Tym razem i krótko i dość daleko od tematyki komputerowej, ale skoro latem na stronach RH można było znaleźć rekomendację tej pozycji, dla równowagi napiszę słów parę w odcieniu „anty”.

„Zen i sztuka obsługi motocykla” Roberta Pirsiga jak można wywnioskować z tekstu na okładce i podań ludowych to książka kultowa — po trosze to fragment podróży po Stanach motocyklem, po trosze to rozważania o naturze mechanizmów, a w dominującej części rozważania quasi-filozoficzne o poszukiwaniu „prawdy o…”. Nie wiem jaki oddźwięk kulturowy wywołała, ale przyznaję, że czasach hippie, wysokie stężenie abstrakcyjnych rozważań o naturze pojęć podlane niepokojem „czy to już Zen?” może i wywoływać stan odurzenia. Więc kultowość mamy załatwioną.
W kręgach okołolinuxowych „Zen i…” cieszy się uznaniem ze względu na paralelę między motocyklem, a Linuxem, a konkretniej obsługę i użytkowanie tychże. Stąd wspomniana rekomendacja u Redhata, stąd przypisy w książkach o Linuxie.
Może dlatego, iż nie należę do Linux-geeks, książka nie wywarła na mnie żadnego euforycznego wrażenia. Urywki podróżnicze są zaledwie strzępem, porady majsterkiewicza są po prostu truizmem i nie wiedzieć czemu wynoszone są do rangi religii (a co mnie akurat subiektywnie razi, to fakt, iż autor traktuje materialne rzeczy z nabożną czcią; „It’s not life, it is just stuff” (c) by Lester Burnham) a filozofia… No cóż, filozofia, filozofia — dostatecznie filozoficzna, aby mój umysł domagał się świeżego tlenu. To kwestia chwili poniekąd, przyzwyczajenia do specyficznego języka, ale na poszukiwanie definicji „Jakości” i pochodnych drugi raz nie dam się namówić.
Odradzam, lektura smutna i przytłaczająca. Jedyny dla mnie z niej pożytek, to fakt, iż autor na trzech stronach przekonał mnie od odrzucenia obecnego systemu akademickiego — po owych trzech stronach jestem zwolennikiem modelu bez dyplomów, ocen, egzaminów, etc. Studiowanie dla tylko i wyłącznie wiedzy.

kłaniam się, pisząc jak zwykle na kolanie…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: macias.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →