Serwis CNET News.com podał, że nowa linia superkomputerów IBM – „Blue Gene” – będzie pracować pod kontrolą systemu Linux.
Projekt Blue Gene, w który IBM zainwestował 100 milionów dolarów, ma na celu stworzenie na przełomie 2005 i 2006 roku nowej rodziny superkomputerów, mogących dokonywać biliardów (1015) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (1 petaflop).
Pierwszy członek tej rodziny – Blue Gene/L, będzie zawierał 65000 procesorów i 16 bilionów (1012) bajtów pamięci. W latach 2004-2005 powinien móc już dokonywać 200 bilionów operacji na sekundę. Lawrence Livermore National Laboratory zastosuje ten system do symulacji broni jądrowej.

„Mieliśmy do wyboru dwie drogi dla rodziny Blue Gene – albo zaprojektować specjalny system dla BG, albo po prostu użyć Linuksa” – powiedział Bill Pulleybank, dyrektor Działu Badań nad Systemami Serwerowymi ( Exploratory Server Systems) w IBM Research. „Wybraliśmy Linuksa z powodu jego otwartości, wierzymy też, że może on być zostać rozszerzony na tyle, by działać na komputerze klasy Blue Gene. Widzimy wiele zalet w stosowaniu systemów operacyjnych wspieranych przez społeczność open-source, mamy nadzieję, że możemy liczyć na wsparcie tej społeczności.”
Linux obecnie już zajmuje silną pozycję w systemach dla superkomputerów. IBM spodziewa się, że Linux stanie się tam bardziej popularny niż AIX, własny Unix IBM. Dział IBM Research aktualnie stosuje Linuksa do symulowania komputera Blue Gene poprzez klastry.
Więcej informacji w oryginalnym artykule.

Uwaga: duże liczby w tym artykule są podane w sposób, w jaki używa się ich w Polsce (i w ogóle w Europie). W artykule na CNET podane są one z zastosowaniem amerykańskiego nazewnictwa. Tłumacząc na polski opierałem się na artykule Ile to jest bilion? z serwisu AskOxford.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →