Firma MandrakeSoft poinformowała o rozpoczęciu prac nad dystrybucją o numerze 9.1. Od użytkowników tej dystrybucji będzie zależało, które z aplikacji znajdą się w dystrybucji, a które zostaną z niej usunięte. Prawo głosu niestety mają tylko osoby należące do Klubu Mandrake. A gdyby zmobilizować wszystkich ludzi z Polski do niego należących może udałoby się „przepchnąć” jakiś polski akcent do wersji 9.1?
Poniżej zamieszczony został pełny tekst informacji znajdującej się na stronie www.mandrakeclub.com

Od sierpnia 2002, system głosowania nad pakietami RPM przez większość czasu działa obsługiwany przez ochotników — wyniki są naprawdę zadziwiające. Teraz nadszedł czas, na pomysły rozwijające tą koncepcję.
W najbliższym czasie zostanie wydana pierwsza wersja beta dystrybucji Mandrake Linux 9.1, zaś my wykorzystamy system głosowania nad pakietami RPM jako sposób na określenie jakie aplikacje muszą znaleźć się w dystrybucji, które mogą zostać bezpiecznie usunięte oraz które pakietu mają być traktowane specjalnie. Tym sposobem będziemy mieli możliwość na optymalizację naszych zasobów oraz na tworzenie lepszej dystrybucji.
Co więcej:

  1. Pierwsza wersja beta Linuksa Mandrake 9.1 będzie ograniczona tylko do jednej płyty CD. Pełna lista pakietów na tej płycie jest dostępna TUTAJ.
  2. Można już TERAZ rozpocząć głosowanie nad aplikacjami 9.1 w systemie głosowania Klubu Mandrake.
  3. Wyniki z systemu głosowania zostaną przesłane na konta naszych programistów oraz zespołu testowania podczas budowania i testowania nowych pakietów.

Zasady

Zasady są bardzo proste. Można głosować OD TERAZ na pakiety 9.1, zaś my na tej podstawie ustawimy odpowiednio nasze priorytety. Każdy ma ograniczoną liczbę głosów, więc należy je mądrze wykorzystać:

  • Nie ma potrzeby głosowania na pakiety KDE, GNOME, kernel, gcc, glibc, X, oraz inne, które są traktowane jako „podstawa” systemu.
  • To samo dotyczy pakietów Mozilla, GIMP, xmms, OpenOffice.org, oraz kilka innych „wysoko uprofilowanych” aplikacji, które na pewno zostaną dołączone do końcowej dystrybucji.
  • Nie ma także potrzeby zgłaszania żadnych bibliotek, z możliwymi wyjątkami dla niektórych „bibliotek zgodności”, wymaganych przez niektóre starsze aplikacje własnościowe.
  • I na koniec, Linux Mandrake 9.1 będzie zgodny z LSB, więc nie ma potrzeby zgłaszania niczego co jest wymagane do zgodności z LSB.

Wszystko inne zależy od waszych propozycji.
Można głosować zarówno na darmowe jak i własnościowe aplikacje: Wolnodostępne Oprogramowanie powędruje do głównej dystrybucji, własnościowe lecz wolne od opłat aplikacje zostaną zbudowane dla Klubu oraz dla komercyjnych płyt CD. Także będziemy się starali aby wszystkie pakiety aplikacji wymagające opłat licencyjnych dla Linuksa Mandrake 9.1, będą mogły być sprzedawane w Sklepie Mandrake.
Chcemy się dowiedzieć, które z aplikacji WY używacie; być może coś innego niż sądzi większość ludzi. Więc zamiast „marnowania” swoich głosów na aplikacje, które mają tony głosów, lepiej wykorzystać je mądrze. Należy zwrócić uwagę na to, że będziemy rozwijali głosy według „kategorii”, co będzie miało wpływ na rzeczywistą pozycję pakietu w grupie podobnych aplikacji.
Należy także zwrócić uwagę, że w tej chwili NIE wykorzystujemy stanu „testowania” dla aplikacji 9.1. Bugzilla wykorzystywana przez Mandrakesoft została przepisana od nowa, zaś wszystkie raporty o błędach od teraz przechodzą przez nią. Od razu po utworzeniu końcowej listy pakietów Mandrake Linux 9.1, wszystkie pakiety, które są w dystrybucji lub w aplikacjach dodatkowych zostaną przesunięte bezpośrednio do stanu „gotowe”, podczas gdy reszta pozostanie w systemie głosowania, aż do czasu gdy ktoś je zbuduje, lub też do czasu, gdy zgłoszenie stanie się przestarzałe (zależy co będzie pierwsze).

Dlaczego?

Poszukujemy sposobu(-ów) na określenie względnej ważności różnych aplikacji, w celu usunięcia aplikacji, których nikt nie używa oraz aby skoncentrować się na tych, którymi jesteście najbardziej zainteresowani. Pomysł polega na skupieniu naszych zasobów na budowaniu i testowaniu aplikacji, które wy uważacie za najważniejsze oraz aby stworzyć dystrybucję, która będzie lepiej spełniała wasze potrzeby niż cokolwiek zrobionego wcześniej.
Oczywiście wyniki głosowania nad pakietami RPM nie będą (i nie mogą być) jedynym kryterium przy wybieraniu pakietów, które ewentualnie wejdą do Linuksa Mandrake 9.1, lecz będą one bardzo użyteczne przy wyszukiwaniu, które z aplikacji określonego typu powinny znaleźć się na płycie CD; które aplikacje powinny zostać zainstalowane jako domyślne oraz które powinny pojawić się w uproszczonym menu („co robić?”).
Jako efekt uboczny, aplikacje, które pozostaną w systemie głosowania nad pakietami RPM po wydaniu Linuksa Mandrake 9.1 (bez względu na powód) będą bardziej widoczne niż gdyby nie zostały zgłoszone, oraz będą miały dużą szansę na zbudowanie ich przez kogoś w przyszłości.
Miłej zabawy! 🙂
Archiwalny news dodany przez użytkownika: aluś.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →