Po bardziej intensywnych testach niż zazwyczaj wydaliśmy kolejną stabilną wersję MozilliPL – Polskiej Mozilli! tym razem w odsłonie 1.1. Wszyscy użytkownicy, którzy dotychczas używali czerwcowego wydania 1.0 powinni być mile zaskoczeni – szczegółowa lista wprowadzonych zmian została opisana na naszej stronie[1].

Polska wersja Mozilli została przygotowana, tak aby nawet mało zaawansowani użytkownicy nie mieli problemów z jej używaniem. W tym wydaniu wprowadziliśmy serię skrótów do najpopularniejszych wyszukiwarek – wystarczy np. wprowadzić „gg mozillapl”, aby automatycznie rozpocząć wyszukiwanie słowa „MozillaPL” na Google. Wyszukiwanie utworów naszego sławnego kompozytora można skrócić wprowadzając „avd chopin”, co uruchami wyszukiwanie muzyki Szopena na AltaViście.

Osoby często korzystające z różnych serwerów proxy powinni zwrócić na nowy moduł o nazwie Proctor, który zamienia zarządzanie ustawieniami proxy w pojedyncze kliknięcia myszką.

Większość polskich (i długa lista międzynarodowych) wyszukiwarek obsługiwana jest za pomocą wbudowanego modułu wyszukiwania, dostępnego w panelu Sidebar (F9), który znacznie ułatwia dostęp do informacji oraz umożliwia wyszukiwanie porównawcze za pomocą dowolnej liczby wyszukiwarek.

Ponadto moduł do zmiany zaawansowanych ustawień Mozilli – MozTweak oferuje bardziej dociekliwym użytkownikom dostosowanie większości ukrytych funkcji Mozilli. Ponadto umożliwia błyskawiczne tłumaczenie zaznaczonych słów na języki obce lub wyszukiwanie ich w encyklopedii.

Mozilla jako jedyna przeglądarka obsługuje przetwarzanie potokowe[2] – dzięki poprawkom ostatnich błędów używanie tej funkcji nie powoduje żadnych znanych problemów i w niektórych przypadkach może dramatycznie przyspieszyć wyświetlanie stron (zwłaszcza dokumentów zawierających dużą liczbę elementów pobieranych przez wolne, modemowe łącza).

W chwili obecnej trwają testy certyfikatów OCSP[3], które umożliwią automatyczną weryfikację ważności certyfikatów bezpieczeństwa (wymaganych przy szyfrowanych połączeniach np. z bankami) w czasie rzeczywistym online. Tu również Mozilla jest pionierem na rynku i jako jedyna przeglądarka dostępna na rynku oferuje wsparcie dla tego typu usługi.

Serdecznie zapraszamy na stronę Zespołu MozillaPL, gdzie można dostępnych jest wiele informacji o polskiej edycji Mozilli oraz oferowane jest limitowane wsparcie dla użytkowników.

Mozilla oraz MozillaPL jest przeglądarką, tworzoną zgodnie z otwartą licencją MPL/GPL/LGPL znaną z najlepszego wsparcia dla najnowszych standardów W3C, takich jak CSS, DOM oraz XML/XHTML, zawierającą czytnik poczty wraz z książką adresową, program do edycji i publikacji stron WwW oraz moduł rozmów online.

Linki:
[1]. Informacje o bieżącym wydaniu MozilliPL
[2]. Więcej o przetwarzaniu potokowym żądań HTTP
[3]. Informacje o protokole weryfikacji ważności certyfikatów online
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Piotr Bartecki.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →