Przed wami kolejny, przygotowywany przeze mnie i alphę w pocie czoła ;), odcinek. Dzisiaj jest w nim m.in. o uzyskiwaniu wsparcia rządu (tego co ma gdzieś^W^Wtroszczy się o wolność swoich obywateli) i dwóch podprojektach Debiana. Zapraszam do lektury.

Witaj w czternastym w tym roku numerze DWN, tygodniku dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Ponieważ ostatni odcinek był wydany pierwszego kwietnia, powinniście być bardziej uważny podczas jego czytania. Doskonale wiedzieliśmy, że przejście Gentoo na RPMy i dodatkowy nagłówek IPv4 były żartami. Jednak nie chcieliśmy was zostawiać bez naszego kwietniowego żartu, dzięki Thomasowi Bliesener i Adreasowi Schuldei. Jakkolwiek, nowa ustawa w Niemczech jest prawdziwa.
Rozporządzenie SPI odnośnie datków. Bdale Garbee poinformował o ostatnim walnym zebraniu Software in the Public Interest, Inc. (SPI). Datki sprzed stycznia 2002, dla których dokumentacja już nie istnieje zostały uznane za przeznaczone w 95 % dla Debiana. Datki złożone później zostaną skierowane w całości dla projektów, dla których zostały przeznaczone.
Uzyskiwanie wsparcia rządowego. W artykule na łamach NewsForge Alex Perry pisze o swoich pomysłach na to, jak deweloperzy Wolnego Oprogramowania mogliby otrzymywać więcej kontraktów rządowych w U.S.A. Jego pomysł to utworzenie wysoce wyspecjalizowanych CD zawierających instalację bazową, pakiet biurowy i pełną dystrybucję, która byłaby sprzedawana po dość wysokich cenach, ale włączając przeszkolenie i wsparcie. Taka propozycja lepiej konkurowałaby z innymi ofertami i wspierała Wolne Oprogramowanie gdyby wykonawcą kontraktu byłoby na przykład SPI.
Instalacja Debiana Woody. Jonathan Oxer napisał artykuł dla linmagau zatytułowany „The Debian Universe”. Potwierdza w nim, że obecny program instalacyjny Debiana jest niemiły, ale podkreśla również, iż wielu sądzi, że nietrywialny instalator powstrzyma hordy niewarte tak dobrego systemu z dala od Debiana! W artykule Jonathan szczegółowo opisuje sposób działania instalatora oraz to, jak odbywa się instalacja pakietów.
Skrypty init zgodne z policy. Bill Allombert zauważył że wiele skryptów init.d nie jest zgodnych z Debian Policy. Bill chciałby, aby wszystkie skrypty init.d zachowywały się tak samo, być może na podstawie standardu LSB 1.3 który zawiera wyczerpujący opis zachowania skryptów init.d.
Debian Usability Research. Po zapale powstałym na Linux Conference Australia, Enrico Zini ogłosił narodziny nowej siły Debiana. Debian Usability Research jest grupą ochotników skupioną na odnajdywaniu i rozwiązywaniu różnych problemów z używalnością specyficzną dla Debiana, która niekoniecznie jest związana z desktopem.
Pierwsze spotkanie koordynacyjne Metadistros. Teófilo Ruiz Suárez ogłosił pierwsze spotkanie koordynacyjne projektu Metadistros, który stara się uprościć proces budowania dostosowanych dystrybucji bazujących na Debianie (whitepaper), takich jak np. live CD. Hispalinux organizuje to spotkanie 14 i 15 kwietnia w Universidad Autónoma of Madrid w Hiszpanii.
Poprawiona Licencja Publiczna Projektu LaTeX. Jeff Licquia posłał nowy szkic LaTeX Project Public License (LPPL). Po debacie, która odbyła się kilka miesięcy temu, Jeff i kilku innych członków Projektu LaTeX zaczęło pracować nad rozwiązaniem problemów w niej podniesionych. Ta wersja, przepisana praktycznie od nowa, jest tego owocem.
# From: Matt Black (3x)
Administracja bezpieczeństwem z Debianem GNU/Linux. José Salvador González Rivera napisał artykuł o administracji bezpieczeństwem z użyciem Debiana GNU/Linux. Jose opisuje specyficzne aspekty i sytuacje, które zazwyczaj nie są poruszane, takie jak wykorzystanie limitów i atrybutów plików. Ma on nadzieję, że ten artykuł pomoże zwiększyć zainteresowanie bezpieczeństwem GNU/Linuksa, a w szczególności Debianem.
Apt-get dla użytkowników. Thomas Petazzoni zastanawiał się, czy możliwe by było pozwolić zwykłym użytkownikom na instalację oprogramowanie w ich katalogach domowych przy użyciu ap-get na systemach, gdzie tylko administrator ma dostęp do roota. Chad Walstrom wskazał na wiele problemów towarzyszących temu pomysłowi, włączają w to binarki z zakodowanymi na sztywno ścieżkami. Emile van Bergen uważał, że to może być przezwyciężone, chociaż Corrin Lakeland zasugerował, że może to być osiągnięte tylko przy użyciu apt-src zamiast apt-get, ponieważ wiele pakietów wymaga konfiguracji już na etapie kompilowania.
Instalacja WINE. Sprawa instalacji wine została poruszona w tym tygodniu na forum DebianHelp. Użytkownik zorientował się, że apt-get install wine winesetuptk zaowocowało instalacją bez niezbędnego pliku wine.conf a jego próby uruchomienia winesetup okazały się bezowocne. Problem wynikał z próby uruchomienia winesetup jako root. Po instalacji wine winesetup powinien zostać uruchomiony spod konta zwykłego użytkownika.
Zarządzanie tłumaczeniami wzorców Debconf. Andre Luis Lopes zamierzał dostarczyć łatek do pakietów, które nie używają po-debconf do zarządzania tłumaczeniami wzorców debconf. To jednak wymaga zbudowanych zależności w stosunku do po-debconf. Adre Luis zastanawia się, czy większe zależności w stosunku do debconf będą wystarczające. Ma również wrażenie, że zmiana, by pakiety używały po-debconf sprawi kłopoty osobom przenoszącym pakiety do starszych dystrybucji, a którzy chcą budować te pakiety poprawnie na woodym.
Pakiety Familiar dla Debian? Russell Coker zastanawia się nad spakietowaniem dla Debiana dystrybucji Linuksa Familiar. Składa się ona z boot loadera (nielinuksowa binarka), obrazu głównego systemu plików (obraz systemu plików JFFS2) o rozmiarze około 13 MB, łatki na jądro 2.4.19, gcc i binutils do kompilacji skrośnej ARM na architekturze i386 wraz z całym tzw. tool chain. Całość zajmuje około 130 MB.
Poprawki Bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety Nowe lub Warte Uwagi. Następujące pakiety zostały niedawno dodane do Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • chipcard-tools — Tools for accessing chip card readers and chip cards.
 • datefudge — Fake the system date.
 • fiaif — Easy to use, yet complex firewall.
 • gambit — Game theory analysis software and tools.
 • iisemulator — Emulation for the IIS web server.
 • iperf — Internet bandwidth measuring tool.
 • lmule — eMule client.
 • lufs-utils — Linux Userland Filesystem – utilities.
 • pimd — PIMv2 multicast routing daemon.
 • sork-passwd — Horde2 module for users to change their password.
 • wiliki — Yet another Wiki clone written in Scheme.
 • wy60 — Curses based emulator for the Wyse 60tm terminal.

Pakiety Osierocone. W tym tygodniu osierocono 27 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 203 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich koordynatorów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i przeadresuj ją do ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem dwn@debian.org.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: zapal.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →