Lekko spóźnione wydanie trzecie i aktualne czwarte już po polsku 🙂 W tym drugim wątek polski. Zapraszamy do lektury 🙂

Jabber Journal #3

W tym tygodniu odbyło się spotkanie XMPP Working Group w ramach IETF. Oficjalne sprawozdanie nie zostało jeszcze opublikowane, jednak nie musimy na nie czekać, żeby stwierdzić, że nasze spotkanie to duży sukces i krok do przodu. (zobacz log dyskusji ze środowego spotkania JSF). Tłum około 150 osób, harcorowych protokołowych geeków (kto inny przychodzi na spotkania IETF) przyszedł, żeby posłuchać Jeremiego Millera, Joe Hildebranda i mnie opowiadających o obecnym stanie prac naszej Grupy Roboczej i naszych zamiarach co do obsługi wielu języków, bezpieczeństwa i standaryzacji. Wszystkie trzy prezentacje są dostępne pod adresem http://www.jabber.org/ietf/55/ – sprawdź je. Planuję wydać jeszcze dwie weryfikację rdzenia i IM Internet-Drafts przed świętami i pełną aktualizację weryfikacji CPIM draft w okolicach 8 grudnia. Teraz mamy Grupę Roboczą – trzeba przeć naprzód.

Niestety praca nad tym Internet Draft znacznie zwolniła moją pracę nad Jabber Manual. Skonwertowałem już wszystkie istniejące pliki do formatu DocBook. Mam nadzieje, że już niedługo wszystko skończę. Przecież czeka zespół tłumaczy i mówimy tutaj o ponad 16 językach!

W świecie JEPów: w tym tygodniu też postęp. Pierwsza i sumiennie zweryfikowana wersja 1.5 JEP, która definiuje poszczególne etapy pracy nad JEPami została zatwierdzona przez Radę Jabbera. Oczywiście znajduje się tam bardzo ważna gwarancja ochrony praw dla społeczności Jabbera czyli Polityka IRP JSF, którą opracowałem z pomocą Larrego Lessnga i Molly van Houweling. Oznacza to między innymi, że możemy nareszcie ruszyć do przodu z takimi JEPami jak: Data Gathering and Reporting i XML-RPC.

Jeśli mowa już o rozwoju: propozycja draftu Multi-User Chat została przegłosowana w tym tygodniu. Inne JEPy, wydane w ciągu ostatnich siedmiu dni zawierają wersję 1.1 Opartych na Serwerze Reguł Bezpieczeństwa (Server-Based Privacy Rules) takich jak whitelisting i blacklisting oraz zaktualizowaną wersję Feature Negotiation (używającą protokołu jabber:x:data opisanego w JEP-0004, wersję 0.10 Service Discovery (znanej także jako disco), wersję 0.5 Direct TCP dla bezpośrednich połączeń między klientami Jabbera i kilka małych poprawek JEPa jabber:iq:privacy (obecnie ma status Last Call).

W świecie software-u: Rob Norris właśnie ogłosił wydanie alpha 2 jabberd2 (następcy jabberd 1.4.2 – który jak się okazuje jest dodatkiem do dystrybucji UnitedLinux [źródła]) Mamy też nową wersje Yabbera (klienta dla Windows) i biblioteki JSO Java. Warto też wspomnieć o bibliotece Tcl zwanej JabberLib, JabberCE (kliencie dla WinCE) oraz Merlin-ie – serwerze dla Windows. Naprawdę trudno już nadążyć za dymi aktualizacjami. 🙂

Nie zapominaj że na jabber.org można znaleźć listę klientów, bibliotek, serwerów i katalog publicznych serwerów Jabbera. Jeżeli nie możesz znaleźć tam swojego ulubionego oprogramowania – daj mi znać! Szczególnie zależy mi (jak ogłoszono ja liście JDEV), żeby przenieść całą listę klientów ze starego JabberCentral (przynajmniej tych, które dalej są rozwijane). Możesz pomóc nękając obecnych deweloperów 🙂

Wreszcie Jabber został zauważony przez deweloperów różnych web forum. Jest już moduł Jabbera dla Invision Board (PHP) i słyszeliśmy też o projektach, które będą wykorzystywały Jabbera w phpBB. Brakuje nam tylko klienta webowego z otwartym kodem źródłowym, żeby uzupełnić zbiór takich apletów Javy jak enigma3, JabberApplet, i GreenThumb. Oczywiście, ze można mieć wszystkiego od razu.

Włącz Jabbera!

stpeter

Jabber Journal #4

Cała naprzód! Przykłady? Są przynajmniej trzy. Trzy biblioteki Javy dla Jabbera: JabberBeans (teraz w JabberStudio), troszkę starsza JSO i zupełnie nowa YaJa. Wszystko wskazuje na to, ze Iain Shigeoka pracuje nad komercyjnym serwerem Jabbera bazującym na Javie, a stary JabberApplet przeszedł małą modyfikację i również przeniósł się do JabberStudio.

Zauważyłem ostatnio bardzo pozytywne trendy w różnych istniejących już projektach, organizacjach, firmach. Mianowicie dodawanie wsparcia dla jabbera do własnych projektów. Dobrym przykładem może być GForge, odgałęzienie kodu bazowego SourceForge, który teraz używa Jabbera w powiadomieniach CVS (zbudowanych na PHPJabberClass) Podobnie wygląda sprawa z linuksowym klientem centericq, który ujrzał światło dzienne przed wiekami, jednak jego deweloperzy zdecydowali się teraz na równoległe wsparcie dla Jabbera. Zadziwiające jest gdzie się czasami ten cały Jabber wciska. Patrz: coroczny Nokia Game (dokładnie artykuł w Instant Messaging Planet).

Jeżeli już mówimy o ICQ, wersja 1.0.8 JIT (Jabber ICQ Transport) została też niedawno wydana więc praca nad bramkami między Jabberem i innymi systemami IM trwa. Oczywiście zostaje ta szalona bramka do GaduGadu, używanego głównie w Polsce. Działający transport jest uruchomiony na nowym polskim serwerze jabberPL.org. Możesz też
zerknąć na listę dyskusyjną dla polskich fanatyków Jabbera.
Jeżeli mieszkasz w okolicy – nie zapomnij o regularnym spotkaniu wszystkich przyjaciół spod znaku żarówki w Monachium 🙂

We wspaniałym świecie JEPów, propozycja feature negotiation awansowała do statusu Szkic (Draft). Wygląda na to, że jabber:x:data i Jabber RPC awansują do statusu Final. Potrzebujemy tylko zgody Juliana Missiga, członka Rady do końca semestru. Ostatnio aż grzmi na liście dyskusyjnej Standards-JIG. Przedmiotem sporu jest propozycja Service Discovery. Spory są jednak dobre: to wspaniała rzecz – widzieć ludzi tak mocno zaangażowanych w Jabbera. Spokojnie. Jeszcze więcej dyskusji wywoła opublikowanie przez Petera Millarda publish-subscribe JEP. Poza tym było jeszcze gorąco przy protokołach transferu plików na dzisiejszym spotkaniu Rady Jabbera; w logu znajdziesz szczegóły. Z inne beczki: Jer właśnie pisze malutkiego JEPa o notatkach dla wielu użytkowników – to będzie fajne 🙂

Jednym z wielu ciekawych projektów, które zauważyły Jabbera jest Chandler – zamiennik dla MS Outlooka, oczywiście z otwartym kodem źródłowym, pisany pod dowództwem Mitcha Kapora i Andiego Hertzfelda. Listy dyskusyjne Chandlera pękają w szwach przy dyskusji o różnych metodach zarządzania osobistymi informacjami takimi jak email i IM w integrowany sposób. Andy Hertzfeld opublikował kilka swoich pomysłów w ramówce dla Chandlera, które wzbudziły dyskusję o relatywnych zaletach BEEPa i Jabbera – sprawdź ten wątek zaczynając tutaj i dorzuć kilka swoich uwag.

Właśnie wysłałem nowy XMPP Internet-Draft do IETF. Jeżeli jeszcze go oficjalnie nie opublikowali zawsze możesz znaleźć go pod adresem http://www.jabber.org/ietf/.

Włącz Jabbera

stpeter
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →