Serwis OSNews opublikował bardzo interesujący wywiad z trzema osobami odpowiedzialnymi za wygląd najpopularniejszych otwartych środowisk desktop. Swoją opinią na temat interfejsu użytkownika i rozwoju otwartych desktopów podzielili się Aaron J. Seigo i Waldo Bastian ze strony KDE oraz Havoc Pennington reprezentujący GNOME.

Trzej przepytywani odpowiedzieli na 11 szczegółowych pytań. Interesującym jest, jak różnią się odpowiedzi przedstawicieli poszczególnych projektów. Ku mojemu zmartwieniu Havoc nie zmienił swego stanowiska, dalej przekonując, iż środowisko desktop powinno ukrywać jak najwięcej szczegółów systemu przed użytkownikiem oraz rezygnować z konfigurowalnych opcji na rzecz niezmienialnych ustawień domyślnych.
Na szczęście wydaje się, iż deweloperzy KDE starają się zachować złoty środek zapewniając konfigurowalność na tyle, na ile nie zmniejsza to przejrzystości i wygody użytkowania. Nie odcinają się też od `tradycyjnych’ metod, uważają, iż tak jak w przypadku linii poleceń – użytkownicy nie muszą jej znać, ale powinni mieć możliwość z niej skorzystać.
Wydaje się, że grupą docelową projektu GNOME stali się wyłącznie początkujący użytkownicy. Nie jest to chyba rozsądna decyzja, biorąc pod uwagę odsetek ludzi bardziej wtajemniczonych w świecie wolnego oprogramowania. Być może miało na to wpływ poważne wsparcie, ale i zarazem presja ze strony firm takich jak Sun.
Jeszcze raz zachęcam do lektury wywiadu. Ja wprawdzie, po tym, jak porzuciłem blackboxa na rzecz GNOME, zrezygnowałem jakiś czas temu z tego ostatniego na rzecz czystego fluxboxa (zakładki rządzą), jednak będe uważnie śledził rozwój wydarzeń.
α
Archiwalny news dodany przez użytkownika: alpha.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →