko przeciwko nieuczciwym praktykom marketingowym stosowanym przez SCO. O działaniach ww. firm oraz pozostałe informacje związane z tym artykułem, znaleźć można na stronach:
Źródło: Michelle Kessler, USA TODAY http://www.usatoday.com/money/industries/technology/2003-10-02-linux_x.htm oraz http://www.pro-linux.org/
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wojtek germ.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →