Comarch rozpoczał już budowę portalu Wrota Małopolski. Jak tego można było się spodziewać nie skonczyło sie tylko na użyciu technologii Microsoft .NET.

Na stronie głownej znajdziemy baner zachęcający nas do oglądniecia prezentacji przyszłego portalu. Oczywiście prezentacja jest w formacie MS Power Point 2000. Interesująca jest też kolumna z linkami gdzie odnośnik do [Microsoft Polska] znajduje sie przed [Biuletynem Informacji Publicznej. Niektóre elementy designu ewidentnie wykazują dziwne podobieństwo do GUI windows XP. Dużo do myślenia daje też fakt, ze wykonawcy „wrót” deklarują użycie Microsoft Windows .NET Server, ktory jak możemy przeczytać na stronie producenta jest dostępny dopiero jako Release Candidate 1. Skąd to zaufanie do technologii, ktora dopiero powstaje i nie sprawdza sie jeszcze w „życiu” ? Jak można wymagać od Comarchu stosowania otwartych rozwiązan server-side skoro nawet prezentacja portalu jest udostępniana w natywnym nieudokumentowanym formacie. Już nawet nie chodzi stosowanie opensource jako platformy serwerowej.
Nastepnym krokiem będzie udostępnianie wniosków o np. wyrobienie nowego pasportu w formacie *.doc i stosowanie ActiveX. Po kilku takich zabiegach ułatwiających wszystkim życie dojdziemy do prostego wniosku, że przez „wrota” bedzie można przejść używając tylko jedynego słusznego systemu operacyjnego(tm).
Nigdzie nie można znaleźć kosztorysu inwestycji i tym bardziej ewentualnych opłat licencyjnych za Microsoft Windows .NET Server. Jednak szacując rozmiar inwestycji i mając na uwadze nową politykę licencyjna Microsoft możemy dojść do smutnych wniosków. Kto za to wszystko zapłaci? Nie oszukujmy się – my wszyscy (mieszkający w Małopolsce). Może trzeba będzie uciec z MS Małopolski i udać sie na emigrację polityczną do… Warszawy 😉
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →