Prelegent: Krzysio Leszczyński (PLUG, CAMK)
Tytuł: YAsiP -- Yet Another /sbin/init Project
Data: Czwartek, 23 stycznia 2003, godzina 18:00
Miejsce: Sala wykładowa w Centrum Astronomicznego PAN im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, zwanym dalej CAMK.Ulica Bartycka 18.


O czym to jest:
Dzisiejsze systemy linuksowe obfitują w mnóstwo daemonów służących do uruchamiania procesów przy zadanych warunkach. Oprócz, tytułowego programu — /sbin/init, są to (x)inetd, crond, atd, cała plejada narzędzi daemontools D. J. Bernsteina i kilka innych. Każdy z tych programów ma pewne cechy, które w zasadzie mogłyby być obsługiwane przez inny.

W dodatku, /sbin/init, czyli proces o numerze 1, ma w systemie Linux prawa niedostępne innym procesom, na przykład jest to jedyny proces, który może sobie rozszerzać ,,capabilities” standardu POSIX. Obecne implementacje init nie korzystają z tej własności.

Celem projektu jest reimplementacja programu /sbin/init oraz programów pomocniczych — crond, atd, klony daemontools — działających jako wtyczki (plugins), które by obsługiwały uruchamianie procesów w sposób bardziej jednolity.

Dojazd do CAMK
dla zrowerowanych/zmotoryzowanych/piechurów/taksówkarzy. Wjeżdżamy od ulicy Czerniakowskiej w ulicę Bartycką następnie jedziemy/idziemy Bartycką mniej więcej na północny-wschód około 1460m+/-20m.
Dla zautobusowanych: jedziemy autobusami 108 lub 167 (ale nie obydwoma naraz :-). Jeśli autobusem 108 z placu 3 Krzyży, jeśli 167 to z Woli. Wjeżdżamy z Czerniakowskiej w Bartycką i wysiadamy na 3-cim przystanku, oznaczonym dla niepoznaki Figowa 01.

Po przejechaniu tego dystansu lub dojechaniu autobusem będzie widać po lewej (północnej) stronie ulicy brązowy budynek z dużym tarasem. Artystyczny rysunek jest jako tło na http://www.camk.edu.pl/ zdjęcie jest też tutaj.

Po wejściu do budynku należy powiedzieć panu portierowi, że się idzie na spotkanie PLUG.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: chris.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →