Firma RealNetworks ogłosiła dzisiaj, że udostępniła kod źródłowy projektu Helix DNA Client, stanowiący (wg RealNetworks) najważniejszą część programu multimedialnego RealONE Player. Kod ten jest dostępny na dwóch licencjach – RealNetworks Public Source License (RPSL) i RealNetworks Community Source License ze strony helixcommunity.org. Byłaby to bardzo dobra informacja, gdyby nie jeden drobny szczegół: kodeki formatów RealAudio i RealVideo nie będą dostępne jako open-source „z powodu umów licencyjnych RealNetworks z podmiotami trzecimi”. Wraz z Helix DNA Client będą udostępniane tylko binarne pliki tych kodeków.

Poza RA i RV Helix DNA Client obsługuje format MP3 i H.263, planowana jest obsługa m.in. AAC i Ogg Vorbis. Ponadto Helix DNA Client nie zawiera kilku innych ważnych elementów RealONE Playera. Natomiast plusem niewątpliwie jest fakt, że wśród 12 projektów opartych o HDNAC RealNetworks wymienia wtyczkę dla Mozilli.

Wśród komentarzy w wielu serwisach poświęconych open-source pojawia się opinia, że udostępnienie kodu RealONE Playera bez naprawdę najważniejszej jego części – kodeków RealAudio/RealVideo, jest tylko niecną zagrywką firmy, spowodowaną koniecznością konkurowania z America Online i Microsoftem, wykorzystującą modę na otwarte źródła.

Przy okazji: z czym Wam się do tej pory kojarzyła nazwa Helix? Chyba RealNetworks niezbyt szczęśliwie wybrał nazwę dla swojego projektu…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →