Nauczyliśmy się patrzeć ze strasznym pesymizmem na sytuacje Linuksa w Polsce. Najczęsciej widzimy jedynie „MS okienkowe” wdrożenia, a ostatni sukces Pingwina w zbiorowej świadomości to wdrożenie w Sobieskim. Może powinniśmy głośno mówić o firmach, które wykorzystują Wolne Oprogramowanie? Dobrym przykładem może być Uniwersytecka Opieka Zdrowotna, która nieprzerwanie od 1997r. realizuje projekty oparte na Linuksie dla jednostek Służby Zdrowia w Polsce i za granicą (USA, Niemcy, Irlandia, Holandia, Belgia).

Słyszałeś o wdrożeniach systemu NetRAAD (składowanie i prezentacja dowolnych danych medycznych) w polskich szpitalach? Ja też nie.
NetRAAD został wdrożony w 11 polskich szpitalach (również 3 placówkach medycznych w Niemczech i jednej w Irlandii). Z możliwości systemu korzysta m.in. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Archiwum obejmuje 40 tys. badań i 3,8 mln. obrazów. Do systemu podłączonych jest 8 urządzeń diagnostycznych, natomiast reszta badań archiwizowana jest poprzez skaner klisz radiologicznych. Projekt był realizowany w ciągu 3 miesięcy. System zapewnia błyskawiczny dostęp do danych zgromadzonych w archiwum obrazów diagnostycznych. Pozwala również na uzyskanie znaczących oszczędności poprzez zmniejszenie liczby klisz radiologicznych. Docelowo Szpital ma przejść na bezkliszową – cyfrową radiologię.
Podobny projekt został zrealizowany w szpitalu Südharz w Nordhausen posiadającego ok. 800 łózek i obsługującego 23 tys. pacjentów rocznie. Archiwum informacji elektronicznych zawiera 190 tys. badań. Do systemu podłączono 11 urządzeń diagnostycznych (CT, MRI, DSA, CR), z którego korzysta dwustu aktywnych użytkowników. System został wdrożony w ciągu sześciu miesięcy i został przekazany do użytkowania w kwietniu bieżącego roku. Jest obsługiwany przez system operacyjny Linux RedHat 8.x oparty na Sybase Adaptive Server Enterprise 12.5
Kolejne rozwiązanie to CliniNET, zintegrowany system (klasy HIS) wykorzystywany do obsługi jednostek służby zdrowia (szpitale, poradnie,…). Stosowany jest do zarządzania kartoteką pacjentów, dla których gromadzi dokumentację medyczną wynikającą z kontaktów z zakładem oraz prowadzi obsługę archiwum. Informacje na temat wizyty lub porady przedstawiają zakres udzielonych świadczeń jak również szczegóły kliniczne przydatne do procesu leczenia pacjenta. System wspomaga prowadzenie Rachunku Kosztów Leczenia oraz rozliczanie zakontraktowanych usług z Narodowym Funduszem Zdrowia i innymi płatnikami (w tym osobami fizycznymi). System składa się z modułów realizujących poszczególne funkcje jednostek Służby Zdrowia (Izba Przyjęć, Oddział, Przychodnia, Gabiten, Statystyka, Zlecenia Medyczne).
System wdrożony jest w 5 jednostkach służy zdrowia w Polsce, przy czym na platformie Linux/ Sybase ASE wdrożony jest w jednym szpitalu (pozostałe to Linux / Sybase ASA). Korzysta z niego m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, który rozpoczął jego użytkowanie w maju bieżącego roku. UHC wdrożyło aktualnie kompleksowy system obsługi pacjenta (historia leczenia, dane kliniczne) oraz pełną statystykę szpitala. Pełna realizacja projektu pozwoli na zapewnienie wyższej jakości oferowanych przez jednostkę Służby Zdrowia usług. Lekarz podejmując decyzje dotyczące procesu leczniczego ma dostęp do wszystkich informacji na temat każdego pacjenta z dowolnego miejsca poprzez przeglądarkę WWW (łącznie z badaniami obrazowymi). System zapewnia również wsparcie dla elektronicznego obiegu informacji oraz wyższą efektywność pracy, dzięki automatyzacji rutynowych czynności takich jak raporty, statystyka. Rozwiązanie wykorzystuje Linux RedHat (7.x, 8.x, 9.x) i oparte jest na bazach danych Sybase ASE 12.5, Sybase ASA.
Czyli jednak można.
Jeżeli znasz ciekawe wdrożenia Linuksa, które przemknęły się niezauważone napisz o tym. Czekamy na Wasze teksty.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →