Od autorów OpenPoland.org dostaliśmy prośbę o rozpowszechnienie informacji o nowym serwisie poświęconym wolnemu oprogramowaniu w naszym kraju. Autorom życzymy powodzenia – taki serwis, jeśli tylko się rozwinie, na pewno przyda się na naszym internetowym rynku.

Powstaje serwis OpenPoland.org. Jego celem głównym jest umożliwienie wejścia w świat Open Source każdemu, kto nie ma o nim najmniejszego pojęcia. Spotykasz kogoś, kogo chcesz przekonać, zaznajomić z tematem. Podajesz mu adres openpoland.org – tam znajdzie wszystkie potrzebne na starcie informacje, dzięki którym pozna możliwości Wolnego Oprogramowania, przykłady rozwiązań, znajdzie pomoc wśród praktyków. Największy nacisk chcielibyśmy położyć na praktyczne informacje. Oczywiście ideologia Open Source i Free Software jest istotna, ale chcąc popularyzować Open Source w Polsce, w polskiej administracji i innych instytucjach trzeba skupić się przede wszystkim na konkretnych zastosowaniach.

Serwis w żadnym przypadku nie ma być konkurencją dla nikogo ze środowiska Open Source. Wręcz przeciwnie – konieczna jest współpraca jak największej liczby osób i organizacji (PLUG, RWO i inne), serwisów informacyjnych. OpenPoland.org ma być czymś, co pozwoli aktywizować często zagubionych zwolenników Open Source w najdalszych zakątkach kraju, poprzez udział w projektach, które można realizować we własnym lokalnym środowisku. Ludzie często nie wiedzą jak się za to zabrać, dlatego chcemy być dla nim źródłem pomysłów i sprawić, by ich wysiłki były widoczne.

Taki jest sens istnienia tego serwisu. To wszystko można osiągnąć dzięki Waszej pomocy. Pomocy w gromadzeniu informacji w Bazie Wiedzy i innych działach, dzieleniu się pomysłami, braniem udziału w realizowanych projektach. Jeżeli popierasz Open Source, jeżeli chcesz pomóc w jego popularyzacji, to właśnie masz szansę to zrobić! Połączmy nasze siły, nasze pomysły, skierujmy naszą energię ku konkretnym celom. Zbudujmy naprawdę silne polskie środowisko Open Source, które swoim aktywnym działaniem sprawi, że pewnego dnia obudzimy się w kraju otwartych standardów, z wolnym dostępem do informacji i urzędów, bez względu na używany system operacyjny, nie splamionym monopolem jedynej słusznej firmy.

Wersja rozwojowa serwisu dostępna jest pod adresem: http://openpoland.org/sth_index.php.

Wszystkich chętnych proszę o kontakt na adres (jeżeli adresy podane w dziale „Kontakt” jeszcze by nie działały): radek [małpa] gts.pl

Konkretne potrzeby na teraz:

1. Zbieranie informacji do Bazy Wiedzy i bazy informacji o wdrożeniach. To, co w tej chwili można tam znaleźć, to głównie szkic moich pomysłów (np. wszystkie nagłówki z autorem 'nn’). Wszelkie propozycje tematów, jak i same artykuły są bardzo potrzebne.

2. Zbieranie informacji do katalogu firm zajmujących się Open Source. Wpis do katalogu jest bezpłatny, obarczony jednak kilkoma zasadami, o których mowa w dziale „Kontakt” (wszelkie uwagi na ich temat również mile widziane).

3. Zbieranie newsów na temat wszelakich działań związanych z Open Source i światem zewnętrznym: informacje o informatyzacji kraju, różnego rodzaju planowanych projektach, w których możnaby zastosować OS itp.

4. Udział w projektach opisanych w dziale „Projekty”.

5. Zaprojektowanie porządnego logo (to co widać w tej chwili, to efekt moich gimpowych wypocin 😉

Mam nadzieję, że znajdą się chętni do pomocy przy tworzeniu serwisu OpenPoland.org i już wkrótce nastąpi jego oficjalne otwarcie. Będzie on na pewno dużą pomocą w szerzeniu Open Source w Polsce.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →