Ten odcinek jest wyjątkowy. Czemu? Bo do dzisiejszego popołudnia myślałem, że będę jedynym tłumaczem. Na szczęście na ratunek przybył Bartosz Feński, który dobrowolnie po kilkunastu minutach męczenia, zgodził się pomóc przy tłumaczeniu, pomimo tego, że jeszcze 5 godzin wcześniej leżał sobie w ciepłym łóżeczku na szpitalnej sali ;->. Dzięki niemu ten odcinek pojawia się tutaj przed oficjalną premierą oryginału. Zapraszam do tłumacz^Wlektury ;).

Witaj w piętnastym w tym roku numerze DWN, tygodniku dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Uważajcie na wasze maszyny, bo jeśli nie, to mogą dziać się różne złe rzeczy. Jeśli poczujesz zapach spalenizny, sprawdź, czy przy zasilaniu nie znajduje się tajemnicze broszki w kształcie ważki (z angielska zwane dragonfly brooches), czego Hugh Saunders już doświadczył.
Dzielenie Libcupsys2. Jeff Licquia ogłosił, że podążając poważnym błędem zgłoszonym w libcupsys2, zbudował biblioteki i pliki nagłówkowe libcupsimage jako oddzielne pakiety „libcupsimage2{-dev}” (począwszy od wersji 1.1.18-3). Pomimo tego, że technicznie było możliwe usunięcie błędy przez podzielenie tylko pakietów -dev, Jeff miał dobre powody na to. Ogólnie woli też, by każdy pakiet foo-dev miał swój odpowiedni pakiet foo.
Strony konkursu popularności pakietów Debiana. Bill Allombert uważał, że debianowy konkurs popularności był dobrym pomysłem, ale zastanawiał się, czy mógł być on usprawniony. Konkurs popularności korzysta z anonimowych danych zebranych od użytkowników, którzy instalują pakiet popularity-contest do wykazania, który pakiet cieszy się największą popularnością. Igor Genibel powiedział, że pracuje nad integracją tego konkursu ze stronami Debian Developer’s Packages Overview. Avery Pennarun, który jest odpowiedzialny za ten konkurs powiedział, że każdego tygodnia liczba zgłoszeń od użytkowników wzrasta, ale nie ma on czasu na usprawnienia systemu.
Zaproponowano nowy system menu Debiana. Enrico Zini uważał, że obecny system menu desktopowego Debiana wymaga pewnego przeplanowania, by się utrzymać i móc zintegrować się z innymi dostępnymi systemami. Enrico proponuje, by Debian przeszedł na format Desktop Menu Specification dla wpisów desktopowych, oraz by Debian nadal dostarczał informacji menu dla aplikacji nie posiadających własnych wpisów. Colin Walters, który zajmuje się podprojektem Debian Desktop, wyraził swoje poparcie dla propozycji.
Warsztaty Informacji Prawnej dla deweloperów Debiana. James Miller prowadził internetowe kursy z zakresu prawa na Uniwersytecie Southeastern. Zastanawia się nad zaoferowaniem kursu dla zainteresowanych deweloperów Debiana. Kurs jest wymagający, ale pozwala ludziom związanym z naukami informatycznymi i technologiami informacyjnymi, zrozumieć główne działy źródeł prawnych obowiązujących w Stanach Zjednoczonych, oraz tematykę związaną z prawami własności intelektualnej. Słuchacze mogą zastosować zdobytą wiedzę przy regulacji infrastruktury i zagadnieniach prywatności oraz bezpieczeństwa w Internecie. James wyobraża sobie grupy 10-15 osobowe, jednakże w chwili obecnej istnieje potrzeba zakupu drogiej książki.
Usunięcie osieroconych pakietów. Martin Michlmayr ogłosił, że zamierza w przeciągu dwóch tygodni wysłać prośbę o usunięcie kilku pakietów, ponieważ znajdowały się ona na liście Work Needed and Propective Packages przez długi czas. Pakiety te nie są już utrzymywane w Debianie i zawierają błędy opóźniające wydanie dystrybucji. Jeśli ktoś chce zatrzymać któryś z tych pakietów, niech się upewni, że postępuje wg. opisanych przez Martina kroków. Dyskusja o tym toczy się na liście debian-devel.
Stan prac nad portem m68k Marco d’Itri zapytał, czy architektura m68k nadaje się do wydania. Spędził on bowiem trochę czasu próbując dowiedzieć się, czemu Mutt nie chce się kompilować na tej architekturze. Wouter Verhelst wyjaśnił, że kilka z procesów buildd nie powiodło się ostatnio oraz że wystąpiły poważne problemy z toolchainem, które zostały niedawno naprawione dzięki Matthiasowi Klose.
Kategorie czy sekcje? Erich Schubert ogłosił nową wersję jego Przeglądarki pakietów, która ma pomóc umieścić pakiety Debiana w odpowiednich kategoriach. Powinno to ulepszyć przeglądanie pakietów za pomocą hierarchicznych kategorii zamiast sekcji, które proponował wcześniej. Mark Howard uważa, że styl kategorii freshmeat jest ciekawym pomysłem, ale sprawiłoby to wiele kłopotów naszym obecnym narzędziom.
Analiza użytkownika Debian. Enrico Zini wysłał dokument o analizie użytkownika jako części ulepszeń używalności. Spotkał się z wieloma praktycznymi propozycjami ulepszeń Debiana, ale rzadko były one połączone z analizą wskazującą potrzeby i cele, które te usprawnienia miały osiągnąć. Rozróżnił cztery typy interesujących informacji do zebrania. Zrozumienie oczekiwań użytkowników powinno pomóc nas zrozumieć problem używalności.
Debian na x86-64? Daniel Whelan jest zainteresowany portem na procesor Opteron (x86-64) firmy AMD i chciałby wiedzieć, jaki jest stan prac nad tym portem. Michael Banck powiedział, że musielibyśmy podpisać niejawne porozumienie, by mieć dostęp do sprzętu. Adam Conrad doniósł, że SuSE przygotowały już podwaliny w jądrze i glibc. Masanori Goto dodał, że na tej architekturze można uruchamiać programy 64- i 32-bitowe programy wymagające specjalnych zabiegów.
Debian NetBSD na Sparcu. Matthew Garrett pochwalił się udanym budowaniem systemu Debian na architekturze Sparc używając jądra NetBSD. Joel Baker dalej poinformował i znaczących postępach w pracach nad portem NetBSD/x86 obejmujących dpkg i APT, które będę działały bez dodatkowych łatek.
Współpraca Debian i Gentoo nad Hurdem? Robert Millan zasugerował, by osoby zajmujące się portowaniem Debiana i Gentoo na Hurda pracowali razem. Oba te zespoły łączy wspólny cel – by przenieść jak najwięcej wolnego oprogramowania. Wiele łatek na aplikacje zostało zgłoszonych za pomocą systemu śledzenie błędów Debiana oraz zaaplikowanych w pakietach Debiana lub u źródła.
Aktualizacja Alioth. Wichert Akkerman poinformował, że alioth zmienił silnik na GForge, po części z powodu prośby VA Software, by nie używać jego logo i nazwy. Ta zmiana była już w planach, jednak prace spowodowały pewne nieoczekiwane problemy, nad którymi się teraz męczą nasi dzielni chłopcy. Jeśli dotkną cię jakieś inne problemy, nie zwlekaj ze zgłoszeniem tego używająć tzw. support request tracker dla projektu siteadmin.
Nowi członkowie rady SPI wybrani. Branden Robinson ogłosił, że w dniu 11 marca 2003 Bruce Perens, John Goerzen i Benjamin „Mako” Hill zostali wybrani do Rady Dyrektorów Software in the Public Interest, Inc. (SPI). Jest to wynik niedawnych wyborów. Rada składa się teraz z dziesięciu członków i powinna znowu zacząć się spotykać.
Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • glibc — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • xfsdump — Niebezpieczne tworzenie pliku.
 • kdegraphics — Wykonywanie dowolnego polecenia.
 • lprng — Niebezpieczne tworzenie pliku tymczasowego.
 • gs-common — Niebezpieczne tworzenie pliku tymczasowego.
 • epic — DoS i wykonywanie dowolnego kodu.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • ara — Utility for queries on the Debian package database.
 • aspell-sv — The Swedish dictionary for GNU aspell.
 • bbappconf — Configuration tool for Blackbox application windows.
 • ctrlproxy — IRC proxy with multiserver support.
 • ctxextensions — Context Menu Extensions for Mozilla.
 • debbuggtk — GTK applications for managing Debian bug reports.
 • dnstop — Console tool to analyze DNS traffic.
 • ipython — Enhanced interactive Python shell.
 • karamba — Program improving the eyecandy of KDE.
 • mailfront — Mail server network protocol front-ends.
 • mozplugger — Plugin allowing external viewers to be launched inside Mozilla.
 • sqcwa — Workaround for Squid not caching some pages.
 • tabextensions — Tabbed browsing extensions for Mozilla.
 • therion — Cave surveying – 2D and 3D drawing software.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono 12 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 200 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich koordynatorów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →