Na jabber.org pojawił się pierwszy numer Jabber Journal. Idea jest podobna do Debian Weekly News. Zebrać w pigułce najważniejsze wydarzenia związane z tematem (tym razem z Jabberem) i podać w zwięzłej formie. Zapraszamy do lektury przetłumaczonej wersji.

2002-11-08
Witaj!

Cotygodniowy raport o wydarzeniach i nowinkach związanych z jabberem był potrzebny od zawsze. W końcu ktoś zorganizował całość na tyle dobrze, że można ją śmiało publikować. I kto zrobiłby to lepiej niż stpeter, Certyfikowany Jabberowy Fanatyk, który ma nawet jabberowe tablice rejestracyjne ? 😉
Dobra, kończymy opowieści o mnie i zabieramy się za danie główne.

Gwoździem programu w tym tygodniu jest wydanie alpha 1 jabberd 2.0. Tak – nasz Serwer Jabbera, ktory zaczął To wszystko czeka gruntowna zmiana. Nowy jabberd bedzie oparty na zupełnie nowym kodzie i publikowany tylko na licencji GPL. Podziękujcie Robowi Norrisowi i reszcie drużyny jabberd za kawał dobrej roboty. Jest nawet szansa, że będziemy mieć wersje beta przed końcem roku. Czy to nie będzie wspaniały prezent pod choinkę ? 🙂 Oczywiście jabberd beta 2.0 będzie gotowy wtedy kiedy będzie gotowy 😉 Nie wolno poganiać wolnego oprogramowania. Przede wszystkim liczy się jakość.

Wiele wydarzeń związanych z softem w tym tygodniu ma duży związek z obsługą multi-user chat (MUC). Wasz szczerze oddany [stpeter] zajmował się przez dwa miesiące JEP-0045, przepięknym protokołem dla obsługi chatroomów w Jabberze. (znanych takżę jako groupchat albo text conferencing – zależy z kim rozmawiasz). Dzięki MUC Jabber wspiął się na poziom IRCa w kwestii funkcjonalności, bezpieczeństwa, własności i administracji pokojami rozmów. MU-Conference nad którym pracował David Sutton jest już dostępny w wersji 0.3. Trzeba dodać, że Exodus, Rival, tkabber i IMCom wspierają już MUC, wiele klientów będzie już niedługo. MUC jest kompatybilny wstecz z starym dobrym protokołem groupchat 1.0, więc użytkownicy starszych klientów będą mogli dołączać się do rozmów w pokojach MUC (po prostu nie będą mogli korzystać z zaawansowanych możliwości). To duży krok naprzód dla jabbera.

Warto też zwrócić na nowe programy (lub ich nowe wersje) wydane w tym tygodniu. Oto one: Jabber roster utility – narzędzie do zarządzania rosterem (listą kontaktów). Ciekawe czy poradziłoby sobie z moim rosterem z około tysiącem wpisów. Pierwsze wydanie Skabbera (klienta dla windows), wersja 0.0.2 klienta JabberX dla systemów unixowych (wybierz CLI!) oraz wersja 0.3 DizzyD’s Nitro klienta dla Mac OS X (ze wsparciem dla SSL). Administratorzy używający systemów Linux,wspierających RPM mogą być zainteresowani source RPM-em stworzonym przez Breta Mogileskiego (jabberd 1.4.2, MUC, PAM + transporty)

W krainie protokołów mamy pęczek nowych JEPów. Napisałem trochę dokumentacji o vCard i wyszukiwaniu. W tym samym czasie Russell Davis (ukscone) napisał dokumentacje do Private XML Storage. Temas dał znać o postępach przy pracy nad przesyłaniem plików – cieszymy się bardzo bo to jedna z kluczowych funkcjonalności Jabbera – więcej szczegółów znajdziesz w logu z Narady Jabbera (Jabber Council). Niestety nie ma większego postępu w protokołach publikuj-subskrybuj (publish-subscribe), ale pgmillard i ja planujemy napisać jak najszybciej rozjazdówke pracy tak, żeby inni mogli zacząć pracę nad fragmentami tej układanki.

Wewnątrz Jabber Software Foundation (JFS) – zarówno Komisja Marketingowa i Komisja Zgodności zaczęły wykazywać postęp. Komisja Zgodności otworzyła wiki (możliwość edycji online) stronę www. Czuj się zaproszony. Kolesie od marketingu obiecali przedstawić swoje dokładne plany w najbliższej przyszłości. IETF wreszcie ogłosił stworzenie Grupy Roboczej poświeconej XMPP, naszemu bardzo własnemu jabberowemu protokołowi. To kolejny wielki krok dla społeczności skupionej przy Jabberze. Pomijając już inne naciski 😉 będzie to dla nas wspaniały bodzie – krytyka szerokiej społeczności internetu, w szczególności dotycząca kwestii bezpieczeństwa i możliwości radzenia sobie z wieloma językami. Sprawdź http://www.jabber.org/ietf – tam znajdziesz najświeższe informacje o XMPP WG. Zawsze możesz też zapisać się na listę dyskusyjną.

Jeżeli ten (tygodniowy) raport nie zaspokoił twojej ciekawości – zawsze możesz pojawiać się w chatroomie jdev 🙂

Włącz jabbera!

stpeter
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →