Właśnie zakończył się ostatni pojedynek między mistrzem szachowym Władimirem Kramnikiem, a ośmioprocesorowym komputerem Deep Fritz. Wynik: remis, a zatem cały mecz w Bahrajnie również kończy się podziałem punktów 4:4.

Warto wiedzieć, że nie jest to pierwszy tego typu pojedynek człowieka z maszyną. W 1997 roku Garri Kasparow zmierzył się ze zbudowanym przez IBM superkomputerem szachowym Deep Blue i przegrał 2,5:3,5. Dla tych, którzy emocjonowali się wówczas pojedynkiem w IBM, widoczna jest zupełnie inna filozofia obecnego meczu i tego sprzed pięciu lat. Deep Blue był projektem badawczym i choć w pewnej części miał on na celu reklamowanie samej firmy, to w dużej mierze był ciekawym zadaniem programistycznym i naukowym.
Mecz Kramnika jest przede wszystkim wydarzeniem komercyjnym, mającym rozreklamować turystykę w Bahrajnie i przynieść konkretne zyski organizatorom, o czym świadczy wygląd strony WWW, liczne bannery, sklepy z gadżetami itp. Stąd zapewne dużo mniejsza popularność tego pojedynku w sieci — w czasie meczu w 1997 roku IBM zanotował aż 22 miliony odsłon, co było na owe czasy ogromną liczbą.
Tymczasem możemy już zacząć trenować; może w przyszłości któryś z czytelników 7thGuarda powalczy na światowych arenach?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: wanted.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →