Grupa wybitnych naukowców w odpowiedzi na planowane wprowadzenie ujednoliconych przepisów prawnych chroniących patenty w Uni Europejskiej, wystosowała w poniedziałek petycję do Parlamentu Europejskiego o zapobieganie opatentowywania algorytmów i pomysłów softwareowych.
Sygnatariusze petycji ostrzegają że wprowadzenie proponowanych zapisów prawnych może spowodować zahamowanie rozwoju a nawet upadek małych firm softwareowych. Firmy te obawiają się że wprowadzenie prawa na wzór amerykański zmusi ich do kupowania od amerykańskich gigantów kosztownych licencji na często absurdalne patenty.

Zwolennicy ustawy mówią że aktualny system pozwala na zbyt wielkie rozbieżności dotyczące interpretowania prawa ochrony patentów przez poszczególne kraje członkowskie. Parlament Europejski postanowił zorganizować 8 Maja debatę z małymi firmami informatycznymi, dotyczącą przyszłości patentów na oprogramowanie w Uni Europejskiej. Dzien wcześniej odbędzie się konferencja (o której już pisaliśmy) organizowana przez EuroLinux oraz fundację Free Information Infrastrukture (FFII)
Cieszy nas fakt, ze cała sprawa nie przechodzi bez echa. Sama postawa Parlamentu Europejskiego, który zdecydował się na organizacje debaty ze „średnim biznesem” z sektora IT nastraja bardzo pozytywnie. Petycja przeciwko patentom na oprogramowanie w UE prowadzona na stronach eurolinux ma już 143259 podpisów. Jeżeli jeszcze jej nie podpisałeś – zrób to już dzisiaj http://petition.eurolinux.org
Źródło: ZDNet, EuroLinux
Archiwalny news dodany przez użytkownika: bero.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →