Wczoraj, 23 maja, odbyło sie już po raz trzeci spotkanie PLUG Warszawa.
Tym razem prelegentem był Adam Buraczewski i opowiadal o systemie zarządzania bazą danych PostgreSQL 7.1.
W moim odczuciu wykład był bardzo udany i wielkie brawa dla autora. Tak jak i na drugim spotkaniu, sala była prawie pełna. Czyżby wkrótce była za mała? A warto się stawiać na takich spotkaniach i posłuchać ciekawych rzeczy.

Na początku Adam opowiedział o historii PostgreSQLa zaczynając od jego praprzodków (Postgres, Postgres95).
Rozwinięciem tematu było zapoznanie słuchaczy z cechami najnowszej wersji o numerze 7.1 i powodami, dla których warto na nią przejść ze wcześniejszych wersji. Mnie przekonało to, że wcześniejsze wcale nie muszą być takie stabilne, jakby mogło się to wcześniej wydawać. Godną uwagi była także wzmianka o prawdopodobnych pracach nad wersją 8.0 tej bazy. Tak więc Adam opowiedział o wprowadzonych w nowej wersji technologiach TOAST i WAL (Write-ahead logging), rozszerzeniu język SQL oraz dodaniu nowego systemu tworzenia kopii bezpieczeństwa.
Pożniej była prosta, aczkolwiek dość udana próba porównania mySQL, Interbase i PostgreSQL. Ja i tak preferuje tą ostatnią, ale o konkurencji zawsze warto posłuchać, szczególnie, że ostatnio bardzo interesuję się Berkeley DB.
Na tym byłby koniec, ale ponieważ nie było sprzeciwów, to dowiedzieliśmy się jeszcze trochę o budowie tej bazy danych, polskich ogonkach w bazie i zakładaniu FTI (Full Text Index) na tabelach – dość przydatne rozwiązanie.
Wykładowca znał się na temacie i starał się odpowiedzieć na wszystkie pytania z sali. Sam wykład był prowadzony bardzo przystępnym językiem, więc wydaje mi się, że problemów ze zrozumieniem nie było.
Nie sposób wszystkiego przytoczyć, więc o ile to możliwe warto posłuchać wykładu osobiście. O kolejnych wykładach na pewno można dowiedzieć się ze strony PLUG. Jakby kogoś temat PostgreSQLa interesował, to zawsze może skontaktować się z Adamem – adamb at polbox dot com. Ten człowiek sporo wie i zachęcał do kontaktu z sobą.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: GreenSun.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →