Wiceprezes Microsoftu przemówił ponownie. Treść wystąpienia można znaleźć tutaj. Jak twierdzi Mundie, jest to jego odpowiedź na głosy w dyskusji, którą zamierzał wywołać. Przyjrzyjmy się, o co temu człowiekowi naprawdę chodzi.

Mundie powtórzył to, o czym już mówił wcześniej: własnośc intelektualna to podstawa, bez własnosci intelektualnej nie można zarobić itp. Dalej stwierdził, że nie kwestionuje miejsca firm opensource’owych na rynku, nie podoba mu się jednak jedna rzecz: GPL. Dlaczego? Ponieważ „przewraca do góry nogami nasze obecne koncepcje dotyczące własności intelektualnej”. Dwie następne wady to „design” tej licencji, oraz „prawna niepewność” wokół niej, która „przekłada się na ryzyko biznesowe”.
Mundie zacytował też słowa Linusa („Linux is never really going to be a rich sell”). Niestety, nie zacytował wypowiedzi Linusa na swój temat. Dosyć złośliwe było stwierdzenie na temat firm sprzedających GPL-owe oprogramowanie i zarabiające na tym duże pieniądze („być może takie firmy kiedyś powstaną”). Nie zabrakło również słynnej wypowiedzi szefa Caldery („Microsoft ma rację mówiąc, że GPL nie ma uzasadnienia biznesowego”). Chodzi o to, że GPL ma obniżać wartość pracy intelektualnej i idei…
Mundie, którego musiała dotknąć odpowiedź Linusa, tym razem zacytował też wielkich wynalazców: Bella, Edisona i Forda, wskazując na fakt, że tylko dzięki systemowi patentowemu mogli zrobić fortuny.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →