W związku z coraz większą popularnością Jabbera publikujemy dziś wywiad z autorem pluginu do GnuGadu2 umożliwiającego komunikację się z użytkownikami Jabbera.

bluszcz: Przedstaw się, powiedz kilka słów o sobie.
krzyżak: „Marcin Krzyżanowski – uwielbia chodzić do kina oraz przesiedzieć noc przed komputerem. Pracuje w dużej agencji reklamowej jako administrator sieci”. Strona domowa : http://krzak.linux.net.pl

bluszcz: Co cię skłoniło do napisania pluginu rozszerzającego możliwości Gnu Gadu o komunikację z jabberem?
krzyżak: Ostatnia moda na jabbera, a tak naprawde to chcieliśmy mieć plugina do obsługi WPKontaktu, który wtedy był jeszcze wydzielonym serwerem jabbera. W między czasie WP otworzyło swe podwoje na świat, a plugin pozostał jabberowy.

bluszcz: Czy było to trudne zadanie i z jakiej dokumentacji czerpałeś informacje ?
krzyżak: Plugin opiera się na średniej jakości bibliotece „iksemel” (jedyna biblioteka w C z jabberstudio), do ktorej nie ma prawie dokumentacji, więc domyślałem sie wielu rzeczy, na szczęście jest tam aparat do budowania XML’a i i wszystko wtedy można. Trudne było zrozumienie zasady działania niektórych rzeczy, jak np. potwierdzenia zapisania itp. Myślę, że z czasem zaczniemy rozwijać „iksemel” na własne potrzeby, ponieważ niewiele się dzieje w cvs’ie.

bluszcz: Czy Twój plugin obsługuje możliwość łączenie sie po SSL ?
krzyżak: Nie, i nie wiem czy będzie, może kiedyś jak komuś będzie to potrzebne. Narazie ja nie potrzebuję i nikt nie zglaszał takiego zapotrzebowania.

bluszcz: A rozszerzone możliwośc jabbera? Transporty, chat’y, czy chociażby katalogi użytkowników (JUD’Y)?
krzyżak: Transportów nie planujemy ze względu na specyficzne możliwości gnugadu, wtedy niektóre usługi by się dublowały co jest bez sensu. Jeśli pytasz o konferencje – no cóż, „iksemel” tego nie obsługuje, ale zamierzam to zaimplementować w pluginie. JUD ? czeka w swojej kolejce.

bluszcz: Jak by Cię poproszone o porównania protokołów GG i Jabber to…?
krzyżak: W użyciu nie widzę większej różnicy. Idea jabbera jest fajna, ale w praktyce nie poraża mnie jakoś specjalnie.

bluszcz: Pytam o techniczne zagadnienia.
krzyżak: wkurza mnie parsowaine XML’a ale dzieki temu latwiej jest rozszerzyc protokol co jest oczywiscie na plus. Serwery padają tak samo często hehehhe. A w jabberze nie pasuje mi jedno, albo o tym nie wiem.

bluszcz: Tzn?
krzyżak: Czy mogę się połączyć z dowolnym serweren jabbera z moim JID?

bluszcz: To jest decentralizacja, w działaniu przypomina to bardziej pocztę email. Jeśli padnie email, wysyłasz wiadomość z innego konta.
krzyżak: Według mnie, baza użytkowników powinna być replikowana pomiędzy serwerami – każdy serwer powinien wpuszczać każdego usera. Taka jest moja koncepcja.

bluszcz: Rozmowa zeszła trochę na inny tor. Jak jest z obsługą utf-8 w GnuGadu (w jabberze jest to standardem).
krzyżak: Utf jest wewnętrznym kodowaniem gg2.

bluszcz: Na zakończenie powiedz coś jeszcze o swoim pluginie – strona projekty, plany rozwoju etc.
krzyżak: Gadu.Gnu.pl – dotyczy również pluginu do GnuGadu2 (nowa generacja) który jest w źródłach. Cóż plany… planujemy zrobić dobry komunikator ktory będzie pozwalał na rozmowe z kilku protokołów jednocześnie, a dzięki wtyczkom wszystko jest możliwe. Obecnie mamy obsługę gadu gadu, tlen.pl, jabber, sms. Jak by ktoś chciał przetestować – snapshoty znajdzie tutaj.

bluszcz: Dziękuję za poświęcony czas. Czy chcesz coś na koniec dodać od siebie? Na przykład pozdrowienia dla wszysktich sympatyków Jabber’a na całym świecie? 😉
krzyżak: Pozdrowienia dla niezmęczonych bojowników o zalegalizowanie dnia łosia jako dnia wolnego od pracy, oraz dla wszystkich z mojego rodzinnego miasta Płocka.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: bluszcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →