Co znaczy, że dany system, środowisko graficzne czy program jest bardziej lub mniej „przyjazny”? Prawie nic. Wszystko zależy od przyjętych kryteriów, metody testu i grupy ludzi, która testuje. Najczęściej jednak słyszymy subiektywne opinie użytkowników, które w stosunku do danego przypadku wypełniają całą możliwą skalę: od zachwytu do uwag, których nie wypada przytaczać. Pytanie: „który system jest bardziej przyjazny dla użytkownika – MS WindowsXP czy Linux (powiedzmy SuSE Professional 8.2 + KDE 3.1.2)?” wygląda jak początek ciągnącego się tygodniami flame-war na jednej z mało wnoszących do temtu list dyskusyjnych. Jednak tym razem zadała sobie to pytanie niemiecka firma konsultingowa Relevantive AG.

W badaniu wzieli udział ludzie w przedziale wiekowym 25-55 lat, którzy wcześniej mieli już styczność z komputerami jednak nie z tymi systemami. Tutaj pojawia się pytanie: jakie mieli doświadczenia. Najprawdopodobnie było to używanie jednej ze starszych wersji systemu ze stajni Microsoftu, więc nie można tutaj mówić o 100% obiektywnym porównaniu, ponieważ interfejs WinXP jest kontynuacją pewnego schematu rozpoczętego przy wydaniu Windows 95.
Użytkownicy zostali podzieleni na dwie grupy (drużynę Windows i Linux) i mieli za zadanie wykonywać proste, z którymi codziennie mają styczność pracyjący z komputerem (zarządzanie plikami, wysyłanie e-maila, kopiowanie płyty).
Okazało się, że na wykonanie przygotowanego na potrzeby badania pakietu zadań użytkownicy Linuksa potrzebowali 44,5 minuty, zaś użytkownicy Windows XP – 41,2 minuty. Po teście 80% osób testujących Linuksa zadeklarowało, że wystarczyłby im tydzień do pełnego opanowania niezbędnych do ich pracy funkcji systemu.
Wszystkim osobom twierdzącym, że Linux jest systemem jedynie dla zapaleńców i profesjonalistów od dzisiaj przedstwiamiamy odnośnik do badania http://www.relevantive.de/Linux_e.html i pełnej treści raportu http://www.linux-usability.de/download/linux_usability_report.pdf – niestety jedynie po niemiecku. Za kilka dni powinna pojawić się wersja po angielsku.
źródło: pcworld.pl
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →