Jeśli oglądaliście goszczący nie tak dawno na ekranach kin „Raport Mniejszości”, na pewno zapamiętaliście scenę, kiedy główny bohater przechodził koło wystaw i reklam, a te zwracały się do niego po nazwisku. Kiedyś wydawało się to fikcją literacką, dziś staje się to coraz bardziej realne.

Pierwszym zagrożeniem wydawał się bluetooth i entuzjazm, z jakim podchodzili do niego producenci różnych gadżetów. Zapowiadali, że wreszcie będziemy identyfikowalni i będziemy dostawać reklamy sklepów, przed którymi przechodzimy, repertuary pobliskich kin itp.

Na szczęście jak dotąd „niebieski ząbek” nie zdobył takiej popularności, jak planowano, a w związku z jego niską użytecznością, po prostu wyłączamy jego wsparcie w komórkach.

Zagrożenie dla naszej prywatności może pojawić się ze strony, która wydawała się najmniej prawdopodobna: systemu łączącego w jedno kody kreskowe i system przeciwkradzieżowy.

Dziś do wykrywania prób kradzieży używa się zabezpieczeń nie dających możliwości identyfikacji konkretnego produktu bez jego obejrzenia. Producenci elektroniki opracowali nowy typ zabezpieczeń, niewielkie nadajniki, z których każdy ma indywidualny numer. Dzięĸi temu niepotrzebne będzie przesuwanie towaru przed czytnikiem laserowym, wystarczy przejechanie wózkiem w pobliżu kasy, a ona wykryje całą jego zawartość i podliczy należność.

Jak dotąd wszystko wydaje się przyjemne – jednak sytuacja staje się poważniejsza po odejściu od kasy. Nadajniki zostają z nami, a co oznacza – każdy, kto ma odpowiedni odbiornik, będzie w stanie odczytać numery wszystkiego, co mamy przy sobie.

Dzięki temu będzie można łatwo zbudować bazę informacji dotyczących danego klienta, a przypisanie konkretnej osoby do konkretnych danych będzie proste, gdy zapłaci gdzieś kartą kredytową.

RFIDy (skrót od radio frequency identification) jeszcze są zbyt drogie (ok. 30 centów), by je powszechnie stosować. Jednak przy masowej produkcji ich cena będzie naprawdę niewielka. Co wtedy ochroni nas przed utratą prywatności?

Więcej informacji:
NY Times (rejestracja darmowa)
FAQ
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →