Wiele wiodących polskich firm z sektora IT i pokrewnych korzysta z Wolnego Oprogramowania. Co więcej bardzo czesto są to kluczowe usługi tych firm. Gorzej wygląda już sprawa jeśli chodzi o przyznawanie się do tego wstydliwego (?) faktu.

Dobrym przykładem jest rynek tzw. komunikatorów (IM). MediaOne – firma tworząca Tlen chociaż oparła komunikację o protokół Jabbera (obecnie w duzym stopniu zmodyfikowany) zupełnie się do tego nigdzie na swoich stronach czy w informacjach prasowych nie przyznaje. Jedynym oficjalnym tropem może być tylko zarejstrowanie przez wspomnianą już firmę domeny jabber.pl.
Oczywiście nie można powiedzieć, że z punktu widzenia prawa jest to czymś złym. Chodzi tylko o pewną konsekwencję działania.
Zupełnie inną strategię na tym samym podwórku (IM) przyjęła Wirtualna Polska. WPKontakt oparty jest również na technologii Jabbera. Pomijając już fakt, że w tym wypadku nie wprowadzono utrudniających komunikację zmian w protokole i właśnie WP zawdzięczamy wydajny serwer (WPJabber) i dobrą bramkę do icq (JIT) firma na swoich stronach oficjalnie się do wszystkiego „przyznaje”. Początek nowej mody, nowa strategia czy przypadkowy krok przed szereg?
http://kontakt.wp.pl/jabber.html
Informacja pochodzi z serwisu JabberPL.org
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →