Wprawdzie ten tekst nie jest związany ani z Linuksem ani z wolnym oprogramowaniem, ale myślę że i tak zainteresuje wiele osób, zwłaszcza zajmujących się grafiką czy programowaniem.
Z czym Wam się kojarzy nazwa LISP? Zapewne ze sztuczną inteligencją, emacsem, autocadem i… i czym? Jakimś dziwnym trafem mało kto kojarzy język lisp z „poważnymi” aplikacjami, wszędzie królują Java i C++.

Jeśli starczy mi zapału (i będą chętni), być może kiedyś przybliżę Wam temat, tymczasem chcę napisać o jednym z *naprawde* poważnych zastosowań systemow opartych o język lisp.
Kto oglądał „Dwie Wieże” wie, ile ekspresji niesie ze sobą twarz Golluma – cała jego mimika musiała być animowana w czasie rzeczywistym (patrz komentarz zaxxona w http://www.izware.com/ubb/Forum1/HTML/001230.html) Do tego celu został wykorzystany program Mirai firmy Izware. Program ten jest w 80% napisany przy użyciu Allegro Common Lisp i ma dość bogatą historię.
Na poczatku lat ’80 powstała firma Symbolics Inc. ktora wyprodukowała tzw. Lisp Machines – komputery zoptymalizowane do uruchamiania kodu lispowego i działające pod kontrolą systemu Genera – w całości napisanego w lispie. Jednym z przeznaczeń tych maszyn była animacja i grafika 3D. (wiecej informacji: http://fare.tunes.org/LispM.html oraz http://www.abstractscience.freeserve.co.uk/symbolics/index.html) Niektore Lisp Machines posiadały specjalny hardware i oprogramowanie S-graphics przeznaczone wlaśnie do animacji i grafiki 3D o wysokiej wydajności. (http://lemonodor.com/archives/000256.html)
Właśnie w systemie S-graphics ma początek Mirai – otoż japoński dystrybutor Symbolicsa, Nichimen, kupił ten system, przeportował go na SGI i zmienił nazwę na N-World. Ten zaś został poźniej przeportowany na NT i sprzedany izware’owi. Izware przebudowal oprogramowanie gruntownie i znow zmienił nazwę na Mirai. Bardzo interesującym jest, że mimo iż ten projekt nie był rozwijany od 1999 roku, to wciąż Mirai jest systemem do animacji i grafiki, ktory w pewnych zastosowaniach bije na glowę wszystkie inne konkurencyjne programy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jędrzej Nasiadek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →