25-letni geniusz komputerowy, twórca programu Gnutella, 29 czerwca popełnił samobójstwo. Fakt, że w Internecie informacja o jego śmierci pojawiła się po blisko dwóch tygodniach, należy uznać za smutny paradoks.

Gene Kan zajmował się technologiami umożliwiającymi szybką wymianę informacji. Był w grupie programistów którzy stworzyli pierwszą wersję Gnutelli – pierwszego popularnego programu umożliwiającego tworzenie sieci peer-to-peer. Kan szybko stał się nieoficjalnym rzecznikiem prasowym Gnutelli oraz autorytetem w dziedzinie internetowej wymiany plików.
Gnutella oraz pokrewna inicjatywa Freenet wyznaczyły nowe kierunki rozwoju Internetu, a ich powstanie w sposób fundamentalny zmieniło sposób myślenia o wymianie dóbr intelektualnych, a także o komputerach w ogóle. Ostatnio zajmował się projektem InfraSearch, którego celem było umożliwienie komunikacji, współpracy i dzielenia informacji pomiędzy różnymi urządzeniami w sieci – od handheldów, przez telefony komórkowe, po serwery. Firma Kana została wykupiona w marcu b.r. przez Sun Microsystems – za kwotę 10 mln USD. Kan przyjął posadę konsultanta.
Niestety, prywatne życie człowieka, który zmienił oblicze Internetu, nie wyglądało już tak imponująco. Kan borykał się z depresją, zażywał Prozac i był częstym klientem telefonicznych linii dla samobójców. Niedawno zmienił swój życiorys zamieszczony na serwerze Uniwersytetu Kalifornijskiego. Napisał tam: „Smutny przykład istoty ludzkiej. Wyspecjalizowany w porażkach”. Administrator usunął stronę.

źródło wiadomości – http://komputery.wp.pl/aktualnosci.html?wid=275915&pPOD=1&pCid=945&pPage=1
Archiwalny news dodany przez użytkownika: bluszcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →