Ostatnio na 7thguard.net wiele się mówi o inicjatywach OpenSource i takich tam oraz zapale osób udzielających się. Nie, nie będę wykorzystywał tego miejsca, które z większym pożytkiem dla kieszeni honeja było przeznaczone na reklamę, do kolejnego felietonu opisującego jak źle lub jak dobrze się dzieje ;). O tym kiedy indziej 🙂
Zapraszam do lektury.
Mały apdejt – Michał Politowski przeprowadził gruntowną korektę całości.

Witaj w trzydziestym drugim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Po 26 odcinku Stephan Wehrheim napisał dokument o instalacji Debiana 3.0 na Dellu Inspiron 8200. Michael Singer spojrzał na Wolne Oprogramowanie jako ruch społeczny, w sposób podobny do zaprezentowanego przez Bruce’a Perensa na Linuxworld w San Francisco.
Crontab już bez bitu setuid. Steve Greenland poinformował, że teraz crontab uruchamia się z uprawnieniami grupy 'cron’, a nie jak było wcześniej – użytkownika 'root’. Wprowadza to nową grupę 'cron’, która zostanie automatycznie utworzona podczas instalacji.
Usuwanie bibliotek z archiwum. Chris Cheney zauważył, że usunięto bibliotekę, która była jedną z zależności jego pakietu. Zaproponował dodanie do polityki Debiana punktu zakazującego usuwania starej biblioteki z archiwum, jeśli znajduje się w nim pakiet od niej zależny. Richard Braakman wyjaśnił, że przeszłość pokazała, że dopóki istniała stara biblioteka, nikt nie usuwał zależności od niej.
Mutt bez zależności od MTA? Artur Czechowski zastanawiał się, czy Mutt powinien tylko zalecać instalację pakietu mail-transfer-agent (MTA) zamiast od niego zależeć. Rene Engelhard wyjaśnił, że wysyłanie listów jest kluczową cechą Mutta, a wymaga MTA. Z tego powodu zależność od MTA powinna zostać.
Przejście na Pythona 2.3. Matthias Klose po wydaniu Pythona w wersji 2.3 ogłosił przejście na tę właśnie wersję. Wraz z ukazaniem się nowej wersji pakietu python2.3, stanie się on domyślną wersją Pythona. Z tego powodu niektóre pakiety mogą przestać się instalować, dopóki nie zostaną przystosowane do nowej wersji.
Wyjaśnienie przepisywania błędów na kogoś innego. Joey Hess prosił o dołączanie wyjaśnienia dla opiekuna nowego pakietu gdy błąd zostaje przepisany na niego. Napisał, że otrzymanie wielu zgłoszeń błędów przepisanych do własnych pakietów bez żadnego wyjaśnienia jest dokuczliwe. Zmusza to bowiem opiekuna do własnoręcznego wyszukiwania informacji.
Zeroconf w Debianie? Andrew Pollock zastanawiał się, czy ktoś pracuje nad zaimplementowaniem specyfikacji Zeroconf w systemie Debian. Zerowa konfiguracja sieci IP oznacza, że dwa, fizycznie ze sobą połączone komputery od razu tworzą sieć IP i mogą ze sobą współpracować bez wymagania od leniwego człowieka, żeby ruszył to tłuste dupsko ;). Pakiet zcip ma właśnie to robić.
Ulepszone i18n w debconfie. Współpraca pomiędzy Joeyem Hessem i Tomohiro Kubotą doprowadziła do znacznej poprawy w internacjonalizacji (i18n) debconfa w wersji 1.3.0. Ta wersja rozwiązuje problem przenoszenia wierszy dla wielu języków i kodowań. Tłumacze szablonów debconfa na chiński i japoński nie będą już musieli wstawiać nadmiarowych spacji, które były poprzednio wymagane by zapobiegać problemom.
Korzyści wynikające z używania Debiana. Markus Raab podał (w języku niemieckim) wiele zalet używania Debiana. Wyróżnił system zarządzania pakietami oraz silną zgodność z Filesystem Hierarchy Standard. Wyszczególnił również ilość dostępnych pakietów, gwarantowaną wolność, pozostawianie użytkownikowi wyboru i alternatywnych programów, dokumentację i wiele innych. Sporo z wymienionych punktów znajduje się w Advantages HOWTO.
Zmiana jądra Hurda. Ciaran O’Riordan poinformował, że w przyszłości Hurd przejdzie z mikrojądra Gnumach na L4. Implementacja L4, na którą Hurd jest przenoszony nazywa się Hazelnut. Na krótszą metę planowana jest łagodna zmiana z jądra gnumach1.3 na gnumach2.0, inaczej zwane oskit-mach.
Wsparcie dla ant. Arnaud Vandyck zauważył, że wiele pakietów javy jest budowanych przy użyciu programu ant. Dobrym pomysłem byłoby mieć wspólne rozwiązania dotyczące ant, włączając w to domyślny interfejs budowy pakietów. Stefan Gybas chce napisać klasę ant dla Common Debian Build System (CDBS), dzięki czemu debian/rules stanie się naprawdę prosty.
Polityka dla 32-bitowych UID-ów i GID-ów? Steve Langasek zauważył, że rozdział 9.2 polityki aktualnie opisuje klasy UID i GID z zakresu 0-65535. Wygląda na to, że na dzień dzisiejszy nie jest to wyczerpujący opis, odkąd system używający jądra 2.4.18 i libc6 2.3.1-17 może przydzielać 32-bitowe identyfikatory użytkownika do kont i odwoływać się do nich w prawach dostępu do plików, poprzez su itp. Zastanawiał się czy Polityka Debiana nie powinna zostać rozszerzona z uwzględnieniem zwiększonego zakresu możliwych identyfikatorów.
Debianowi wkrótce stuknie dziesięć latek. 16 sierpnia Projekt Debian będzie obchodził swoje 10 urodziny. Imprezki z tej okazji odbędą się w wielu miejscach na świecie. Organizacja największych uroczystości należy do miast: Brno w Czechach, Turku w Finlandii, Wallenrod i Berlin w Niemczech oraz Cambridge w Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie dziesięć lat, projekt stworzył rozległy zestaw zasad i procedur pakietowania i dostarczania oprogramowania. Standardy te są wspierane przez narzędzia, zautomatyzowanie i dokumentację jasno i otwarcie opisującą wszystkie kluczowe aspekty Debiana. Jörg Jaspert utworzył w ramach prezentu płytę ratunkową o rozmiarze karty wizytowej, która będzie rozdawana w Berlinie i Wallenrodzie.
Egzaminy LPI z zarządzania pakietami w Debianie. Linux Professional Institute (LPI) stworzył nowe egzaminy, dzięki którym kandydaci mogą się sprawdzić w zarządzaniu pakietami RPM lub Debiana. Na Certcities.com LPI poinformował, że kandydaci wybierają pakiet, na którym później będą sprawdzani przy rozpoczęciu egzaminu. LPI przeprowadził już ponad 24 000 egzaminów oraz przyznał ponad 5 500 certyfikatów na całym świecie.
Lista programów setuid/setgid w aktualnym wydaniu stabilnym. Steve Kemp ogłosił listą programów setuid/setgid w aktualnym wydaniu stabilnym. Reakcje na tą listę obracały się głównie wokół niedawno opublikowanych poprawek bezpieczeństwa w grach i propozycji Joeya Hessa, by dołączyć do polityki konieczność przejrzenia przez innych programów setuid/setgid. Pomysł ten spodobał się wielu deweloperom, którzy także zaoferowali się do przeglądania tych binarek.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemu, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • autoconf-archive — GNU Autoconf Macro Archive.
 • bluez-pin — Bluetooth PIN helper with D-BUS support.
 • cyclades-serial-client — Network Serial port client software for Cyclades terminal servers.
 • drgeo-doc — Dr. Geo online manual.
 • grub-disk — GRUB bootable disk image.
 • mboxcheck-applet — GNOME2 applet to check your mbox files.
 • scalemail — Scalable virtual mail domain system built on Postfix and LDAP.
 • synaptic-debtags — Gtk GUI-frontend for APT with debtags support.
 • tclthread — Tcl extension implementing script level access to Tcl threading capabilities.
 • tclvfs — Exposes Tcl 8.4’s virtual filesystem C API to the Tcl script level.
 • tome — Single-player, text-based, dungeon simulation game.
 • wmkbd — WindowMaker dock app which can define/modify/switch keyboard maps.
 • xfe — Lightweight file manager for X11.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 9 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 185 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Kto jest taki dobry, że męczy się nad tłumaczeniem, do którego niewielu osobom chce się komentarz napisać? 😉 Tymi wspaniałymi osobami są w tym tygodniu Bartosz Zapałowski i Bartosz Feński aka fEnIo oraz Michał Politowski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →