Konferencja „Miasta w Internecie”, na którą RWO wydelegował silną, trzyosobową reprezentację (Władek Majewski, Zbyszek Łukasiak, Łukasz Jachowicz) już się zakończyła. Czas na porządną relację z pierwszej ręki.

From: Władysław Majewski
Reply-To: rwo-list/linuxpl.org
To: rwo-list/linuxpl.org
Subject: [rwo-list] Zakopane
Nasza sesja w Zakopanem odbywała się jako jedna z trzech równoległych w ostatnim dniu VII konferencji Miasta w Internecie, co wywoływało w nas niepokój co do frekwencji – zwłaszcza że pogoda tym razem dopisywała i dla wielu uczestników góry były atrakcyjniejsze od hotelowej sali i trzech facetów w garniturach.
Niepokoje były niepotrzebne – po ogłoszeniu zapowiedzi o rozpoczęciu się warsztatów trafiło do nas przeszło ponad 50 osób. Wyprzedzając trochę dalszą narrację dodam, że całe 2,5 godziny, do końca pytań, wytrwało około połowy z nich. Z tych, którzy wytrwali do końca, większość stanowili miejscy, gminni i powiatowi informatycy. Żaden z nich nie zadawał pytań typu 'po co mi wolne oprogramowanie’. Wszystkie pytanie koncentrowały się na kwestii „jak to zrobić? Jak znaleźć odpowiednik tej lub innej aplikacji, gdzie znaleźć firmę, która weźmie na siebie odpowiedzialność za wdrożenie i pielęgnację rozwiązania itp.”
Organizatorzy przygotowali sporą i profesjonalnie wyposażoną salę (rzutnik, mikrofony, kabina do przekładów symultanicznych i tłumaczka).
Zadaniem prezentacji Honeya była ogólna informacja i dostarczenie odbiorcom argumentów za wolnym oprogramowaniem, którymi mogliby posługiwać się na swoim terenie. Sądzę, że spora część uwag Artura jest trafna, ale warto patrzeć na rozwój tego typu prezentacji jak na ciągły proces. Mając opracowany i wystawiony na WWW tego typu materiał możemy go stale wspólnie rozwijać, uaktualniać i wygłaszać na różnych forach bez potrzeby każdorazowego wymyślania prochu od nowa.
Moje wystąpienie dotyczyło wolnej treści (konspekt zaraz wyślę w osobnym liście). Koncentrowało się ono na dwóch wątkach: porównaniu motywacji i sytuacji społecznej twórców wolnego słowa i wolnego oprogramowania oraz wyliczeniu konkretnych przykładów treści, które władze publiczne powinny udostępniać nie tylko bez opłat, ale także z licencją gwarantującą swobodę dalszego rozpowszechniania i wykorzystania w pracach zależnych.
Na koniec Zbyszek Łukasiak omówił systemy zarządzania treścią ukazując bogactwo dostępnych wolnych rozwiązań i bardzo przekonujące przykłady ich zastosowań.
Na ile potrafię to ocenić, sądzę, że wszystkim nam udało się mówić spokojnie, rzeczowo i uporządkowanie, bez dłużyzn i bez drastycznego przekraczania czasu (Honey mówił nieco dłużej niż planowaliśmy, około 35 minut, ale nieliśmy na to rezerwę; niestety z tego względu zabrakło nieco czasu na dyskusję po wystąpieniach).
Sądzę, że organizatorzy byli zadowoleni zarówno z sesji, jak i jej odbioru wśród uczestników. Wszystkie nasze wystąpienia znajdą się w materiałach pokonferencyjnych i na stronie WWW konferencji.
Sądzę także, że niezależnie od samego seminarium kapitalne znaczenie miała nasza obecność, jako grupy, której głównym zadaniem była promocja wolnego oprogramowania, na spotkaniach nieformalnych oraz samo obecność WO w planie konferencji.
Czego zabrakło:
1. dokładnego omówienia choćby jednego wdrożenia w polskich miastach lub innych instytucjach samorządowych.
2. wiedzy potrzebnej do dokładnego omówienia przykładu Monachium, a wiele pytań dotyczyło tego wdrożenia.
3. listy polecanych firm wdrożeniowych
4. propozycji gotowych aplikacji pozwalających rozwiązać palące problemy tego srodowiska: Biuletyn Informacji Publicznej oraz płatnika.

Pełna (ostateczna) wersja prezentacji „Wolne oprogramowanie w administracji publicznej” znajduje się pod adresem http://7thguard.net/files/zakopane.pdf
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →