Jeśli czytasz ten tekst przed 5-6 nad ranem, możesz spokojnie iść spać. Jeśli jednak jesteś jedną z osób, które noce spędzają na śnie, a nie czytaniu 7thGuarda, a wszystko poszło zgodnie z planem, na serwerach największej polskiej dystrybucji Linuksa można już znaleźć ostateczną wersję 1.0. Od tego momentu będą dodawane do niej tylko uaktualnienia związane z bezpieczeństwem, a sami developerzy – po zasłużonym odpoczynku – zajmą się pracą nad wersją 2.0.

Opiekę nad PLD 1.0 przejmie najprawdopodobniej Dżimi, który będzie dbał o to, żeby kolejne poprawki nie zmniejszały jej stabilności.

Dodatkowo, w ostatnich dniach PLD dorobił się niewielkiego zespołu prasowego w składzie – niżej podpisany oraz y0shi. Będziemy się zajmować pisaniem ogłoszeń, kontaktami z mediami oraz aktualizacją strony www.pld.org.pl/press/.

Pierwszy efekt naszej pracy – poniżej. Zapraszamy do testów PLD…

PLD 1.0
Ra
22 listopada 2002

PLD-team ma przyjemność ogłosić zakończenie prac nad stabilną wersją dystrybucji PLD Linux 1.0 (Ra). PLD Linux to system operacyjny działający na czterech różnych architekturach sprzętowych. Jest największą istniejąca dystrybucją Linuksa korzystającą z systemu pakietów RPM – aktualna wersja zawiera ponad 3200 gotowych programów.

PLD działa na praktycznie każdej współczesnej architekturze, w tym na komputerach typu x86, PowerPC, Sparc i Alpha. Modularna budowa ułatwia przystosowanie PLD do dowolnych wymagań stawianych systemowi operacyjnemu.

Dzięki dostępności takich graficznych środowisk pracy jak KDE i GNOME, oraz pakietów biurowych, oprogramowania graficznego i multimedialnego, przeglądarek stron WWW a także niezliczonej ilości innych programów, PLD jest idealną dystrybucją mogącą znaleźć zastosowanie w domu i w biurze.

PLD zapewnia bezpieczne korzystanie z usług typu home banking czy zakupy przez internet – dostępne przeglądarki wspierają 128-bitowe szyfrowanie połączeń. Przyszłościową możliwością oferowaną przez tę dystrybucję jest wsparcie części dostępnych programów pocztowych dla certyfikatów x.509, co pozwoli na proste korzystanie z wprowadzanego właśnie w Polsce podpisu cyfrowego.

Nacisk na bezpieczeństwo, dostępność serwerów praktycznie wszystkich istniejących usług sieciowych oraz wsparcie dla IPv6 powoduje, że komputery pracujące pod kontrolą PLD są już używane w roli serwerów internetowych na całym świecie.

Instalację PLD ułatwia zarówno istniejący instalator samego PLD, jak i możliwość doinstalowywania kolejnych pakietów przez sieć dzięki programom poldek oraz apt-get. Poldek jest programem zaprojektowanym specjalnie dla PLD. Pozwala na łatwe i proste instalowanie i usuwanie pakietów zarówno z dystrybucyjnych płyt CD, jak i sieci. Nie zachodzi przy tym obawa zainstalowania niepełnego oprogramowania – instalatory mają wbudowany system sprawdzania zależności i w chwili stwierdzenia braku bibliotek lub oprogramowania koniecznego do działania właśnie instalowanego programu, automatycznie doinstalują potrzebne pliki.

Sama dystrybucja dostępna jest za darmo poprzez sieć z serwerów projektu, których lista jest dostępna na stronie http://www.pld.org.pl/distrib/ftp/

O PLD
PLD Linux jest największą istniejącą dystrybucją Linuksa działającą z systemem pakietów RPM. Jest również największym prowadzonym w Polsce projektem związanym z Linuksem. Mimo iż przy jego tworzeniu biorą udział głównie Polacy, to PLD jest używane na całym świecie – od Australii, poprzez USA i Japonię, na krajach europejskich skończywszy.

Jego „wolność” polega na tym, że stworzone w ramach prac nad nim programy rozpowszechniane są wraz z kodem źródłowym na zasadach licencji Open Source (tj. GNU GPL, BSD itp). Dzięki temu każdy użytkownik może go modyfikować oraz dalej rozpowszechniać bez obawy o posądzenie o łamanie prawa i piractwo.

Projekt PLD jest projektem niekomercyjnym, rozwijanym przez kilkudziesięciu ochotników. Wsparcie sprzętowe zapewniają mu m.in. Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warszawski, ibiblio.org, FUH Kernel, Cyber Service oraz Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania.

Kontakt
Informacje na temat dystrybucji można znaleźć na stronie http://www.pld.org.pl/, a także pod adresami feedback@pld.org.pl i press@pld.org.pl.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →