Popularyzatorzy otwartego oprogramowania od dawna przekonywali, że ma ono mniej błędów, niż oprogramowanie zamknięte. Od kilku dni mamy namacalny dowód tej tezy. Reasoning Inc. opubliczniła raport na temat implementacji stosu TCP/IP w sześciu różnych systemach – Linuksie 2.4.19, dwóch komercyjnych i trzech wykorzystywanych przez urządzenia telekomunikacyjne. Okazało się, że właśnie linuksowa implementacja ma najmniej błędów z wszystkich porównywanych – w chwili prowadzenia testów było ich osiem.

Doświadczenie pokazuje, że właśnie możliwość przejrzenia kodu źródłowego najlepiej wpływa na jego jakość. Model tworzenia otwartego oprogramowania powoduje, że każda linijka kodu bywa przeglądana przez setki czy tysiące programistów, z których część nie ogranicza się do informowania o istnieniu błędu, lecz go poprawia.

Kolejnym powodem, dla którego otwarte oprogramowanie często ma lepszą jakość, niż jego komercyjne odpowiedniki, jest fakt że nad twórcami tego pierwszego rzadko spoczywa presja czasu, dyrektorzy naciskający na zmniejszenie kosztów i oddanie projektu na czas.

Cały raport można otrzymać za darmo od jego twórców, niezbędna jest jednak uprzednia rejestracja.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →