Po lekturze komentarzy związanych z OSS i .NET nie mogłem się powstrzymać od napisania drobnego sprostowania. Wygląda na to, że w związku z niepełną wiedzą niektórych dyskutantów na temat tej technologii powstał trochę skrzywiony obraz rzeczywistości.
Technologia .NET. Co to takiego? Bill G. twierdzi, że jest to kolejna rewolucja na miarę DOS’a i Windows. Jeśli, aż na taką miarę. To ja dziękuję. Postoję.

Po pierwsze MS .NET nie jest bynajmniej konkurencją dla PHP (od tego jest ASP).
Technologia .NET jest konkurencją dla Javy, a ściślej mówiąc – dla technologii J2EE (platforma ONE – IBM’a i SUN’a). Zawiera wiele nowych elementów.
Microsoft, niezaprzeczalnie, wniósł duży wkład w rozwój samej idei usług sieciowych (Web Services, protokół SOAP). Jeśli dojdziemy jednach do implementacji, to już nie wygląda to tak różowo. chodzi Kluczowym elementem platformy jest .NET My Services (odpowiednik EJB) oparta na usłudze MS Passport. I tu właśnie leży piesek pogrzebany. Kłopoty wynikają częściowo z tego, że MS Passport nie jest tak bezpieczny jak miał być i jak chciałby MS (tak, tak to ten sam MS Passport, z którego dzięki błędom w IE i dziurach w tej usłudze można odczytać np. dane o numerach kart płatniczych osób mających osobiste konta na serwerach MS). Wielki świat biznesu nie kwapi się do korzystania z tych niezbyt tanich usług, zwłaszcza, że dane te miały by być przechowywane na serwerach MS. Bo jesli podbudowa legnie w gruzach? To co się stanie z resztą?

Jeśli chodzi natomiast o Visual Studio.NET. Jest naturalną alternatywą dla Javy i środowisk Java (których mało wcale nie jest i każdy może wybrać coś dla siebie).
MS, po utracie licencji na Javę musiał wykonać jakiś ruch. I wykonał. Studio.NET, środowisko CLI (Common Language Interface) – odpowiednik JVM (Java Virtual Machine). Dla Javy stworzono język C# (C sharp). Jeśli ktoś w nim programował to wie, że jest to kopia Javy (made in MS).

ufffffff
może starczy
a teraz kilka linków jak ktoś chce pocztać więcej:
Czy usługi sieciowe będą w tym roku przebojem?
Najważniejsze wykonanie
Nowa idea czy tylko marketing?
Inter… .NET
Quo vadis, Windows security?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →