W trzecim kwartale tego roku mieszkańcy Azji dostaną do rąk Motorolę A760, telefon z kolorowym wyświetlaczem, aparatem cyfrowym, odtwarzaczem mp3 i video oraz możliwością uruchamiania programów napisanych w Javie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo tego typu telefony można już znaleźć w ofertach naszych rodzimych operatorów, gdyby nie jeden drobiazg – nowy telefon Motoroli będzie pracował pod kontrolą Linuksa.

Jeden z wiceprezesów Motoroli, Scott Durschlag, zapowiedział, że jego firma ma zamiar wprowadzić Linuksa na rynek tanich telefonów. Co więcej, linuksowe komórki mają niedługo później zdominować produkcję.

Motorola nie będzie tworzyć własnej dystrybucji, wykorzysta oprogramowanie przygotowane przez MonaVista Software, która przygotowuje właśnie wersję Linuksa działającego na telefonach komórkowych. Linux został wybrany dlatego, że daje do ręki coś, czego nie dadzą konkurencyjne Symbian czy Windows: możliwość kontrolowania cyklu produkcyjnego. Nie trzeba będzie czekać, aż zewnętrzna – i często produkująca własne komórki – firma dostarczy nową wersję oprogramowania.

Informację o linuksowych planach Motoroli podesłał nam Marcin Mierzejewski. Dziękujemy.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →