Linux-Aktivaattori – fińska organizacja non-profit lobbująca na rzecz OpenSource i Linuksa – zorganizowała pierwsze warsztaty dla fińskich tłumaczy pracujących nad tłumaczeniem Wolnego Oprogramowania. Dlaczego? Obecnie jest wiele rozproszonych grup tłumaczy, nie ma standardów, wspólnego „słownika”, wspólnej jakości. Warsztaty mają to wszystko zmienić. Sytuacja w Polsce jest podobna. Wiele odseparowanych grup i wolnych strzelców, różna jakość, brak wspólnych kryteriów. Może powinniśmy wziąć przykład z LA?

Wbrew pozorom polskich aktywistów językowych jest cała masa. Przeróżne Weekly News, „trafiki”, zorganizowane zespoły tłumaczenia GNOME/KDE, projekty tłumaczenia dokumentacji i można wymieniać nawet bardzo ogólnie jeszcze długo.
Problemy mamy podobne: jakość, wspólny słownik, koordynacja, wzajemna pomoc, brak wymiany doświadczeń…. Dobrym przykładem są tłumaczenia klientów Jabbera. Bardzo często podobne funkcje różnych programów otrzymują zupełnie odmienne nazwy. To zdecydowanie nie pomaga użytkownikom, szczególnie tym początkującym. Co stoi na przeszkodzie? W gruncie rzeczy nic. Tylko nie mówcie, że to „powinien zrobić PLUG albo RWO”. Przed nami dwie duże imprezy: Jesień Linuksowa 2003 (Ustroń, 24-25-26 października 2003) i Pingwinaria 2004 (Krynica, najprawdopodobniej 1-2-3 kwietnia 2004). Mamy możliwość – teraz wszystko zależy od Was.
Jako organizator Jesieni Linuksowej nie widzę nawet najmniejszego problemu w zorganizowaniu dyskusji, warsztatów – potrzebni są jedynie chętni uczestnicy i prowadzący. Jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie pomieszczenie(a) i wsparcie techniczne (czymkolwiem by ono nie było). Nie sądzę, żeby organizatorzy Pingwinariów mieli również coś przeciwko organizacji takich warsztatów w trakcie imprezy.
7thGuard jest w stanie zaoferować miejsce na serwerze, odpowiednie wsparcie (listy dyskusyjne, cvs etc.) i wszelką inna pomoc. Czy taki projekt ma sens? Uważamy, że ma. Wszystko jednak (czy to nie zaczyna być nudne?) zależy od Ciebie.
źródło: http://www.desktoplinux.com/news/NS8877796521.html
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →