W październiku resort Rządu Indii odpowiedzialny za IT o wystąpił z inicjatywą wprowadzania Linuksa w miejsce „droższych rozwiązań ” informatycznych w instytucjach publicznych. Microsoft zareagował natychmiastowo organizując konferencję na której kreślił wizję Indii będących przodującym ośrodkiem programistycznym. Oczywiście spełnienie wizji wiązało się ze ścisłą współpracą z gigantem i wybraniem jego rozwiązań. Okazuje się, że wszystkie te wysiłki poszły na marne.

W listopadzie jeden ze stanów Madhya Pradesh wybrał Linuksa. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, jednak nie musieliśmy czekać długo. Rząd Indii potraktował wypowiedziane w październiku słowa poważnie, nie wziął marchewki i nic nie wskazuje na to, że zejdzie z wytyczonej kilka miesięcy temu ścieżki.
Jak donosi IndiaTimes Ministerstwo odpowiedzialne za rozwój IT zorganizowało spotkanie z przedstawicielami takich firm jak HP, IBM, Sun i TCS, które razem z kilkoma agencjami rządowymi i stanowymi mają planować możliwości wdrażania Linuksa obok istniejących już zastosowań oprogramowania stanowiącego własność producentów (czytaj Microsoftu). Budujący jest fakt, że wszyscy uczestnicy (włącznie z firmowymi delegatami) zgadzają się, że wolne oprogramowanie jak Linux jest bezpieczne, efektywne finansowo i w niczym nie ustępuje komercyjnym produktom.
Indie widzą szansę w promowaniu wolnego oprogramowania. Nie chcą jednak jedynie kupować gotowych produktów. Nowa polityka zakłada szeroko pojęte zachowywanie równowagi wobec potencjału krajowego a przypływającego z zagranicznych firm. Przykładem mogą być wspólne prace agencji C-DAC i Red Hata nad hinduską dystrybucją Linuksa o wdzięcznej nazwie Indix. Program zakłada też promowanie Linuksa wśród użytkowników, budowanie stron informacyjnych, organizowanie przyszłych konferencji tak, żeby potencjalni nowi odbiorcy mogli dotknąć i poczuć otwartą technologię.

Co na naszym podwórku? PLD ma już długo oczekiwany numerek 1.0. RWO pomimo trudności pokonało wiele formalnych przeszkód. Jednak z branży IT gości u nas głównie Steve Ballmer. Czy nikt nie ma wrażenia, że coś nas omija ?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →