W numerze 17/2003 IT Reseller zamieszczono felietonik Jacka Grabowskiego Komputer z oprogramowaniem, poświęcony sprzedaży komputerów wraz z zainstalowanym oprogramowaniem. Znajduje się w nim również fragment, dotyczący naszego ulubionego systemu operacyjnego:

Spośród systemów dostępnych w Sieci najpopularniejszy jest Linux, który obecnie coraz bardziej upodabnia się do Windows. Silna konkurencja wymogła na jego autorach zarówno włączenie do systemu powłoki z interfejsem graficznym, jak i uproszczenie instalacji, żeby była jak najbardziej zautomatyzowana. Wydaje się jednak, że dla mniej zaawansowanych użytkowników Linux wciąż niekoniecznie jest najlepszą propozycją. To kwestia gustu – ten system operacyjny ma zarówno zagorzałych zwolenników (których łączy chyba raczej nienawiść do Microsoftu, niż cokolwiek innego), jak i umiarkowanych przeciwników.
Autor dwoił się i troił, aby zachować obiektywizm, uznał jednak, że czytelnikowi (który mógłby nabrać błędnego przekonania, że w tak ważnej decyzji należy kierować się jedynie gustem) należy się ostrzeżenie:
Spora oferta darmowego oprogramowania użytkowego i różnych innych dodatków zwiększa atrakcyjność Linuksa, jednak warto pamiętać, że wykorzystywanie programów Open Source dla celów komercyjnych jest bądź to zabronione warunkami licencji, bądź wymaga uzyskania zezwolenia (opłat licencyjnych).
Całość dopełnia wypowiedź Krzysztofa Janiszewskiego (Microsoft), z której wynika, że Microsoft ma pozytywny stosunek do sprzedaży komputerów wraz z oprogramowaniem. Dla indywidualnych użytkowników jest to najprostszy i zarazem najtańszy sposób na wejście w posiadanie legalnego oprogramowania.
Zespołowi redakcyjnemu IT Reseller, a w szczególności autorowi wspomnianego artykułu oraz redaktorowi naczelnemu Stanisławowi M. Stanuchowi życzymy wielu dalszych sukcesów. Można by zastanowić się, czy – wzorem anty-Nobli – nie należałoby przyznawać dorocznych wyróżnień dziennikarzom szczególnie „zasłużonym” na polu rzetelnego informowania o oprogramowaniu Open Source?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: peterator.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →