Po krótkim szlajaniu się po plaży nad polskim morzem, wróciłem pełen zapału do tłumaczenia i … pozwoliłem innym przetłumaczyć większą część ;>. Ze spieczonym nosem i schodzącą z czoła skórą zapraszam do lektury :-).

Witaj w dwudziestym dziewiątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Linus Torvalds pracuje nad wczesnymi wersjami Linuksa 2.6, a Joseph Pranevich opublikował przewodnik, Wonderful World of Linux 2.6, opisujący nowe wydanie jądra, co może być zwiastunem tego, że sarge będzie zawierał Linuksa 2.6.
Tworzenie pakietów Debiana. Poprzedni redaktor DWN, Joe 'Zonker’ Brockmeier, opublikował artykuł opisujący podstawy tworzenia pakietów Debiana przeznaczonych do dystrybucji programów i kodu źródłowego. Tekst przedstawia wszystkie wymagane składniki pakietu oraz opisuje jak je ze sobą powiązać, by otrzymać końcowy produkt.
Sukces LinuxTag. Tegoroczny LinuxTag, który odbył się w Karlsruhe, był wielkim sukcesem. Ponad 19500 odwiedzających sprawiło, że było to największe na świecie wydarzenie związane z Linuksem w tym roku. Pośród innych rzeczy, deweloperzy Debiana zjedli obiad w towarzystwie ludzi związanych z KDE oraz Gnome.
ServerBeach dostarcza serwery z Debianem. ServerBeach informuje o dostępności maszyn Starter Server i Power Server z preinstalowaną dystrybucją Debian GNU/Linux. Wielu klientów domaga się i docenia dwie zasady kierujące Debianem – doskonałość techniczną i poświęcenie się Wolnemu Oprogramowaniu, powiedział Richard Yoo, Wielki Kahuna firmy ServerBeach.
Debian Free Software Guidelines FAQ. Barak Pearlmutter stworzył wstępną wersję FAQ na temat Wytycznych Debiana Dotyczących Wolnego Oprogramowania (DFSG). Mają być wprowadzeniem do tematów omawianych na liście dyskusyjnej debian-legal, zawierają też trochę informacji ogólnych pomocnych dla nowych czytelników. Sugestie i komentarze mile widziane.
LGPL dotyka aplikacji w Javie? Według tego artykułu, Dave Turner z FSF uznał, że kroki konieczne do użycia biblioteki Javy udostępnionej na LGPL powodują istotne „zainfekowanie” kodu aplikacji „GNUśnością” na podstawie punktu 6 licencji. („Lesser” (Pomniejsza) GPL ma chronić tylko bibliotekę, bez wpływu na kod jej używający.) Jak łatwo sobie wyobrazić jest to problem dla rozpowszechnianych na LGPL projektów w Javie, które poprzednio uważały, że ich kod można wykorzystywać bez „infekcji”. W rozmaitych weblogach można znaleźć więcej informacji.
[Od tłumacza: artykuł jest nieco mylący. Jedyne co Dave Turner powiedział, to że wykorzystanie w programie w Javie biblioteki na LGPL ma takie same konsekwencje jak np. wykorzystanie analogicznej biblioteki na LGPL w programie w C. Najwyraźniej niektórzy uważali, że nie niesie to żadnych konsekwencji. Zdziwniej i zdziwniej. – MP]
Brak obsługi znaczników czasu. Marcin Owsiany zauważył, że podczas rozpakowywania pakietu źródłowego, pliki zmieniane przez plik diff.gz otrzymują „przypadkowe” czasy modyfikacji, ponieważ program patch przetwarzając plik diff aktualizuje ich znaczniki czasu. Powoduje to problemy z pakietami, które przebudowują swoje pliki Makefile, a nie deklarują budowlanej zależności od pakietu autotools.
Stan zmiany libpng. Josselin Mouette poinformował, że pozostają 84 pakiety, które powinny zostać przebudowane przed wydaniem sarge. Żaden nie jest bardzo istotny, jednak Josselin podkreśla, że im więcej pakietów będzie przebudowanych, tym mniej problemów wystąpi gdy znów zostanie zmieniona sonazwa libpng. Spis pakietów jest dołączona do listu.
Pakiety Debiana na mapie. Bram Stolk ogłosił stworzenie mapy pakietów Debiana. Mapa zawiera wszystkie pakiety w dystrybucji testing/main mające przynajmniej pięć zależności. Zamiast wizualizować zależności bezpośrednio, dokonano klasyfikacji pakietów.
Praca bez mapy wydań? Adrian Bunk ogłosił, że oprogramowanie w Debianie 3.0 jest obecnie przestarzałe (ma półtora roku). Dodał, że jedno wydanie rocznie to konieczność i tak duży system jak Debian nie może być stabilny jeśli nie ma planu jak uczynić go stabilnym. Jest chętny do pomocy w QA i/lub zarządzaniu wydaniami, jeśli miałoby to zaprocentować nowym wydaniem stabilnym w czasie mniejszym niż rok.
Baza znaków Unikodu. Florian Weimer poinformował, że wiele pakietów zawierających kopię części bazy znaków Unikodu nie podaje źródła jej pochodzenia naruszając w ten sposób jej licencję. Thomas Bushnell dodał, że następne wydanie GNU miscfiles będzie zawierało rzeczywiście wolną wersję bazy.
Tworzenie stron manuala z dokumentacji na GNU FDL. Hans Fugal zastanawiał się czy może tworzyć strony podręcznika systemowego z dokumentacji wydanej na GNU Free Documentation License (FDL) oraz jakie wymagania powinien spełnić. Walter Landry odpowiedział szczegółową dziesięciopunktową listą.
Ulepszanie serwerów lustrzanych obrazów CD. Mattias Wadenstein podsumował sugestie na temat serwera obrazów CD i jego kopii zwierciadlanych. Planuje się udostępnianie obrazów CD i plików jigdo oraz obrazów dla dystrybucji testing. Pojawiła się też prośba o katalog Knoppiksa lub więcej serwerów lustrzanych Knoppiksa w USA.
GNU/Linux jako oprogramowanie towarowe. Tim O’Reilly został zapytany o myśl przewodnią Konwencji Otwartego Oprogramowania zorganizowanej przez jego firmę. W wywiadzie dał do zrozumienia, że założyciel Debiana, Ian Murdock, oraz jego spółka Progeny Linux Systems, Inc. mają wszystko, co jest ważne dla przyszłości informatyki. W GNU/Linuksie nie widzi produktu. GNU/Linuksa traktuje jako zestaw składników oprogramowania towarowego, które można ze sobą połączyć dla osiągnięcia różnych celów.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemu, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • php4 — Cross-site scripting vulnerability.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

  • chiark-backup — Backup system for small systems and networks.
  • chiark-really — Tool for gaining privilege (simple, realistic sudo).
  • chiark-rwbuffer — Readbuffer/writebuffer: prevents tape drive seesawing, etc. +
  • chiark-scripts — Chiark system administration scripts.
  • chiark-utils-bin — Chiark system administration utilities.
  • ettercap — Multipurpose sniffer/interceptor/logger for switched LAN.
  • i810switch — Enables/disables video output to CRT/LCD on i810 video hardware.
  • pydance — Dancing simulation game.
  • sredird — RFC 2217 compliant Telnet serial port redirector.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 9 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 204 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Z kim zapoznawać piękne dziewczyny? W tygodniu o względy młodych i pięknych posiadaczek Zaurusów 😉 zabiegali: Bartosz Zapałowski, Bartosz Feński aka fEnIo, Michał Politowski oraz Łukasz „honey” Jachowicz.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →