Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka polskiego wydania dwutygodnika Mozilla Links.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 3 – 30 września 2003

Witamy ponownie w Mozilla Links!

Jak być może już wiecie od niedawna newsletter nasz jest dostarczany do Waszych skrzynek dzięki nowemu serwerowi o nazwie Mailman, rozwijanemu podobnie jak Mozilla na zasadach open source. Mamy nadzieję, że dopomoże to nam w terminowym podsyłaniu Wam kolejnych wydań naszego biuletynu.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczona na język polski i japoński. Tłumaczenia te będą ukazywać się z delikatnym opóźnieniem względem edycji angielskiej. Warto dodać, że czytelnicy z Polski mają bezpośrednią możliwość zasubskrybowania ich lokalnej edycji. Od przyszłego wydania pojawią się także tłumaczenia na język hiszpański i włoski. Jeżeli chciałbyś pomóc w jeszcze jakimś tłumaczeniu, skontaktuj się z nami pod adresem newsletter-feedback@mozilla.org.
Pamiętajcie także o trwającym do 15 października konkursie na opracowanie nowego wyglądu strony oraz logotypu Mozilla Links. Wciąż macie możliwość wpłynięcia na przyszły kształt naszego biuletynu. Zapoznaj się z zasadami i pozwól wykazać się się swojemu talentowi.
Strona konkursu…
Percy Cabello
Mozilla Links


Od tłumaczy:

I znowu nadarza nam się okazaja powitać Was po raz pierwszy. Znowu, bo już witaliśmy Was dwa tygodnie temu, gdy nasza skromna ekipa postanowiła wziąć się za tłumaczenie tego periodyku, co zresztą zaowocowało utworzeniem strony Mozilla Links PL oraz publikacją drugiego numeru (a pierwszego po polsku) Mozilla Links na stronach serwisu 7thGuard. Teraz z kolei witamy Was po raz pierwszy w listowej wersji Mozilla Links – Edycja Polska. Mamy nadzieję, że dotrze on szczęśliwie do wszystkich Waszych skrzynek. Jak i poprzednio czekamy na wszelkie Wasze uwagi i sugestie pod adresem email mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl. Nie zapominajcie także o tym, że wszelkie numery archiwalne i formularz umożliwiający subskrybcję będą zawsze dostępne na stronie Mozilla Links PL.
Miłej lektury życzy zespół tłumaczy:

 • Konrad Karpieszuk
 • Przemysław Korpas
 • Kamil Łaba
 • Krzysztof Sawicki
 • Marek A. Stępień

W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty zwiazane z Mozillą: Uzilla i Niezależne Raporty Statusów
 5. Sonda Mozilla Links:
  Wyniki poprzednich sond i nowa sonda: na którym systemie operacyjnym regularnie korzystasz z produktów Mozilli?
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane rozszerzenie: X

Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy boją się, że ktoś szpieguje ich w sieci, albo w rzeczywistym świecie, powinieneś zainteresować się dodatkiem o nazwie X. Składa się on głównie z przycisku paranoicznego X, który możesz dodać do paska narzędzi w Mozilla Firebird. Wystarczy go nacisnąć, a X zapyta które ze śladów swojej działalności chcesz usunąć. Mogą to być ciasteczka (cookies), pamięć podręczna przeglądarki (cache), dane z formularzy, historia odwiedzonych witryn, hasła, oraz historia ściągniętych plików.
Całkiem proste i pożyteczne. Ściągnij X z http://downloads.mozdev.org/cdn/x/x.xpi.


Porada Mozilla Links: Drukuj tylko to, czego potrzebujesz

(nadesłane przez Percy Cabello)
Jeśli zamiast całej strony chcesz wydrukować tylko konkretny akapit, albo obrazek, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy (i uratować drzewo) zaznaczając wybrany tekst lewym przyciskiem myszy. Możesz także nacisnąć F7 i przejść w tryb przeglądania z użyciem kursora, w którym, używając klawisza Shift i strzałek możesz zaznaczyć tekst, którego potrzebujesz.
Potem w menu Plik kliknij „Drukuj…” i zaznacz opcję „Zaznaczenie”. Możesz także zawęzić obszar drukowania do konkretnej ramki (o ile są takie na stronie), lub do konkretnych stron. Użyj podglądu wydruku by sprawdzić których stron potrzebujesz.
Nie zapominaj też o funkcjach oszczędzania papieru i tuszu/tonera w twojej drukarce, takich jak druk dwustronny, drukowanie wielu stron na jednej stronie, tryb roboczy i inne.

Super Wskazówka Mozilla Links: Wszystko o skryptozakładkach

(nadesłane przez mozillatips.com, przeedytowane przez Percy Cabello)
Skryptozakładki (bookmarklets) to małe skrypty napisane w JavaScript, które można dodac do zakładek, albo do osobistego paska narzędzi. Mogą one wykonywać wiele pożytecznych zadań, takich, jak usuwanie obrazków z tła, albo sortowanie tabeli. Są one też przydatne twórcom stron internetowych np. do testowania arkuszy stylów, autouzupełniania formularzy, wyświetlania zmiennych i do wielu innych zadań.
Wielką bibliotekę skryptozakładek można znaleźć na http://www.squarefree.com/bookmarklets/.
Kompletny artykuł można przeczytać na MozillaTips.
Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilla Firebird.
Możesz także udać się na MozillaTips.com po więcej ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

Mozilla 1.5 Release Candidate 2 już jest

Od ostatniego numeru newslettera światło dzienne ujrzały dwa wydania Mozilli: Mozilla 1.5 Release Candiate 1 (ang. Release Candidate – kandydat do publikacji) oraz Mozilla 1.5 Release Candidate 2. Ostatnie wydanie zawiera około 20 poprawek, które nie zostały uwzględnione w Release Candidate 1, wliczając w to możliwość wyboru, czy otwierana przez nas grupa paneli ma zastępować już otwarte, czy też pojawiać się obok nich. Oficjalnego wydania Mozilli 1.5 można się spodziewać w pierwszym tygodniu października.
Więcej informacji o wydaniu Mozilla 1.5 Release Candidate 2…
Pobierz Mozilla 1.5 Release Candidate 2…
Pobierz Mozilla PL 1.5 Release Candidate 2…
Więcej informacji…

MozDev obchodzi trzecie urodziny

20 września MozDev – strona utrzymująca różne projekty związane z Mozillą – obchodziła swoje trzecie urodziny. Od momentu otwarcia w roku 2000 MozDev gości ponad 400 projektów, obecnie notuje ponad 1 milion odsłon tygodniowo. W przyszłości mozdev ma zamiar stać się organizacją non-profit, zwolnioną od płacenia podatków.
Więcej informacji…

Już wkrótce ruszy pomoc telefoniczna dla użytkowników Mozilli

W wiadomości wysłanej na listę mailingową „Mozilla marketing” Bart Decrem oświadczył, że już wkrótce Fundacja Mozilla zaoferuje końcowym użytkownikom ich produktu wsparcie telefoniczne. Usługa kosztująca 39,95 dolarów od każdego zgłaszanego problemu będzie świadczona przez DecisionOne, firmę która do tej pory oferowała wsparcie telefoniczne i drogą emailową użytkownikom Netscape. Wsparcie emailowe ma zamiar wprowadzić także i Mozilla Foundation; tymczasem trwają poszukiwania odpowiedniej firmy, która mogłaby się tym zająć.
Oświadczenie Barta Decrem na temat wsparcia telefonicznego…
Artykuł na MozillaZine
Więcej na ten temat w języku polskim przeczytacie na VivaMozilla i MozillaPL.

Daniel Glazman zakłada firmę rozwijającą Kompozytor Stron

Były pracownik Netscape Daniel Glazman oświadczył, że ma zamiar założyć firmę mającą na celu kontynuację rozwoju Kompozytora Stron – edytora stron www wbudowanego w Mozillę. W zapisie z jego bloga, informującym ponadto o spotkaniu przy obiedzie ze swoimi dawnymi znajomymi i możliwościach kropli do nosa, można przeczytać: „Jestem teraz w trakcie zakładania mojej własnej firmy we Francji mającej na celu kontynuację prac na Kompozytorem Stron. Firma ta będzie się zajmowała tworzeniem oprogramowania dla internetu i oferowaniem różnych usług i narzędzi open source nakierowanych na technologie sieciowe. Myślę, że możemy nawet stać się członkami W3C… Życzcie mi powodzenia!”
Przez kilka ostatnich lat Daniel pracował nad kodem Mozilli związanym z edytorem, ponadto od listopada 2000 do czerwca 2003 był pracownikiem Netscape Communications Corporation. Na początku obecnego roku oznajmił, że jednym z jego zamiarów jest kontynuwanie rozwoju Kompozytora i, jeśli się to uda, utworzenie z niego niezależnej aplikacji na wzór przeglądarki Mozilla Firebird czy klienta poczty Mozilla Thunderbird.
Od tłumaczy: przed kilkoma godzinami w serwisie MozillaZine ukazała się informacja, że Danielowi udało się już podpisać pierwszy kontrakt. Jego firma ma stworzyć program do edycji stron WWW dla dystrybucji Lindows (jedna z dystrybucji Linuxa).
Informacja w blogu Daniela Glazmana na temat nowej firmy…
Więcej informacji…


3. Wewnątrz Mozilla.org

(dział prowadzi Alex Bishop)
Mozilla Foundation planuje w najbliższym czasie kilka wydań milestone, m. in. Mozilla 1.5, Mozilla Firebird 0.7 i Mozilla Thunderbird 0.3; wszystkie pochodzą z gałęzi 1.5. Ponadto, niedługo dostępne będzie uaktualnienie dla Mozilli 1.4. To wszystko sprawia, że obecnie jest natłok wydań „release candidate”. Sprawdź poniższe odnośniki (pamiętaj jednak, że te paczki są przeznaczone jedynie do celów testowych).
Mozilla 1.4.1 Release Candidates…
MozillaFirebird 0.7 Release Candidates…
Wątek na forum MozillaZine Forums dotyczący testowych buildów Firebirda 0.7:
Mozilla Thunderbird 0.3 Release Candidates:
Informacje o pierwszym Release Candidate programu Thunderbird 0.3…
Informacje o drugim Release Candidate programu Thunderbird 0.3…
Zmiany dotyczą także osobnej wersji Kompozytora Stron. Można już próbować samodzielnej kompilacji. Szczegóły – http://lxr.mozilla.org/mozilla/source/composer/readme.html
Mozilla Foundation kontynuuje proces przenoszenia swoich serwerów do meer.net. Przeniesione zostały już tinderbox.mozilla.org, serwery www i poczty mozilla.org, a także bonsai.mozilla.org.:
Szczegóły: w tym miejscu, tutaj oraz tutaj.
Wróćmy jeszcze do zagadnień programistycznych. Robert O’Callahan napisał zbiór zasad dotyczących tworzenia dobrych interfejsów. W międzyczasie David Baron rozpoczął dyskusję na temat części kodu Mozilli odpowiedzialnej za wyświetlanie stron na ekranie (layout). Szczegóły: tutaj i tutaj.
Mimo początkowych kontrowersji do Mozilli dodano możliwość decydowania, czy otwarcie grupy zakładek ma dołączać nowe panele do danego okna, czy zastępować obecny układ paneli (patrz bug 203960). Wiele najnowszych poprawek dotyczy także Kuriera Poczty.
Po pierwsze, przy sprawdzaniu nowej poczty (biff) dźwięk odgrywany jest tylko, kiedy wiadomość nie jest rozpoznana jako niechciana (spam), patrz bug 189289.
Po drugie, kiedy zaznaczona jest opcja „rozpocznij odpowiedź powyżej cytowanego tekstu” („start my reply above the quoted text”), sygnaturki dołączane są nad cytowanym tekstem (bug 62429). Po trzecie, kolumna „Odbiorca” („Recipient”) może teraz być wyświetlana we wszystkich folderach i grupach dyskusyjnych, a nie tylko w „Wysłanych” („Sent”). Analogicznie, kolumna „Nadawca” („Sender”) może też być wyświetlana w folderze „Wysłane” (bug 36492).
Więcej informacji…


4. Projekty związane z Mozillą

Projekt tygodnia: Uzilla

(dział prowadzi: Brian King)
Projekt Uzilla powstał w celu zwiększenia ilości użytkowników z kręgu projektantów, oraz zwiększenia użyteczności Mozilli. Ostatnio wydane uzReview ułatwia ekspertom rozwój stron internetowych, podczas gdy uzCardSort ułatwia ocenianie projektów stron przy pomocy metody zwanej „sortowaniem kart”. Trzeci komponent daje możliwość robienia zrzutów ekranu przy pomocy XPCOM. Te projekty są tworzone przez Uzilla, LLC, „Tools for a Usable Web”.
Dowiedz się więcej na temat tego oraz pozostałych projektów tygodnia na tej stronie

Niezależne Raporty Statusów

(dział prowadzi: David Boswell)
Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport opublikowany 24 września:

 • Został rozpoczęty nowy projekt: Image Zoomer – rozszerzenie dla Firebirda umożliwiające powiększanie obrazków.
 • Fast Component, szablon do tworzenia rozszerzeń Mozilli, to nowy sposób na proste stworzenie działającego komponentu XPCOM w kilku krokach.
 • Zostały rozpoczęte prace nad rozszerzeniem umożliwiającym edycję arkuszy CSS wewnątrz dokumentów HTML/XHTML. EditCSS jest bardzo pomocnym dodatkiem dla osób tworzących strony internetowe.
 • WebLinks to projekt, który umożliwia tworzenie i dzielenie się plikami.
 • MOJI, to przewodnik po 'kanji’ na japońskich stronach internetowych. Zostało już zapowiedziane jego pierwsze wydanie.
 • Firebird Help. Niedługo ma się pojawić wydanie 0.4 beta tego projektu pomocy dla przeglądarki Firebird.
 • Zostało opublikowane wydanie 0.5 Mozile, czyli edytora dokumentów dla Mozilli.
 • Korzystający z przeglądarki, edytor XML Bitflux Editor pojawił się w wersji Alpha Sneak Preview.
 • Podobny do notatnika, edytor MozEdit, działający z Firebirdem został opublikowany w wersji 0.1.1.
 • JavaScriptowa implementacja protokołu BEEP, czyli jsBEEP ma nowy status prac.
 • Kolekcja gier karcianych CardGames właśnie pojawiła się w wersji 0.11.0.
 • Opublikowany został nowy status prac nad projektem Mycroft, dodającym nowe silniki wyszukiwawcze do Mozilli.
 • Pojawiła się wersja 0.3.1 rozszerzenia służacego do notowania krótkich zapisków QuickNote
 • Dodatek umożliwiający użytkownikom dodawanie nowych wyszukiwarek NeedleSearch został opublikowany w wersji 2.2.
 • Rozszerzenie Thunderbirda o nazwie Quick Reply (ang. Szybka odpowiedź) zostało niedawno wydane w wersji 0.4.
 • Mozex, dodatek umożliwiający integrację zewnętrznych programów pojawił się w wersji 1.07.

Dowiedz się więcej na temat każdego z tych projektów w pełnym raporcie.


5. Sonda Mozilla Links

W pierwszym wydaniu naszego newslettera pytaliśmy o Wasz ulubiony produkt Mozilli. Za takowy uznaliście Mozilla Firebird pomimo tego, że jest on tzw. „preview technology”. Poniżej podajemy dokładne wyniki (*):

 - 44% Mozilla Firebird - 39% Pakiet aplikacji Mozilla - 7% Mozilla Thunderbird - 6% Camino - 2% Netscape - 1% Inny 

W poprzednim wydaniu pytaliśmy o miejsce, w którym korzystacie z produktów Mozilli. Okazało się, że czytelnicy Mozilla Links najczęściej używają produktów Mozilli w domu (89%), następnie w pracy (54%) oraz w szkole (9%). Poniżej podajemy dokładne wyniki (*):

 - 43% w domu i w pracy - 38% w domu - 9% w pracy - 8% w domu oraz w szkole / na uczelni 

(*) Wyniki mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Nowa ankieta

Na którym systemie operacyjnym regularnie korzystasz z produktów Mozilli?

 - Windows 2000/XP - Windows NT - Windows 95/98/ME - MacOS - Linux - Solaris - inny system 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org.


6. Informacje kontaktowe

Mozilla Links(TM) jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym newsletterem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter.
Copyright © 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać nasz newsletter potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych zobsługą tego newsletteru, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź stronę newsletter.mozdev.org.
Twoje chęci współpracy oraz komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika są mile widziane. Prosimy kierować je na adres: newsletter-feedback@mozilla.org.
Również mile widziane są Twoje opinie na temat polskiego tłumaczenia Mozilla Links. Prosimy kierować je na ten adres.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →