28 maja firma Nullsoft opublikowała na swoich stronach program Waste. Służy on do bezpiecznej (szyfrowanej) wymiany plików w grupach do 50 osób. Został wydany na licencji GPL, ale już na drugi dzień strony na których był opublikowany zostały usunięte, a w zamian pojawiła się informacja o tym, że publikacja nie posiadała autoryzacji i należy usunąć ze swoich komputerów wszelkie pobrane wcześniej pliki…

Można to przeczytać pod adresem http://www.nullsoft.com/free/waste/download.html. Oczywiście, w ciągu tego jednego dnia część osób skopiowała pierwotną wersję strony i teraz możemy ją oglądać na wielu serwerach lustrzanych (http://waste.2mbit.com).
We wszystko zamieszany jest gigant AOL – Time Warner, który jest partnerem, a raczej rodzicem korporacyjnym firmy Nullsoft. To nie pierwszy raz gdy dyktuje tej firmie warunki. Podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu gdy opublikowano Gnutellę. Tym razem jednak miarka się przebrała i założyciel firmy Nullsoft (Justin Frankel) postanowił ją opuścić. Stwierdził, że programowanie jest dla niego formą wyrażania samego siebie i nie może znieść faktu, że jakaś firma to kontroluje (http://www.1014.org/). Efektem jest niepewna przyszłość programu Winamp, który jest tejże firmy sztandarowym produktem. Szkoda też samej firmy, bo sporo swoich dzieł udostępniała wraz z kodami źródłowymi.
Jak już wspomniałem część ludzi zdążyła pobrać program, a że był opublikowany na licencji GPL to garstka ludzi postanowiła dalej go rozwijać (http://waste.kicks-ass.net).
Powstaje jednak pytanie czy legalnie? Czy można cofnąć licencję? Z tego co ja się orientuje to jeżeli program został opublikowany przez kogoś, kto nie miał do tego prawa, to jakakolwiek licencja traci ważność. No ale program został wydany przez firmę, która te prawa posiadała.
Ciekawe czy zostaną podjęte jakieś kroki przeciwko obecnym deweloperom, bo jakby nie patrzeć nie zastosowali się do poleceń ze wspomnianej strony.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →