Dla wszystkich oczekujących na UnitedLinux’a dobra wiadomość: wersja BETA już niedługo. Uczestniczące w projekcie UnitedLinux firmy zapowiadają rozpoczęcie w ciągu dwóch tygodni testów powstającej dystrybucji otwartego systemu operacyjnego Linux. Testy odbędą się dwuetapowo: w pierwszej kolejności ukończona wersja beta zostanie sprawdzona przez partnerów UnitedLinux, a następnie zostanie rozpowszechniona publicznie. Ta ostatnia, „otwarta” beta zostanie przedstawiona we wrześniu. Początkowo konsorcjum zapowiadało wprowadzenie na rynek nowej dystrybucji systemu na początku IV kw. br., obecne informacje wskazują, że jego premiera nieco się opóźni.

Pierwsza wersja UnitedLinux ma być oparta na dystrybucji SuSE przeznaczonej dla serwerów. Z Turbolinuxa będzie m.in. dostarczone lepsze wsparcie dla języków azjatyckich, a od Conectivy – oprogramowanie ułatwiające przejęcie pracy przez inny serwer, kiedy awarii ulegnie główna jednostka. SuSe zabiega ponadto o uzyskanie certyfikacji od wszystkich najważniejszych producentów sprzętu i oprogramowania.
Firmy uczestniczące w konsorcjum dzielą się kosztami badań i tworzenia oprogramowania, każda zachowa natomiast dla siebie przychody ze sprzedanych w swoich sieciach partnerskich dystrybucji i usług związanych z UnitedLinux. Wersje UL będą – obok wspólnego jądra i kilku dodanych pakietów oprogramowania -różniły się dodawanymi dalszymi komponentami dystrybucji (jak choćby w przypadku modułów do zarządzania: Caldera doda system Volution, a Turbolinux – PowerCockpit).
W konsorcjum nie uczestniczą lider rynku – RedHat, a także francuski MandrakeSoft. Współpracą nie jest ponadto zainteresowany Sun Microsystems, które w tym miesiącu planuje wprowadzenie na rynek swojej pierwszej własnej dystrybucji Linuxa, bazującej na wersji 7.2 RedHat.

Źródła:
4x.pl
ComputerWorld
UnitedLinux
Archiwalny news dodany przez użytkownika: truszek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →